Kościuszko w Ameryce

Wydawnictwo: Krakowski Klub Artystyczno-Literacki
83-85816-60-7
Dominik

Bohater walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest przede wszystkim naszym bohaterem narodowym. Jego życie i działalność znana jest ogółowi Polaków z okresu Insurekcji 1794 r. Tymczasem jest biografia z wcześniejszego okresu jest u nas mało znana. A przecież wtedy przyszły Naczelnik Powstania zdobywał doświadczenie i szlify generalskie. Wówczas właśnie kształtował się jego światopogląd i rodziły idee walki narodowo-wyzwoleńczej. Stąd też tak ważna i potrzebna jest ta książka przybliżająca postać żołnierza Świętej Sprawy i bohatera Obojga Narodów.
Stanisław Piwowarski - historyk dziejów
Najważniejszym walorem tej książki jest barwne przedstawienie życia i walki Tadeusza Kościuszki o wolność tworzącego się narodu Stanów Zjednoczonych. Ta heroiczna postać, znana powszechnie w Ameryce z licznych posągów zdobiących ważniejsze miasta, jest w mundurze generała brygady armii amerykańskiej, a nie w krakowskiej sukmanie Naczelnika Powstania, jak ją zapamiętaliśmy. Droga, którą przeszedł Tadeusz Kościuszko od Szkoły Rycerskiej przez studia w Paryżu, wojna o niepodległość Ameryki - doprowadziła go do kraju. Ten historyczny aspekt dziejów ma niezaprzeczalne wartości wychowawczo-patriotyczne. I dlatego książka ta przyczyni się do wzbogacenia treści programów szkolnych, cho jej adresatem jest nie tylko młodzież.
Maciej Naglicki - krytyk-literat

źródło opisu: okładka

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!