rozwińzwiń

Zbrojny pies, czyli zestaw plotek

Okładka książki Zbrojny pies, czyli zestaw plotek Szymon Kobyliński
Okładka książki Zbrojny pies, czyli zestaw plotek
Szymon Kobyliński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie satyra
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
satyra
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8308005586
Tagi:
satyra humor
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 3 Janusz Christa, Marek Karmowski, Szymon Kobyliński, Witold Parzydło, Adam Radoń, Grzegorz Rosiński, Marek Szyszko, Zbigniew Wójcicki, Jerzy Wróblewski
Ocena 7,1
Relax - Antolo... Janusz Christa, Mar...
Okładka książki Szymon Kobyliński Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński
Ocena 6,8
Szymon Kobyliński Szymon Kobyliński,&...
Okładka książki Sekscytacje. Antologia polskiej literatury frywolnej, rubasznej i obscenicznej Stanisław Barańczak, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Marian Hemar, Mieczysław Jagoszewski, Świętopełk Karpiński, Szymon Kobyliński, Leszek Mazan, Janusz Minkiewicz, Andrzej Możdżonek, Adam Naruszewicz, Tadeusz Różewicz, Maciej Słomczyński, Wisława Szymborska, Stanisław Trembecki, Julian Tuwim, Tadeusz Wittlin, Marian Załucki
Ocena 6,7
Sekscytacje. A... Stanisław Barańczak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2650
153

Na półkach: ,

Tytuł nieco mylący, bo to nie zestaw plotek ale solidny zbiór anegdot z dzieciństwa i młodości Autora, Jego spotkań z ludźmi, wakacji, życia rodzinnego i pracy. Wszystko luźno, baaardzo luźno osnute wokół wspomnień związanych z mosiężnym pieskiem – wieszaczkiem na zegarek, zdobiącym biurko Kobylińskiego. Pan Szymon był niezwykle barwną postacią, świetnym gawędziarzem, wspaniałym rysownikiem i miał hopla na punkcie historii uzbrojenia polskiej armii. Wszystkie te cechy brzmią ładnie w przytaczanych plotkach i czuć w nich też przynależność Autora raczej do przedwojennych czasów (chociaż i w PRL radził sobie doskonale). Wspomnienia zahaczają czasem o sławne niegdyś osobowości – Tuwima (klęcznikowo),Wańkowicza (nieco złośliwie),grafika Kulisiewicza (pomnikowo i szacunkiem). Jest sporo wspominków wakacji spędzanych w doborowym towarzystwie – z książki nauczyłam się, że do ulubionych wilegiatur powojennego artystyczno-filmowego światka, do Krzyży, Zakopanego czy Kazimierza, trzeba dodać też malowniczy Szlembark – podobno nieskażony komercyjną góralszczyzną, bezpretensjonalny i cichy. A zabawiano się tam, prócz degustacji alkoholi wszelakich - grami słownymi, wymyślaniem palindromów, choćby jak: „Jadzi w gębę gwizdaj”, gawędą i lekturami.
Dzieciństwo i młodość Pana Szymona pachniały francuskimi perfumami, końmi i wsią. Ożywają duchy minionych bezpowrotnie polskich dworów, nazwy siedzib jak: Mściska, Śliz czy Gnojna, z nieodłącznymi obrazami Weyssenhoffa na ścianach, wiatrówką i konnym powozikiem. Domownikom i członkom rodziny nadawało się żartobliwe przydomki, z których najczęściej wspominany jest „Ciotczew” – czyli ulubiona ciotka Pana Szymona. Oczywiście znaleźli się tacy, którzy zarzucali Kobylińskiemu peerelowski grzech główny – apoteozę ziemiaństwa, ale znaleźli się też i inni, którzy tamtym pierwszym wyperswadowali – „Toć un nasz, un tylko esaj pisze”!
We wspomnieniach zaistniała opowieść o kręceniu krótkometrażowego filmu „Żelazna ręka” z 1967 roku – szkoda wielka, że nie ma go gdzie obejrzeć, bo chociaż podobno nieudany, to wyglądał na kawał surrealistycznego kina z wielką dozą absurdalnego humoru.
No i wreszcie, po wielu spekulacjach i domysłach, dowiedziałam się co to jest: ‘ergo”, które dręczyło nie tylko mnie w balladzie o Rebece: ‘kupiłeś Ergo w moim sklepiku, zawsze tak pełnym krzyku…” A więc to nie mydło, nie zapalniczka, nie gazeta, tylko papierosy Ergo, pakowane po 10 sztuk! I choćby tylko dla tego odkrycia warto było przeczytać tę retro - książkę retro – Autora.

Tytuł nieco mylący, bo to nie zestaw plotek ale solidny zbiór anegdot z dzieciństwa i młodości Autora, Jego spotkań z ludźmi, wakacji, życia rodzinnego i pracy. Wszystko luźno, baaardzo luźno osnute wokół wspomnień związanych z mosiężnym pieskiem – wieszaczkiem na zegarek, zdobiącym biurko Kobylińskiego. Pan Szymon był niezwykle barwną postacią, świetnym gawędziarzem,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
650
645

Na półkach:

Jest to faktycznie zestaw plotek. Na pewno nie jest to uporządkowany zbiór wspomnień. Skaczmy tu a to kilkadziesiąt lat w przód a to kilkanaście wstecz. Ale a to jakie to smakowite! Ludzie z mojego pokolenia, czyli starzy w młodym wieku, pamiętają jeszcze Szymona Kobylińskiego jako świetnego rysownika i historyka. Patrioci powinni pamiętać go jako znawcę i popularyzatora polskich strojów wojskowych. Ja najbardziej go cenię za książkę "Pasjans erotyczny" - najbardziej otwartą książkę o seksie, jaką kiedykolwiek czytałem a przy tym niezwykle literacką i niezwykle ładną.

Ale Szymon Kobyliński to przede wszystkim gawędziarz! I to jaki! Te "plotki" są zarówno zabawne jak i wiele mówiące o ludziach, czasach, myślach i czynach. A do tego - jaki lektor! Powiedziałbym że raczej kantor! Pierwszy raz w audiobooku słyszałem jak lektor wspaniale śpiewa i to z różnymi akcentami gwarowymi! Słuchałem wiele audiobooków w jego wykonaniu i uważałem go za dobrego "rzemieślnika" ale w piosenkach - nie ma sobie równych.

Co do treści jest tu coś niesamowicie ważnego, co zazwyczaj bardzo trudno uchwycić. A tu pojawia się, co prawda niejako obok, ale jednak jest wyraźne: człowiek z jednego, starego świata, pomaga niejako drugiemu, nowemu światu zastąpić ten stary. Ten pierwszy, stary świat to przedwojenny, skonfliktowany ale w miarę otwarty, do tego arystokratyczny i historyczny, ten drugi to powojenny, niby jednolity i zamknięty, egalitarny i patrzący w przód a nie wstecz, zwalczający ten pierwszy. Zazwyczaj mam do czynienia ze wspomnieniami ludzi, którzy albo są całkowicie ze starego świata i trzymają się kurczowo jego resztek, albo są już całkowicie z tego nowego i starego nie znają i znać nie chcą. A tu ktoś, kto żył w pierwszym i go cenił ale i krytykował, ale żył i tworzył też ten drugi, który też cenił i krytykował. To ważne.

[Audiobook, czyta Henryk Drygalski]

Jest to faktycznie zestaw plotek. Na pewno nie jest to uporządkowany zbiór wspomnień. Skaczmy tu a to kilkadziesiąt lat w przód a to kilkanaście wstecz. Ale a to jakie to smakowite! Ludzie z mojego pokolenia, czyli starzy w młodym wieku, pamiętają jeszcze Szymona Kobylińskiego jako świetnego rysownika i historyka. Patrioci powinni pamiętać go jako znawcę i popularyzatora...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Okres międzywojenny
    1
  • Satyra
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Publicystyka/eseistyka/humanistyka
    1
  • Rozpoczęte, niedoczytane...
    1
  • Teraz czytam
    1
  • B 6
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zbrojny pies, czyli zestaw plotek


Podobne książki

Przeczytaj także