New Partnerships for Innovation in Microfinance

Wydawnictwo: Springer
biznes, finanse

Microfinance has experienced dynamic development. Today, microfinance providers reach close to 100 million clients worldwide and are growing fast. New partnerships expand the impact of microfinance even further. Three types of partnerships are examined in this book, each consisting of a thematic pillar. Pillar I focuses on equity investments in microfinance, especially the possibilities for engaging private investors through structured microfinance investment funds. Rating agencies are involved