Islandia jak z bajki

7 (12 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-9979-72-145-1
Islandia
bythewoods

"Jest taka dolina, którą Islandczycy uważają za najpiękniejszą. Widzę ją przed oczami. Dolina Svarfaðardalur, do której prowadzi jedna, jedyna droga. Wzdłuż bajkowej rzeki o nazwie Svarfaðardalsa. Tutaj istnieje świat, którego nie ma już nigdzie. Wśród traw zieleńszych niż zieleń, wśród łąk i kwiatów stoją samotne domy i farmy. Tutaj hoduje się konie i owce uważane za najpiękniejsze przez wielu. W dolinie Svarfaðardalur mieszkają ludzie, których nie spotkasz nigdzie indziej. Jest ich niewielu, niecałe dwie setki, a może już mniej, bo czas płynie zbyt szybko."

"Na mostku, gdzie są wszyscy, wygaszone światła, narasta stężone milczenie bez głosów, bo za chwilę dźwięk dzwonu pochłonie nas wszstkich. Stoimy w oku cyklonu. Cisza na mostku, niektórzy z załogi obejmują poręcze w sterówce, inni, skuleni w kuckach, oparci o ścianę; krew odpłynęła z twarzy. Wpatrzeni w bulaje nadbudówki czekamy na konwulsję oceanu, falę stupiętrową, która się zbliża ospale, ogromnieje w oczach, unosi dziób masowca i pochylone burty. W mojej dłoni znalazła się dłoń Eli, zaciśnięta do bólu, którego nie czuję."

źródło opisu: Wydawnictwo ARISA, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

a_Olasdottir | 2017-09-13

Trochę grafomanii, sporo niczego. Jeden fajny fragment o pralce, z którego wynika więcej, niż z całej reszty. Szkoda, że autorka podjęła tylko raz taką próbę, bo była udana. Więcej pisarskiej swady w miejsce bardzo kiepskich fragmentów "fantasy" wyszłoby książce na dobre.