Szturman. Jeden z twórców GROM o kulisach działania specjednostek.

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Różyczka

„Żeby dostać się do jednostki specjalnej musisz przejść selekcję. Chodzi o to, czy masz odpowiednie predyspozycje psychiczne do bycia specjalsem“. Tak swoją opowieść rozpoczyna Krzysztof Przepiórka, współtwórca Gromu, który w rozmowie z Dominikiem Rutkowskim zdradza nie tylko tajniki swojej służby, ale opowiada także o słynnych akcjach bojowych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Alcatraz | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Kolejna ciekawa książka biograficzna byłego członka GROM-u. Ppłk Krzysztof Przepiórka był jednym z żołnierzy, którzy tworzyli ten elitarny oddział. I właśnie o początkach GROM-u, szkoleniu pierwszej grupy instruktorów w Stanach Zjednoczonych, sposobach szkolenia kolejnych specjalsów już w Polsce, selekcji i wielu innych sprawach związanych z GROM-em przeczytamy w pierwszej części książki.
Ppłk Przepiórka obala pewne mity krążące na temat jednostek specjalnych i ich żołnierzy, ale z drugiej strony potwierdza kilka niesamowitych historii, o których można było usłyszeć z różnych źródeł. Bohater wiele mówi o gen. Petelickim, który był „Ojcem” jednostki i którego szanowali wszyscy jej żołnierze. Opowiada również o pracy jako ochroniarz Aleksandra Gudzowatego, już po odejściu z GROM-u. Główny bohater przedstawia wszystko po żołniersku, nie stroniąc od wulgaryzmów i mocnych słów. Widać, że jest twardzielem, ale w GROM-ie innych nie było.

Druga część książki dotyczy kariery wojskowej...

PETRUS | 2017-10-04

Witam
Właśnie skończyłem czytać kolejną biografię żołnierza, który służył min.w Jednostce Specjalnej GROM.

Mój szanowny przedmówca ALCATRAZ, rzeczowo przedstawił o czym jest niniejsza publikacja.
Ja natomiast chciałbym się skupić na wrażeniach płynących z jej lektury.

Ci, którzy chcą usłyszeć mnóstwo anegdot nt. GROMU, mogą poczuć się lekko zawiedzeni.
Owszem są takowe ALE jest to książka biograficzna więc siłą rzeczy GROM
jest tylko JEDNYM Z EPIZODÓW w w życiu pana Pułkownika.
Równie dużo (o ile nie więcej) miejsca poświecono jego służbie w desancie oraz innym przedsięwzięciom.

Kolejną kwestią jest to, iż książka jest NIECHRONOLOGICZNA.
Zaczynamy od końca kariery czyli GROM-u, potem desant, w międzyczasie
mamy epizody dot.życia prywatnego, sylwetkę dowódcy itd.
O DZIWO! nie było to dla mnie problemem w trakcie lektury, nawet przyjemnie było na moment się "zresetować" gdy dany wątek był wałkowany przez kilkanaście stron.

Książka jest napisana lekkim piórem, czyta się...

Symonides | 2017-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2017

Świetna książka, która niesamowicie wciąga. Doskonale się to czytało i nawet nie wiem kiedy dotarłem do końca. Podoba mi się forma wypowiedzi z wydzielonymi cytatami osadzonymi w całej relacji. Doceniam, że cytaty pozostały z użyciem tzw "krótkich żołnierskich słów". Dzięki takiej formie czułem się jeszcze bliżej opisywanych wydarzeń, potrafiłem lepiej odczuć ich klimat.

Cała historia jest niesamowicie ciekawa. Nie było fragmentu w tej książce, który odebrałbym jako nudny. Mogę napisać, że wręcz zazdroszczę autorowi mega ciekawego życia. różne fragmenty dotyczące tego,jak wyglądy realia LWP pomagają mi zrozumieć epokę, pod koniec której się urodziłem, ale za bardzo jej już nie doświadczyłem.

TomaszSadowski | 2017-12-16

Nie jest to opowieść o Grupie Reagowania Operacyjno Manewrowego, a o życiu i służbie Pana Pułkownika Przepiórki i jego losach gdy szefował Fundacji Byłych Żołnierzy Grom. O niebo lepsza niż wywiad rzeka z Jerzym Dziewulskiego. Gdy czytałem tą książkę zastanawiałem się jak można tak traktować oficerów Pułkownik Przepiórka, Generał Petelicki czy Pułkownik Drewniak zbudowali najlepszą jednostkę szturmową (początkowo policyjną bo podległą MSWiA) dla III RP a dziś wypomina się takim jak oni służbę w PRL-u i chce obcinać im się emerytury. Przypomina mi się pewna sprawa żołnierza w PRL-u, zapytano go "-Służył pan w sanacyjnym wojsku.
- Tak proszę Wysokiego Sądu, ale przed wojną nie było w Polsce innego".
Czy oni mieli wybór- nie bardzo skoro chcieli służyć ojczyźnie a, że orzeł był bez korony czy to ich wina- chyba nie.

Patryk2110 | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017