Limeryki niepobożne i inne

Okładka książki Limeryki niepobożne i inne Jan Zamorski
Okładka książki Limeryki niepobożne i inne
Jan Zamorski Wydawnictwo: Psychoskok satyra
satyra
Psychoskok
2016-02-20
2016-02-20
limeryki niepobożne Jan Zamorski ilustracje Andrzeja Mleczki satyra humor utwór wierszowany Psychoskok

Uwaga! „Limeryki niepobożne i inne” można by uznać za lekturę uniwersalną niestety „limeryki niepobożne”, które stanowią zaledwie jedną z grup tematycznych zgromadzonych w pozycji, przez niektórych mogą zostać uznane za co najmniej niestosowne.

Autor, Jan Zamorski zachował się bardzo kulturalnie lub zapobiegawczo, jakkto woli;),ponieważ na wstępie uprzedza czytelników, iż niektóre z utworów mogą zostać uznane za „obrazę uczuć religijnych”, W tym miejscu może pojawić się pytanie: Kupić i czytać, czy lepiej nie? Jeżeli posiadamy dowód i nie jesteśmy ubezwłasnowolnieni, „Limeryki niepobożne i inne” kupić powinniśmy, by nie ominęła nas przednia zabawa. Obawiający się grzechu, zniesmaczenia, srogiej kary itp., „limeryki niepobożne” mogą po prostu pominąć lub, by nie kusiło wyrwać zawczasu, podarować innym lub spalić;) (to ostatnie w książce więc cała się nie rozsypie;))

cała recenzjia: http://ksiazkanaprezent.info.pl/2016/03/08/lekko-i-niegrzecznie/

Zarówno okładka jak i opis zapowiadały solidną dawkę humoru, czy faktycznie zapewniły mi rozrywkę? W pewnym stopniu tak, ale pozostał lekki niedosyt.

Całe wydanie, liczące sobie osiemdziesiąt stron, podzielone jest tematycznie na kilka rozdziałów: Limeryki południowoamerykańskie, limeryki litewskie, limeryki podhalańskie, limeryki zdrowotne, limeryki telewizyjne, limeryki szachowy-brydżowe, limeryki muzyczne, limeryki polityczne, limeryki a la Trylogia, limeryki różne i limeryki niepobożne, całość wzbogacona jest fantastycznymi rysunkami Andrzeja Mleczki.

Bardzo ciężko ocenić mi całość, gdyż tak naprawdę każdy limeryk wywoływał u mnie inne emocje. Są takie, które powodowały szeroki uśmiech, ale znalazły się również nieco "naciągane" moim zdaniem, w których usilne szukanie rymów spowodowało, że całość straciła sens. Zdecydowanie najbardziej przypadły mi do gustu limeryki niepobożne, polityczne i zdrowotne (może ze względu na tematykę) i w tych rozdziałach znalazłam kilka prawdziwych perełek. Osobiście bardzo spodobał mi się dodatek w postaci "Fraszek bluźnierczych", przy których śmiałam się do rozpuku.

Na uwagę zasługują również rysunki Andrzeja Mleczki- jak zawsze trafione w punkt, zabawne i aż żal, że jest ich tylko kilka, bo według mnie powinno być ich znacznie więcej.

"Limeryki niepobożne i inne" to ciekawa propozycja dla czytelników szukających "czegoś innego", jak i dla fanów gatunku. Nie polecam jedynie osobom, które zbyt dosłownie traktują każde przeczyta słowo, gdyż możecie poczuć się "urażeni" chociaż szczerze mówiąc liczyłam na coś znacznie mocniejszego.