Walizki

La Valigie di Auschwitz
978-83-7797-071-3
religia
Miedzianowska

Poznajcie historię zakochanego w pociągach Carla, Hannah spędzającej każdy wieczór na liczeniu gwiazd, Émeline z mieszkania z niebieskimi okiennicami oraz Dawida, dla którego skrzypce stały się najlepszym przyjacielem. Cztery oparte na faktach historie życia dzieci, którym zwyczajne beztroskie życie, radość i marzenia ktoś upchnął w czterech małych walizkach i wysłał do… Auschwitz. Jednak to nie rozmiar walizki mówi nam o tym, czy nadzieja, którą kryła w sobie każda z nich, była mała czy duża. Nadzieja to nadzieja. I kropka. Walizka zaś jest dobrym miejscem, by ją przechować. Bo zmieszczą się w niej i wyjazdy, i powroty. Zazwyczaj tak to jest urządzone. Jednak nie w przypadku tych walizek i czworga ich małych właścicieli.

źródło opisu: www.edycja.pl

źródło okładki: www.edycja.pl

milla | 2015-03-12

Książka opowiada o prześladowaniach Żydowskich rodzin. Choć jest pisana dla starszych dzieci mnie przygnębiła, choć jestem ,,stara wyga" i nie takie książki czytałam. Może po prostu przeczytałam ją w takim szczególnym momencie życia, a może ona po prostu wyciska łzy.
Uważam, że jej powstanie jest bardzo pomocne w uświadamianiu ludzi (nie tylko dzieci i młodzieży) najważniejszego oblicza II wojny światowej. W szkołach często się o tym nie mówi.
Autorka jest bardzo delikatna. Nie rozwodzi się nad dalszymi losami schwyconych Żydów. Zostawia niedopowiedzenia na końcu każdej historii. Jednak czytelnik tak naprawdę wie co było później i te niedopowiedzenia, prawdę mówiąc najbardziej mnie smuciły.
W książce obok tych czarnych punktów jest ogrom miłości rodzinnej, małżeńskiej, dużo przyjaźni dzieci z dorosłymi ludźmi, ludzkiego dobra i przywiązania. Widać, że ludzie po prostu się kochają. Książka zrywa ze stereotypem Żyd = chudy dziadek z długą brodą.

czarna_maggie | 2013-09-20
Na półkach: Holocaust/Obozowe

Książka opowiada o Holocauście bez zbędnej brutalności, dlatego jest idealna by zapoznać z tą zbrodnią dzieci. Dorosły czytelnik też znajdzie w niej coś dla siebie. Niewątpliwym atutem jest prostota opowieści i tragizm losów bohaterów. Dwie ostatniej historie szczególnie wzruszające.

Miedzianowska | 2012-10-15
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Po prostu wzruszyłam się...

Kathleen3690 | 2013-05-05
Na półkach: Literatura europejska
Przeczytana: 05 maja 2013

PLUSY:
+ piękna
+ opisuje tragiczną sytuację Żydów podczas II wojny światowej
+ wzruszająca

MINUSY:
- żadnych się nie doszukałam

Jaa123 | 2015-01-21
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Wspaniala ksiazka. Uwazam ze warto ja przeczytac.

livrek | 2017-09-01
Na półkach: 2017