Powiastki dla wnuczek

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
83-911068-6-1

"Ciekawość i błyskotliwość stylu pasują Kotta na jednego z lepszych polskich eseistów. Pod koniec życia coraz bardziej jego uwaga kierowała się ku szczegółom, również tym doświadczanym przez ciało. Toteż swoje zawały zrobił przedmiotem obserwacji i stawał się coraz bardziej pisarzem prywatnych doświadczeń. Ale jak to u niego zawsze, zobaczenie czegoś, np. dzieci bawiących się nad morzem, rozpętywało serię wynalazczych skojarzeń". - Czesław Miłosz

źródło opisu: Zeszyty Literackie, 2002

źródło okładki: Zeszyty Literackie

Magdalena | 2013-08-14

Pięknie wydany, ze smakiem zilustrowany, tomik krótkich opowiadań, jak sam Autor zaznaczył, dla wnuczek. Opowiadań o zwierzętach, o ich, jakże dziwnych nieraz dla człowieka, zachowaniach. Często ludzie, zbyt pewni wyższości swego gatunku z politowaniem odnoszą się do innych ludzi, którzy kochają zwierzęta i nie boją sie do tego przyznać. Jan Kott przytacza same autentyczne historie, każda ze zwierzęcym bohaterem w roli głównej. Ich lektura uświadamia, że zwierzęta mogą być czułe i opiekuńcze, inteligentne i odważne, potrafią współczuć i poświęcać się. Warto poznać zachowania i obyczaje zwierząt opisane w tej niewielkiej książeczce. Dlaczego? Odpowiedź przynosi jedno z opowiadań o przyjacielu Autora - zoologu, który przeprowadzał bolesne doświadczenia na rezusach. Kiedyś podszedł po pracy do ich klatek i ujrzał rząd małpek trzymających się za łapki. Nigdy więcej nie poddał ich już badaniom.

Zakręcony Druk | 2016-07-31
Palia | 2016-03-04