System przyrody czyli prawa świata fizycznego i moralnego

Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Le Système de la nature, ou Des loix du monde physique et du monde moral
filozofia i etyka
GrzegorzDe

"System przyrody" ukazał się w roku 1770. Jest to dzieło zawierające w sobie zebraną w jedną całość racjonalistyczną krytykę dokonaną przez francuskie Oświecenie na władzy monarchistycznej i religii opartej na dogmatach. Autor dzieła, baron Holbach, choć był człowiekiem bardzo zamożnym, obawiał się konsekwencji związanych z wydaniem tego dzieła i podpisał je nazwiskiem nieżyjącego już sekretarza Akademii, pana Mirabaud.
Autor posiadał bardzo rozległą wiedzę naukową, miał szerokie horyzonty, prowadził doskonały salon z wyborną kuchnią, który odwiedzały takie osobistości epoki, jak Hume, Buffon, Franklin, Garrick, Priestley, Rousseau i wielu, wielu innych. Swoich gości zaskakiwał doskonałą pamięcią i erudycją.
Jego obawy co do znaczenia dzieła nie były bezpodstawne, bowiem ukazanie się "Systemu przyrody" wywołało wielkie poruszenie w społeczeństwie a parlament miasta Paryża potępił to dzieło i zostało ono publicznie spalone przez kata.

Dzieło można podsumować takimi słowami-kluczami: ateizm, materializm, sceptycyzm, krytycyzm, oświecienie, racjonalizm, przyrodoznawstwo.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957

Łukasz | 2017-03-16

Dzieło wybitne, napisane prostym i eleganckim językiem, zawierające mnóstwo niezwykle cennych spostrzeżeń dotyczących natury, w tym natury ludzkiej, ich cech oraz sposobu funkcjonowania.

Artur Gdula | 2016-05-12
Przeczytana: 09 lipca 2016