Anioły z lodu. Z notatnika norweskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Norwegia, podróże
Ewela_sa

Rozważania o historii, literaturze i tradycyjnych obyczajach Norwegów. Impresje dotyczące malowniczych krajobrazów, architektury i sztuki. Sylwetki znanych pisarzy, t.j. S. Undset, J. Borgena, H. Ibsena, malarzy - E. Muncha - i muzyków - E. Griega, O. Bulla. Związki Norwegii z Polską.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

| 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

"Anioły z lodu" to napisany mocno literackim, często kwiecistym językiem reportaż z podróży autora do Norwegii. Trzy główne tematy poruszane w książce to tropienie poloników, przedstawienie sylwetek znanych bardziej i mniej Norwegów (z tych znanych to Knut Hamsun, Ibsen, Munch, Grieg) oraz opisy krajobrazów i miast. Znaczący nacisk kładzie Szewczyk na historię (skupia się szczególnie na okresie II Wojny Światowej) i kulturę, ale czasem wtrąci ciekawostki dotyczące nakazów prawnych (na przykład dotyczących konsumpcji alkoholu), gospodarki (bogata w lasy Norwegia drewno do produkcji mebli importuje z Niemiec) i współczesności (źle pisze o hippisach). W książce, która ukazała się w 1978 roku, nie zabrakło na zakończenie akcentu politycznego, jedna w całym przekroju "Anioły z lodu" nie są lekturą tendencyjną czy propagandową. Kiedy Szewczyk pisze o norweskiej Partii Pracy, trudno to uznać za propagandę, gdyż partia ta w Norwegi zawsze posiadała silną pozycję, to jest fakt, nie wymysł...

Garbos | 2013-11-06
Przeczytana: 07 listopada 2013