Praca niniejsza stanowi pierwszą w Polsce obszerniejszą próbę omówienia zagadnień higieny psychicznej. Zagadnieniem jej jest przedstawienie rozwoju ruchu higieny psychicznej oraz ujęcie higieny psychicznej jako kształtującej się nauki. Te dwa względy spowodowały, że najpierw przedstawiłem ogólny zarys rozwoju higieny psychicznej w poszczególnych krajach, oraz na terenie międzynarodowym, a następnie podjąłem próbę zreferowania zagadnień higieny psychicznej jako formującej się nauki. Książka nie ma zatem jednolitego charakteru: historia rozwoju ruchu higieny psychicznej i stopniowego kształtowania się jej jako nauki zastała podana w sposób raczej popularny, natomiast dalsze części, poświęcone wyraźnie problematyce psychohigienicznej, noszą raczej charakter podręcznikowy.

źródło opisu: Od autora

źródło okładki: zdjęcie autorskie