Wyzwanie czytelnicze LC

La Valigie di Auschwitz
978-83-7797-071-3
religia
Miedzianowska

Poznajcie historię zakochanego w pociągach Carla, Hannah spędzającej każdy wieczór na liczeniu gwiazd, Émeline z mieszkania z niebieskimi okiennicami oraz Dawida, dla którego skrzypce stały się najlepszym przyjacielem. Cztery oparte na faktach historie życia dzieci, którym zwyczajne beztroskie życie, radość i marzenia ktoś upchnął w czterech małych walizkach i wysłał do… Auschwitz. Jednak to nie rozmiar walizki mówi nam o tym, czy nadzieja, którą kryła w sobie każda z nich, była mała czy duża. Nadzieja to nadzieja. I kropka. Walizka zaś jest dobrym miejscem, by ją przechować. Bo zmieszczą się w niej i wyjazdy, i powroty. Zazwyczaj tak to jest urządzone. Jednak nie w przypadku tych walizek i czworga ich małych właścicieli.

źródło opisu: www.edycja.pl

źródło okładki: www.edycja.pl

milla | 2015-03-12

Książka opowiada o prześladowaniach Żydowskich rodzin. Choć jest pisana dla starszych dzieci mnie przygnębiła, choć jestem ,,stara wyga" i nie takie książki czytałam. Może po prostu przeczytałam ją w takim szczególnym momencie życia, a może ona po prostu wyciska łzy.
Uważam, że jej powstanie jest bardzo pomocne w uświadamianiu ludzi (nie tylko dzieci i młodzieży) najważniejszego oblicza II wojny światowej. W szkołach często się o tym nie mówi.
Autorka jest bardzo delikatna. Nie rozwodzi się nad dalszymi losami schwyconych Żydów. Zostawia niedopowiedzenia na końcu każdej historii. Jednak czytelnik tak naprawdę wie co było później i te niedopowiedzenia, prawdę mówiąc najbardziej mnie smuciły.
W książce obok tych czarnych punktów jest ogrom miłości rodzinnej, małżeńskiej, dużo przyjaźni dzieci z dorosłymi ludźmi, ludzkiego dobra i przywiązania. Widać, że ludzie po prostu się kochają. Książka zrywa ze stereotypem Żyd = chudy dziadek z długą brodą.

pani_karka | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Nietypowy sposób pokazania losu Żydów w wojennej Europie: trudy dnia codziennego, relacje z nie-Żydami, bezpośrednie powody wywiezienia do obozu, zakończenie każdej opowieści. Czytelnik może bliżej poznać bohaterów, zaprzyjaźnić się z nimi - by chwilę później dowiedzieć się o pakowaniu walizki... Świetna, wzruszająca książka.
Polecałabym starszej młodzieży oraz dorosłym. Młodszym można to przeczytać i opatrzyć komentarzem, a po lekturze porozmawiać. Opowiadania mogą wyzwolić emocje, które warto omówić.

bartłomiej-hajduk | 2018-08-01

Walizka kojarzy się z podróżą. Bohaterom tej książki wmówiono, że mogą spakować tylko jedną walizkę na jedną osobę. I że jadą w podróż... Lecz oni posiadali coś więcej niż walizkę... Walizka to iskierka nadziei, to także niezrozumienie i gorycz z faktu, że pochodzenie określa ich jako gorszych, niepotrzebnych, zbędnych... Wszyscy zostali straceni w obozie w Auschwitz. A walizki... To tylko udokumentowany ślad ich żydowskiego istnienia...

Książka opowiada o Holocauście bez zbędnej brutalności, dlatego jest idealna by zapoznać z tą zbrodnią dzieci. Dorosły czytelnik też znajdzie w niej coś dla siebie. Niewątpliwym atutem jest prostota opowieści i tragizm losów bohaterów. Dwie ostatniej historie szczególnie wzruszające.

Kathleen3690 | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

PLUSY:
+ piękna
+ opisuje tragiczną sytuację Żydów podczas II wojny światowej
+ wzruszająca

MINUSY:
- żadnych się nie doszukałam

Miedzianowska | 2012-10-15
Przeczytana: 2012 rok

Po prostu wzruszyłam się...

Jaa123 | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Wspaniala ksiazka. Uwazam ze warto ja przeczytac.

gaba | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019