Osada Szklarska Poręba-Orle w Górach Izerskich

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB Andrzej Zasieczny
978-83-7339-099-7
historia
Pani_Wu

Monografia dr. Przemysława Wiatera przedstawia historię jednego z zakątków niezwykle urokliwych Gór Izerskich, leżących za zachód od pasma Karkonoszy. Dzis niewiele osób już wie, że Dolny Śląsk, w tym Szklarska Pręba i rejon Gór Izerskich od XVIII wieku były ważnym ośrodkiem hutnictwa szkła. W XVIII w Górach Izerskich, w osadzie Orle, zbudowano hutę szkła Karlstahl, która działała do 1890 roku. Zasłunęła ona z powodu stosowania tech niki produkcji szkła ozdobnego zwanej Millefiori, wynalezionej kilkaset lat wcześniej w Wenecji i potem zapomnianej. Autor przedstawia też legendy związane z Karkonoszami i Górami Izerskimi, dzieje osady Orle, istniejącej do 1945 roku i odrodzenie jej w formie Stacji Turystycznej Orle, stworzonej w połowie lat 90. XX wieku przez Stanisława Kornafla i do dziś przez niego prowadzonej. Obecnie Orle jest popularnym miejsce wypraw turystycznych (przewija się przez nie co roku 200 000 osób), znanym z wielu imprez kulturalnych i turystycznych.

Do książki dołączona jest płyta CD z kolekcją 61 zdjęć dokumentalnych

źródło opisu: http://www.cbwydawnictwo.home.pl/sklep.htm

źródło okładki: zdjęcie okładki własnej książki

Przemek Wiater | 2015-11-30
tereska | 2015-04-28