Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa

Tłumaczenie: William Brand et al.
Wydawnictwo: MOCAK
sztuka
Magdalena W

Pierwsza w Polsce obszerna publikacja poświęcona akcjonizmowi wiedeńskiemu. Katalog składa się z kilku części. Oprócz reprodukcji prac Güntera Brusa, Ottona Muehla, Hermanna Nitscha, Rudolfa Schwarzkoglera oraz dużego wyboru ich tekstów, przede wszystkim manifestów i relacji z przeprowadzonych akcji – publikacja zawiera eseje napisane przez specjalistów zajmujących się akcjonizmem.

źródło opisu: http://www.mocak.com.pl/publikacje/pokaz/39

źródło okładki: http://www.mocak.com.pl/publikacje/pokaz/39

Miss_Understood | 2016-02-24

Niewiele rzeczy w sztuce było równie radykalnych co dokonania Akcjonistów Wiedeńskich. Wyznaczyli ścieżki, którymi niewielu zdecydowało się podążać. Zapuścili się w mroki ludzkiej psychiki i wydobyli na światło dzienne wszelkie perwersje, zboczenia i lęki.

"Kultura troszczy się o nasz krytyczny dystans wobec rzeczywistości. Jeżeli bajkowe kłamstwo mieszczańskie posuwa się za daleko i zaczyna mdlić słodyczą, następuje reakcja o podobnym potencjale przegięcia. Jedną z odpowiedzi kultury na nadmiar życiowego kłamstwa było wybranie akcjonistów wiedeńskich na swoich gwałcicieli."

W książce znajdują się zarówno teksty/manifesty akcjonistów, jak i bardzo ciekawe eseje refleksyjne na temat samego ruchu oraz sztuki w ogóle. Całość udokumentowana jest fantastycznymi zdjęciami. Warto, bo jest to jedna z nielicznych publikacji na ten temat.