Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg

Tłumaczenie: Katarzyna Rojek
Wydawnictwo: Helion
7,39 (294 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
36
8
89
7
88
6
37
5
14
4
7
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains
data wydania
ISBN
9788324641383
liczba stron
280
słowa kluczowe
internet, mózg, umysł, wpływ, manipulacja
język
polski
dodał
Trojka

Po co myśleć? Przecież masz internet! Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji. Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i...

Po co myśleć? Przecież masz internet!

Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji.

Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?

Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość. Wyrasta przy tym na współczesnego Marshalla McLuhana. Jego książka wywołała w USA zażartą dyskusję, w którą zaangażowało się wielu publicystów i prestiżowych wydawców. Carr serwuje nam coś więcej niż tylko dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną: jego wywód to przede wszystkim wspaniała intelektualna uczta, pełna nieszablonowych przemyśleń i frapujących anegdot. Bez względu na to, czy jesteś zafascynowany możliwościami globalnej sieci, czy też raczej podejrzewasz, że konsekwencją jej rozwoju będzie zagłada rodzaju ludzkiego, warto dowiedzieć się, jak internet oddziałuje na Twój mózg i jak zmieni to Twoją przyszłość.

 

źródło opisu: Helion, 2012

źródło okładki: helion.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1400
almos | 2017-08-05
Przeczytana: 31 lipca 2017

Książka o tym jak intensywne używanie internetu wpływa na nasz umysł, nasze myślenie, nasze zachowanie. Twierdzi Carr, że internet wzmacnia pewne zdolności (orientacja przestrzenna), ale prowadzi do rozproszenia uwagi, kłopotów z koncentracją, trudności z czytaniem dłuższego tekstu. Jest raczej pesymistą co do przyszłości, a książka pisana była w 2009r. Bardzo inspirująca lektura.

Amerykański popularyzator nauki napisał książkę o tym jak długotrwałe używanie internetu zmienia nas samych i nasze mózgi. Wychodzi Carr od dwóch, obecnie powszechnie akceptowanych, stwierdzeń. Pierwsze, autorstwa MacLuhana, mówi, że nowe media nie tylko pozwalają nam lepiej kontaktować się ze światem, ale też wpływają na nas, na to jak kontaktujemy się ze światem i jak go widzimy. Druga teza jest pochodną pierwszej, oto używanie nowych mediów wpływa na budowę naszego mózgu: tworzą się nowe połączenia neuronowe, inne zaś, nieużywane mogą zanikać.

Bardzo ciekawie opisuje Carr historię zmiany mediów i ich wpływ na nasze myślenie i zachowanie. W szczególności twierdzi, że największą rewolucją w historii rozwoju intelektualnego człowieka było: „przejście od kultury oralnej, w której informacje wymieniano przede wszystkim poprzez mówienie, do kultury literackiej, w której pismo stało się najważniejszym medium wyrażania myśli.” Ta rewolucja zmieniła życie i mózg prawie każdego człowieka na Ziemi. W szczególności zaczęto powszechnie czytać książki, co polegało „na nieprzerwanym utrzymywaniu uwagi na pojedynczym, statycznym obiekcie” (s.83), zatem „wymagało zdolności głębokiej i długiej koncentracji”.(s.82). Wiązało się to z określonymi zmianami w mózgu.

Następnie pisze Carr o zmianach jakie przyniósł internet. Po pierwsze, dużo mniej czasu poświęcamy na czytanie książek. Po drugie „gdy podłączamy się do sieci, wchodzimy w środowisko, które sprzyja pobieżnemu czytaniu, chaotycznemu myśleniu i powierzchownej nauce.” (s.145-6). Poza tym sieć bardzo skupia naszą uwagę „tylko po to, by ją zaraz rozproszyć” (s.148). Mamy tyle linków, komunikatów, bodźców, że nie sposób się skoncentrować. Oczywiście wpływa to na nasze mózgi, które ulegają gwałtownej i głębokiej przemianie. W szczególności zanika nasza zdolność do długotrwałej koncentracji związanej z czytaniem książek.

Jest też tam sporo rozważań o pamięci roboczej i pamięci długotrwałej, które sprowadzają się do tego, iż surfowanie po internecie bardzo obciąża naszą pamięć roboczą, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie rozróżnić informacji istotnych od nieważnych, stajemy się bezmyślnymi konsumentami informacji. Jednym słowem, korzystanie z internetu ogłupia.

Należy podkreślić, że Carr nie twierdzi, że surfowanie po sieci jest jednoznacznie złe dla naszego umysłu, po prostu pewne umiejętności umysłowe się wzmacniają (np. orientacja przestrzenna), inne słabną. Niemniej ogólny trend jest niepokojący.

No cóż, nie byłbym takim pesymistą, zawsze będzie grupa ludzi którzy, obok surfowania po sieci, czytają książki i głęboko w nie wchodzą, przykładem nasze bractwo z LC, ale gdy patrzę na młodych (i nie tak młodych) ludzi, którzy są wręcz przyspawani do swoich komórek, to ogarnia mnie niepokój...

Bardzo inspirująca lektura.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Hashtag

Dobrze się czyta, ale jak dla mnie to najsłabsza z książek tego autora ( co nie znaczy, że nudna i źle napisana :) ).

zgłoś błąd zgłoś błąd