Systemy baz danych. Kompletny podręcznik.

Tłumaczenie: Tomasz Walczak
Wydawnictwo: Helion
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Database Systems: The Complete Book (2nd Edition)
978-83-246-3303-6
bazy danych
Venom

Pierwsze tak szczegółowe, kompleksowe wprowadzenie! Trzej znani naukowcy z dziedziny IT nauczą Cię: profesjonalnego projektowania i korzystania z baz danych tworzenia i wdrażania złożonych aplikacji bazodanowych sprawnej implementacji systemów zarządzania bazami danych Z kluczowej roli, jaką bazy danych odgrywają w codziennym życiu milionów ludzi, zdajemy sobie sprawę za każdym...

Pierwsze tak szczegółowe, kompleksowe wprowadzenie!

Trzej znani naukowcy z dziedziny IT nauczą Cię:

profesjonalnego projektowania i korzystania z baz danych
tworzenia i wdrażania złożonych aplikacji bazodanowych
sprawnej implementacji systemów zarządzania bazami danych

Z kluczowej roli, jaką bazy danych odgrywają w codziennym życiu milionów ludzi, zdajemy sobie sprawę za każdym razem, gdy wpisujemy hasło w wyszukiwarce Google, robimy zakupy w internetowej księgarni czy logujemy się do swojego konta w banku. Szybkie, bezpieczne i niezawodne przetwarzanie oraz przechowywanie ogromnych ilości informacji stało się dziś strategicznym czynnikiem funkcjonowania większości firm, organizacji i instytucji państwowych. Ten ogromny potencjał współczesnych baz danych jest dziś sumą wiedzy i technologii rozwijanych przez kilka ostatnich dziesięcioleci. Owocem tych prac jest przede wszystkim wyspecjalizowane oprogramowanie - systemy zarządzania bazami danych DBMS, czyli rozbudowane narzędzia do wydajnego tworzenia dużych zbiorów informacji i zarządzania nimi. Niestety, mają one jedną zasadniczą wadę - należą do najbardziej złożonych rodzajów oprogramowania!

W związku z tym trzech znanych naukowców w dziedzinie IT z Uniwersytetu Stanforda. Hector Garcia-Molina, Jeffrey D. Ullman i Jennifer Widom - postanowiło stworzyć pierwszy tak kompletny podręcznik, wprowadzający do systemów baz danych. Zawiera on opis najnowszych standardów bazy danych SQL 1999, SQL/PSM, SQL/CLI, JDBC, ODL oraz XML - i to w znacznie szerszym zakresie niż w większości publikacji. Podręcznik został przygotowany w taki sposób, aby po jego przeczytaniu użytkowanie czy projektowanie baz danych, pisanie programów w różnych językach związanych z systemami DBMS oraz ich sprawna implementacja nie stanowiły dla Czytelnika najmniejszego problemu! W tej książce znajdziesz obszerne omówienie między innymi:

modelowania relacyjnego i wysokopoziomowego oraz języka UML i ODL
zależności funkcyjnych i wielowartościowych oraz algorytmów umożliwiających manipulowanie zależnościami
różnych aspektów programowania w języku SQL
architektury trójwarstwowej, kostek danych, modelu relacji zagnieżdżonych i obiektowo-relacyjnych funkcji SQL-a
XML-a i systemów opartych na tym języku
zagadnień dotyczących sprawnego implementowania baz danych
struktur używanych w indeksach, w tym drzew zbalansowanych, struktur haszujących i struktur dla indeksów wielowymiarowych
wykonywania i optymalizowania zapytań, rejestrowania zdarzeń, kontrolowania współbieżności
równoległych i rozproszonych baz danych, platformy Map Reduce, bazy danych P2P
kluczowych technik, takich jak shingling, MinHash i LSH, służących do wyszukiwania podobnych elementów w dużych bazach danych
algorytmów przeszukiwania sieci WWW, w tym algorytmu PageRank i jego odmian
modelu strumieniowania danych i rozszerzenia języka SQL

Kompleksowe podejście do systemów baz danych z punktu widzenia projektanta, użytkownika i programisty.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Helion, 2011