Siedemdziesiąte ósme piętro. Niewidomy i pies. Prawdziwa historia z 11 września

Okładka książki Siedemdziesiąte ósme piętro. Niewidomy i pies. Prawdziwa historia z 11 września Susy Flory, Michael Hingson
Susy FloryMichael Hingson Wydawnictwo: Święty Stanisław biografia, autobiografia, pamiętnik
Thunder Dog. The True Story of a Blind Man, His Guide Dog and the Triumph of Trust at Ground Zero
Święty Stanisław
2012-10-01
2012-10-01
978-83-7422-477-2
Ewa Zagawa
pies pomoc

Przepiękna wzruszająca książka oparta na prawdziwych wydarzeniach z WTC w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 roku.

Michael Hingson opisał atak terrorystyczny oraz ucieczkę z wieży WTC.
Wraz ze swoim psem pomógł wielu ludziom wydostać się z mającego zawalić się budynku.
I to on niewidomy od urodzenia człowiek okazał się przy tym najodważniejszy, najbardziej opanowany i zorganizowany.
Podczas ,gdy inni pełnosprawni ludzie sparaliżowani strachem bali się nawet wejść na schody ,on praktycznie jakby kierował całą akcją ewakuacyjną.
Był niesamowity i taki pozostał. Nie dopuścił , by brak zmysłu wzroku przekreślił jego życie.
Potrafił o wiele więcej niż inny przeciętny człowiek , który widzi. Poznajemy go jako:
ambasadora kampanii na rzecz piśmienności brajlowskiej, wyróżnionego absolwenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine na wydziale fizyki, szefa wydziału sprzedaży w korporacji, właściciela firmy doradczej związanej z integracją społeczną.
I teraz będą bardziej prozaiczne zajęcia jak jazda na rowerze, samochodem, założenie rodziny, pilotowanie samolotu. Można by wymieniać dużo, dużo więcej.
Przede wszystkim właściciel psa przewodnika, z którym wiązała go niezwykła przyjaźń, jego zastępcze oczy i czerpanie od niego pomocy.

Książka jest cudowna porywająca i bardzo optymistyczna. Skoro niewidomy człowiek może aż tyle, to my zwykli ludzie powinnyśmy bardziej uwierzyć w siebie i w to, że chcieć to móc.
Nie ma barier nie do pokonania , w szczególności jak się ma takiego wspaniałego towarzysza w postaci wyszkolonego psa.

Michael Hingson opisał atak terrorystyczny oraz ucieczkę z wieży WTC.

Czyta się bardzo dobrze. To coś więcej niż zapis kilku godzin walki o przetrwanie z pomocą wiernego i mądrego psa. To osobiste podzielenie się przez autora swoim życiem oraz sytuacją niewidomych w społeczeństwie USA. Polecam!

I cytat autora: Bóg nie stawia przed nami przeszkód nie do pokonania. Rzuca nam tylko wyzwania, oczekując, że im sprostamy i będziemy się z tego radować.

Pomimo opisania w książce jednej z największych tragedii w historii Stanów Zjednoczonych, cały tekst napawa mnie ogromnym optymizmem. Główny bohater, niewidomy od urodzenia, na każdym kroku spotyka się z przeszkodami dotyczącymi jego ślepoty. Jednak nigdy się nie poddaje. Jeździ samodzielnie na rowerze, prowadzi samochód, zakłada rodzinę, jest szefem wydziału sprzedaży w korporacji, a nawet pilotuje samolot. W przekroju całej powieści czyny te wydają się nawet bardziej heroiczne niż ewakuacja z WTC 11 września 2001 roku.
Od Michaela Hingsona i Roselle, jego psa przewodnika, nauczyłam się wielu rzeczy. Dla mnie "Siedemdziesiąte ósme piętro" jest nie tyle relacją dramatycznych przeżyć bohatera po zamachach, ale raczej historią przyjaźni między psem a człowiekiem, opowieścią o zaufaniu, niepoddawaniu się pomimo przeciwności oraz nieustannym i mozolnym (ale skutecznym) dążeniu do wyznaczonego celu.

Książka z gatunku: "może być". Czas na jej przeczytanie nie jest czasem straconym, jednak czegoś w niej brakuje... Może chodzi o słownictwo, które spowodowałoby, że wczuwa się w bohatera książki?
Za to trochę bardziej otwiera oczy w kwestii psów przewodników - jak niesamowity jest fakt, że można wyszkolić te istoty w taki sposób, że stają się ludzkim wzrokiem. Fantastyczna sprawa!

Wzruszająca książka nie tylko o ucieczce z zaatakowanego 11 września WTC, ale przede wszystkim o tym, że ślepota nie czyni człowieka nieporadnym kaleką. Michael, dzięki wychowaniu, odwadze i własnemu uporowi, nauczył się funkcjonować i radzić sobie samodzielnie w świecie "widzących", a w poruszaniu się pomagają mu wierni psi przewodnicy.
Czyta się szybko, choć mam wrażenie, że autor większą wagę przywiązał do swoich wspomnień z dzieciństwa i dorastania, niż samych wydarzeń z 11 września. Po prostu musiał szczegółowo wyjaśnić, jakie wydarzenia i umiejętności pomogły mu wydostać się z budynku.

Czyta się szybko, choć mam wrażenie,...

Książka bardzo ciekawa. Nie dość, że przekuje wiedzę o samym ataku na WTC/Pentagon, to dodatkowo dużo mówi o niewidomych, z ich punktu widzenia. Bardzo polecam, warta uwagi książka :)

„Siedemdziesiąte ósme piętro” to przede wszystkim wzruszająca historia niewidomego Michaela Hingsona i jego psa pomocnika, którym udało się w porę opuścić budynek Word Trade Center w dniu 11 września 2001 roku, kiedy to terroryści zaatakowali Stany Zjednoczone. To wydarzenie odmieniło całkowicie dotychczasowe życie Michaela i jego najbliższych.

Ciekawa lektura, mnie do jej przeczytania oczywiście zachęciła okładka, na której jest ten piękny psiak rasy labrador ;) Książka mówi o tym, iż bycie niewidomym wcale nie oznacza, iż trzeba całymi dniami siedzieć w domu i rozpaczać nad swoim losem. Michael pokazuje, iż mimo swojego kalectwa od dzieciństwa prowadził całkowicie normalne życie, a zawdzięczał to swoim wspaniałym rodzicom, którzy zawsze traktowali go jak zdrowego i normalnego człowieka. Dzięki nim i pomocy swojego mądrego kompana w postaci wyszkolonego psa, Michael zmierza przez życie pewnym i zdecydowanym krokiem. Polecam…

Ciekawa lektura, mnie do...

1984

Ważną rzeczą jest uświadomić sobie, że niewidomy nie znaczy nienormalny. Autor daje świadectwo temu, że można żyć szczęśliwie i owocnie bez wzroku, można w pełni korzystać z życia i cieszyć się nim. Zdobywać swoje "Mount Everesty", które czasem znacznie różnią się od tych, które mają do zdobycia ludzie widzący. Ale pasmo życiowych zwycięstw zawdzięcza on przede wszystkim swojemu charakterowi i wspaniałym, mądrym rodzicom.

O ucieczce z piekła, jakie miało miejsce 11.09 - polecam!

O ucieczce z piekła, jakie miało miejsce 11.09 - polecam!

• Do kupienia
  • Na faktach