Uśpione sekrety

2013-01-24
2013-01-24
978-83-7839-422-8
Hanna Siemaszko
literatura współczesna literatura dla kobiet

Opowieść o zagładzie małżeństwa

Dzień jak co dzień. Em daje mężowi śniadanie do pracy, buziaka na do widzenia. Odwozi dzieci do szkoły, rozmawia z innymi matkami, a później jedzie do kochanka. STOP. Mąż i kochanek? Moje drogie, taka właśnie jest ta książka.

"Łatwo jest popełnić błąd, trudniej go ukryć" - jednak Em jest w tym mistrzynią. Po kilkugodzinnym maratonie z kochankiem odbiera dzieci ze szkoły i wiedzie zwyczajne życie żony z przedmieścia. Emily jest pewna, że mąż, Alex, nie wie o jej romansie. Czy można być jednak pewnym czegokolwiek w dzisiejszych czasach? Czy Em na pewno się niczym nie zdradziła?

Jej starszy brat stracił pracę, od kilku miesięcy tkwi w zawieszeniu, nie ma pomysłu na dalsze życie.

Oboje nie czują się dobrze w swojej życiowej sytuacji, chcieliby wiele zmienić. Muszą jednak stawić czoła życiu i pojawić się na urodzinach Fran - ich matki.

Kobieta nie czuje upływających lat, jednak patrząc na męża, Duncana - coraz bardziej boi się starości. Duncana dopadają zaniki pamięci, depresja. Zaczyna mylić osoby w swoim otoczeniu. Coraz częściej pyta żonę czy pamięta sytuacje, które w ogóle nie miały miejsca. Najgorsze jest jednak to, że nazywa Fran - Susan. Kim jest Susan? Czy to z nią mąż był we Florencji? Kim jest Alexa, o której tak często wspomina? Pytania dręczą Fran nieustannie, jednak nie zamierza dać tego po sobie poznać przy dzieciach.

Kulminacyjny punkt to urodziny Fran. Gwarantuję wam, że będziecie zaskoczeni jak wiele sekretów może kryć jedna, niewielka rodzina.

Uśpione sekrety, to książka, którą czyta się szybko. Niekoniecznie dlatego, że czcionka jest dobrze dobrana, czy stron jest niewiele. Chłoniesz stronę za stroną, bo chcesz poznać sekrety bohaterów. Bohaterów, z którymi niejednokrotnie się utożsamisz czytając o ich życiu, emocjach. Myślę, że każdy znajdzie tutaj element pasujący do własnego życia, czy to sytuację, czy emocję, czy zwykły splot słów i zdarzeń.

Zapowiadało się bardzo dobrze, wciągnęłam się w zawiłości historii rodziny Duncana. Byłam ciekawa, jak się to wszystko skończy. Ale im bliżej końca, tym miałam wrażenie, że autorka czym prędzej chce skończyć książkę, więc zamyka wątki nie zważając na to, w jaki sposób i czy jest to logiczne czy nie. Bo finał, o ile mógłby być naprawdę niezłą okazją do wyjaśnienia wszystkiego i poukładania, był zdawkowy, bez udziału głównych bohaterów. To mnie rozczarowało. I w sumie smutna konstatacja na koniec, że miłość to co innego, a małżeństwo to też co innego? Zapowiadało się świetnie. Szkoda, że autorka nie utrzymała poziomu do końca.

Dlaczego kłamiemy, zwykle aby ukryć jakieś swoje występki lub też wybielić jakieś swoje zachowania. Tak też jest w przypadku tej rodziny. Dan jeszcze w młodości nawiązuje romans, a po kilkudziesięciu latach życia w kłamstwie zaczyna mu to doskwierać i coraz trudniej mu żyć z tym na co dzień. Sześćdziesiąte urodziny żony będą z tego powodu niecodzienne. Uśpione sekrety zawsze znajdą drogę, aby ujrzeć światło dzienne.

Fajnie napisana książka... jak na jedną rodzinę dużo przewrotnych sytuacji. Czytając pomyślałam niezły pasztet. Bałam się zakończenia, a tu niespodzianka zakończenie wywołało u mnie uśmiech.

"Kocham Cię kochać" ♥

Wspaniała książka. Chociaż pierwszy raz miałam styczność z ową autorką, mogę przyznać, że książka stała się jedną z moich ulubionych.

Powieść opowiada o bardzo skomplikowanym życiu pewnej rodziny. Wszystkie tajemnice wychodzą na jaw w 60 urodziny Fran.
Fran była pozornie szczęśliwą żoną Duncana. Em i Ben również prowizorycznie prowadzili dobre życie. Na przyjęciu urodzinowym Duncan, który zdaniem rodziny miał depresję, wyznaje córce, że ma drugą rodzinę z którą bardzo chciałby się znów zobaczyć, po czym próbuje odebrać sobie życie.
Em dowiaduję się, że mąż Alex odkrył jej zdradę. Ciągle myśli o swoim romansie, nawet zaczynając życie w Paryżu. Alex, który wybaczył żonie zdradę, sam po jakimś czasie angażuję się w romans.
Ben w tym samym dniu wprowadził się do domu rodziców po tym, jak stracił pracę, rozstał się z Julią. Dodatkowo jest poważnie uzależniony od tabletek.
Sama Fran będąca w szoku decyduję się na wycieczkę po świecie wraz z mężczyzną, którego pokochała będąc nastolatką.

Książka jest niesamowicie prawdziwa. Ukazuje problemy rodziny, która została poczęta na niezupełnie prawdziwych uczuciach. Widzimy, jak czyny ciągną za sobą poważne konsekwencje. Bogata w szczegóły. Aktualne wydarzenia łączą się z wydarzeniami z przyszłości Duncana i Fran.

Ukrywaną przez Duncana, drugą rodziną jest Susan. W swoich młodych latach mężczyzna nawiązał romans. Mężczyzna zakochuję się w Susan i nie potrafi wybrać między dwoma kobietami. Na świat przyszła Alex'a. Duncan cały czas był obecny w życiu swojej rodziny, dbał o nią. Z czasem pojawił się Sebastian. Druga rodzina Duncana stała się pełniejsza, a on nadal jest bezradny.

Zakończenie książki wcale nie jest przewidywalne jak w wielu przypadkach takich przygód. Miałam mieszane uczucia dotyczące historii bohaterów. Warto przeczytać tą powieść i poznać wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły ich życia! :)

"Kocham Cię kochać" ♥

Em - żona i matka. Zapracowana kobieta, która zawsze i chętnie znajdzie chwilę dla swojego młodego kochanka Hadiego.
Alex - mąż Em, który kocha żonę i żyję z Em z dnia na dzień. Em myśli, że mąż nie ma pojęcia o jej zdradach. Ale czy na pewno?
Ben- brat Em, życiowy nieudacznik, narkoman, któremu trudno jest znaleźć odpowiedzialne, płatne zajęcia oraz swojego miejsca na ziemi.
Fran- matka Em i Bena. Kobieta, która codziennie coraz bardziej czuje się zaniepokojona dziwnymi zanikami pamięci męża, a zarazem ojca swoich dzieci - Duncana.

Wszystkie te postaci spotyka się z okazji przyjęcia urodzinowego Fran. Spotkanie, które miało okazać się radosnym i beztroskim, zamienia się w teatr. Aktorów i to dramatycznych grają wszyscy uczestniczy "spektaklu". Każdy skrywa tajemnicę. Każda z nich może zburzyć spokój i wpłynąć na trwałość rodziny...
Czy rodzina to wytrzyma? A może wszystko się zawali jak domek z kart?

Wyżej wspomnianych bohaterów wykreowała Julie Highmore.
Julie Highmore jest cenioną, brytyjską pisarką. Ma na swoim koncie dziewięć powieści. Pracowała jako nauczycielka i lektorka dziecięcych poradników do angielskiego. Jej kariera pisarska zaczęła się od nagrodzenia jej opowiadania w radiowym konkursie .

Powieść jest pozycją skierowaną głównie dla kobiet, ze względu na podjętą przez pisarkę problemów. Główną tematyką książki są uczucia wszelkiego rodzaju i pochodzenia. Bolączki, które trapią bohaterów, można by przypisać większej ilości ludzi, żyjących na ziemskim globie.

Pisarka podzieliła toczącą się fabułę na liczne, krótkie rozdziały. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Poprzez retrospekcję odkrywane są tajemnicę seniorów rodu.
Czy bohaterów da się lubić. Nie znalazłam takowego. Każdy żyje w zakłamanym świecie, oszukując nie tylko siebie, ale przede wszystkim osoby bliskie i te, które powinno się kochać i wspierać.
Postaci latają w bańce obłudy i tylko czekać kiedy ona pęknie.

Książka trochę chaotyczna , jak dla mnie . Przez co czytało mnie się troszkę opornie. Fabuła także , jak dla mnie taka oczywista i zbyt łatwa do przewidzenia, ale dla wielbicieli lekkiej i typowo kobiecej literatury może być ona zadowalająca.

figlarneczytanie.blogspot.com

Brytyjska autorka, Julie Highmore ma na swoim koncie dziewięć powieści, jednak na polskim rynku dostępna jest tylko jedna "Uśpione sekrety".

Intryguje już sama okładka. Kobieta stojąca tyłem, trzymająca za naszyjnik od razu kojarzy się z tajemnicą. Sugeruje to również tytuł, a właściwie jego polskie tłumaczenie. Oryginalny "Birthday" kompletnie mi tu nie pasuje. Temat urodzin pojawia się w powieści, jak najbardziej, ale to nie uroczystość jest tematem przewodnim, a właśnie sekrety. Uśpione, przyczajone, by w odpowiednim momencie ujrzeć światło dzienne. Druga sprawa, tytuł oryginalny jest płytki, nie intryguje, polski owszem.

Książka wciąga od samego początku. Fabuła zaskakuje prostotą, obraca się wokół jednej rodziny i jej członków. Im lepiej ich poznajemy, tym bardziej przekonujemy że ów klan daleki jest od ideału, bowiem każdy z bohaterów coś ukrywa.

Zbliżają się sześćdziesiąte urodziny Fran, z tej okazji cała rodzina zjeżdża się na przyjęcie. Tam wychodzą na jaw wszystkie sekrety. Mąż Fran, Duncan popada w depresję i zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Wspomina nieznane osoby, myli imiona bliskich. Ich córka Emily ma doskonałego męża, mimo to zdradza go. Syn Ben nie może znaleźć pracy, pochłania ogromne ilości leków przeciwbólowych, od których jest uzależniony. Sama jubilatka również nie ma czystego sumienia. Jeden sekret ujawnia kolejny. Bohaterowie zapamiętają to popołudnie na długo, gdyż zmieni ono całe ich życie. Jaki będzie finał tej historii? Czy rodzina będzie w stanie to przetrwać?

Autorka przedstawia losy bohaterów, znakomicie przeplatając przeszłość z teraźniejszością. Początkowo zwracałam uwagę na daty poszczególnych wydarzeń, jednak historia opowiedziana jest tak spójnie i chronologicznie, że później już nie musiałam. Każdy rozdział jest odpowiedzią na wątpliwości z poprzedniego. Język jest prosty, przez co książkę pochłania się jednym tchem, chcąc jak najszybciej poznać zakończenie tej historii.

Bohaterowie nie są idealni, mimo to polubiłam ich. Julie Highmore stworzyła ciekawe osobowości. Zagłębiając się w ich problemy, miałam wrażenie że obserwuję prawdziwych ludzi, takich z którymi mam do czynienia na co dzień, których znam i spotykam. Niektórzy oszukują latami, licząc że problemy same się rozwiążą lub znikną. A kłamstwo z dnia na dzień coraz bardziej wsiąka w ich życie.

To opowieść o rodzinie dalekiej od ideału, pełnej sekretów, kłamstw i niedopowiedzeń. O zwykłych ludziach, ich problemach i wadach. Uświadamia, że musimy walczyć z naszymi słabościami, by nie ranić najbliższych. Bardzo mądra książka, którą polecam miłośnikom skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Autorka w sposób bezpośredni pisze o zdradzie,zakrętach życiowych i ludzkich wadach.O tym,że sami,na własne życzenie potrafimy sobie namieszać w życiu..Czasami wystarczy jeden gest,jeden zdradzony sekret a pociąga to za sobą kolejne,ukrywane czasami przez lata...
Zbliżają się sześćdziesiąte urodziny Fran.Z tej okazji cała rodzina planuje spotkać się,aby razem świętować.Jest tylko jeden problem: właściwie każdy coś ukrywa.Córka Fran zdradza swojego wspaniałego męża,a jej brat Ben od kilku miesięcy nie pracuje i tylko leży na kanapie.Ponadto małżonek Fran,Duncan,popada w depresję od chwili,gdy przechodzi na emeryturę.Jednakże i sama jubilatka nie ma czystego sumienia.Co się stanie,gdy skrywane przez lata sekrety wyjdą na światło dzienne?Czy rodzina to przetrwa?Nikt z nich się nie spodziewał.że urodzinowe przyjęcie przyniesie tak nieoczekiwane skutki..

Wspaniała,przyjemna lektura,wciąga i ciekawi,a fabuła świetna, czyta się świetnie.

108/2013

108/2013

• Literatura obca

Dodaj cytat z książki Uśpione sekrety