Siedemdziesiąte ósme piętro. Niewidomy i pies. Prawdziwa historia z 11 września

Tłumaczenie: Ewa Zagawa
Wydawnictwo: Święty Stanisław
Thunder Dog. The True Story of a Blind Man, His Guide Dog and the Triumph of Trust at Ground Zero
978-83-7422-477-2
pies, pomoc
matgarita

Gdy 11 września 2001 roku Michael Hingson otwierał drzwi swojego biura na siedemdziesiątym ósmym piętrze World Trade Center nie wiedział, że czeka go najtrudniejszy i być może najważniejszy dzień w jego życiu. Podczas ucieczki z walącego się wieżowca Michael wspomina całe swoje życie, podczas którego nigdy nie pozwolił, by ślepota na którą cierpi od urodzenia, pokrzyżowała jego plany i nie...

Podczas ucieczki z walącego się wieżowca Michael wspomina całe swoje życie, podczas którego nigdy nie pozwolił, by ślepota na którą cierpi od urodzenia, pokrzyżowała jego plany i nie pozwoliła na pełne, satysfakcjonujące i szczęśliwe życie. Także i tego tragicznego dnia, razem ze swoim psem przewodnikiem – Roselle, nie poddaje się i zwycięsko pokonuje siedemdziesiąt osiem pięter dzielących go od bezpiecznego świata.
Okazuje się jednak, że atak na WTC nie tylko zniszczył biuro Michaela, ale też odmienił jego życie. Niewidomy mężczyzna i jego pies stają się osobami publicznymi, występują w telewizji, pisze o nich prasa. Michael zmienia pracę i poświęca się opowiadaniu ludziom o swoich przeżyciach. Nie robi tego jednak dla rozgłosu, przyświeca mu idea integracji osób niewidomych z resztą społeczeństwa. Dlatego mówi nie tylko o 11 września, ale też o tym jak w dzieciństwie jeździł na rowerze, jak uczył się w normalnej szkole i jak dzięki współpracy ze swoim psem udaje mu się iść pewnym krokiem przez świat zaprojektowany dla ludzi widzących.

źródło opisu: http://www.stanislawbm.pl/pl/p/Siedemdziesiate-osm...(?)

źródło okładki: http://www.stanislawbm.pl/pl/p/Siedemdziesiate-osm...»

książek: 1937

„Siedemdziesiąte ósme piętro” to przede wszystkim wzruszająca historia niewidomego Michaela Hingsona i jego psa pomocnika, którym udało się w porę opuścić budynek Word Trade Center w dniu 11 września 2001 roku, kiedy to terroryści zaatakowali Stany Zjednoczone. To wydarzenie odmieniło całkowicie dotychczasowe życie Michaela i jego najbliższych.

Ciekawa lektura, mnie do jej przeczytania oczywiście zachęciła okładka, na której jest ten piękny psiak rasy labrador ;) Książka mówi o tym, iż bycie niewidomym wcale nie oznacza, iż trzeba całymi dniami siedzieć w domu i rozpaczać nad swoim losem. Michael pokazuje, iż mimo swojego kalectwa od dzieciństwa prowadził całkowicie normalne życie, a zawdzięczał to swoim wspaniałym rodzicom, którzy zawsze traktowali go jak zdrowego i normalnego człowieka. Dzięki nim i pomocy swojego mądrego kompana w postaci wyszkolonego psa, Michael zmierza przez życie pewnym i zdecydowanym krokiem. Polecam…

Nanette | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2015, Biografie
Przeczytana: 21 lipca 2015

Wzruszająca książka nie tylko o ucieczce z zaatakowanego 11 września WTC, ale przede wszystkim o tym, że ślepota nie czyni człowieka nieporadnym kaleką. Michael, dzięki wychowaniu, odwadze i własnemu uporowi, nauczył się funkcjonować i radzić sobie samodzielnie w świecie "widzących", a w poruszaniu się pomagają mu wierni psi przewodnicy.
Czyta się szybko, choć mam wrażenie, że autor większą wagę przywiązał do swoich wspomnień z dzieciństwa i dorastania, niż samych wydarzeń z 11 września. Po prostu musiał szczegółowo wyjaśnić, jakie wydarzenia i umiejętności pomogły mu wydostać się z budynku.

Kobieta | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

,,Siedemdziesiąte ósme piętro" to niesamowita opowieść o niewidomym Michaela Hingsona i jego psie przewodniku , którzy uciekając z zaatakowanej przez terrorystów wieży WTC, pomogli wielu ludziom w opuszczeniu mającego zawalić się budynku.To historia ,która stawia czytelnika w obliczu tragedii z 11 września, pokazując nam jak silna może być więź człowieka ze zwierzęciem (najlepszym przyjacielem człowieka)."

Pamiętam 11 września 2001 roku gdy z dziadkiem oglądałam Teleexpress gdy nagle ukazały się dwie wieże WTC , które waliły się a na dole widniał czerwony napis o zamachu w Nowym Yorku... Coś strasznego , że przez jednego bandyte tyle ludzi zginęło i całe życie w sekundzie zamieniło się w koszmar, każdemu uczestnikowi tej niezapomnianej tragedii.
********************************************************************
W książce przed każdym rozdziałem są piękne sentencje życiowe oraz o tych cudownych stworzeniach jakimi są zwierzaki.

Mam nadzieję , że po raz kolejny czytelnik doceni...

justi | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Ważną rzeczą jest uświadomić sobie, że niewidomy nie znaczy nienormalny. Autor daje świadectwo temu, że można żyć szczęśliwie i owocnie bez wzroku, można w pełni korzystać z życia i cieszyć się nim. Zdobywać swoje "Mount Everesty", które czasem znacznie różnią się od tych, które mają do zdobycia ludzie widzący. Ale pasmo życiowych zwycięstw zawdzięcza on przede wszystkim swojemu charakterowi i wspaniałym, mądrym rodzicom.

Bożena | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 września 2017

"Każde kolejne życiowe doświadczenie pomaga nam przygotować się do tego, co może nas spotkać w przyszłości... wszyscy mamy ułomności, tylko większość z nich jest niewidoczna." (http://michaelhingson.com/)

Once_Upon_A_Time | 2016-02-21
Przeczytana: 16 lutego 2016

Pomimo opisania w książce jednej z największych tragedii w historii Stanów Zjednoczonych, cały tekst napawa mnie ogromnym optymizmem. Główny bohater, niewidomy od urodzenia, na każdym kroku spotyka się z przeszkodami dotyczącymi jego ślepoty. Jednak nigdy się nie poddaje. Jeździ samodzielnie na rowerze, prowadzi samochód, zakłada rodzinę, jest szefem wydziału sprzedaży w korporacji, a nawet pilotuje samolot. W przekroju całej powieści czyny te wydają się nawet bardziej heroiczne niż ewakuacja z WTC 11 września 2001 roku.
Od Michaela Hingsona i Roselle, jego psa przewodnika, nauczyłam się wielu rzeczy. Dla mnie "Siedemdziesiąte ósme piętro" jest nie tyle relacją dramatycznych przeżyć bohatera po zamachach, ale raczej historią przyjaźni między psem a człowiekiem, opowieścią o zaufaniu, niepoddawaniu się pomimo przeciwności oraz nieustannym i mozolnym (ale skutecznym) dążeniu do wyznaczonego celu.

Karo | 2016-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Książka z gatunku: "może być". Czas na jej przeczytanie nie jest czasem straconym, jednak czegoś w niej brakuje... Może chodzi o słownictwo, które spowodowałoby, że wczuwa się w bohatera książki?
Za to trochę bardziej otwiera oczy w kwestii psów przewodników - jak niesamowity jest fakt, że można wyszkolić te istoty w taki sposób, że stają się ludzkim wzrokiem. Fantastyczna sprawa!

Korenia | 2015-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Książka bardzo ciekawa. Nie dość, że przekuje wiedzę o samym ataku na WTC/Pentagon, to dodatkowo dużo mówi o niewidomych, z ich punktu widzenia. Bardzo polecam, warta uwagi książka :)

zaczytana | 2017-07-26
TakaJednaMarta | 2017-07-05