Klasztory. Niezwykłe miejsca modlitwy i kontemplacji

Tłumaczenie: Barbara Muller-Ostrowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i Sacrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Diogenes
Klöster
83-7227-530-0
klasztory, fotografia, ikonografia
albumy
Bubełe

Ideał życia klasztornego jest wciąż żywy, ale też od wieków otoczony tajemnicą. Same klasztory są zazwyczaj zaklętymi w kamieniu prawdziwymi perłami architektury. Pięknie sfotografowane widoki ogólne i szczegóły założeń klasztornych, opatrzone starannymi opisami, nie tylko przybliżają świadectwa bogatej kultury Zachodu, ale dają także niezwykłą okazję wejrzeć w codzienne, podporządkowane surowym regułom życie mnichów i zadumać nad tą szczególną filozofią ludzkiej egzystencji.
271 ilustracji, w tym 166 barwnych, przedstawia najpiękniejsze budowle klasztorne z 18 krajów europejskich.

źródło opisu: Diogenes, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koval | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

W dobie galopującego życia, nieustannie zmieniającej się (nie zawsze na lepsze) codzienności oraz ciągłej ewolucji wszystkiego wokół wiele osób czuje się co najmniej nieswojo. Kierunek zmian współczesnego świata wielu ludziom nie odpowiada, a jeżeli dodamy do tego szybkość z jaką to następuje, nie powinna dziwić niechęć do powszechnie panującego pośpiechu, zgiełku i wrażenie pewnej tymczasowości (nie warto się do niczego przywiązywać, bo przecież za niedługo pojawi się „nowsza wersja”). Stąd też pewien trend polegający na skupieniu się na sobie, swoim wewnętrznym rozwoju, pewnej harmonii lub też – w zależności od wielkości potrzeb duchowych danego człowieka – poszukiwaniu przysłowiowego świętego spokoju. Niekiedy pojawia się odczucie, pewna potrzeba odizolowania się od tego wszystkiego, co otacza nas na co dzień. Przejawia się to na różne sposoby: jedni chcieliby gdzieś daleko wyjechać w mało odkryte krainy, innym podoba się wizja samotnej leśniczówki w głębi lasu, gdzie nikt ich...

Bubełe | 2012-10-27

"Pięknie sfotografowane widoki ogólne i szczegóły założeń klasztornych, opatrzone starannymi opisami" - tylko z opisu, bo w rzeczywistości album ten jest marny (a drogi!). Nie polecam.