Wu Wei - płyń z prądem życia. Sztuka Tao

2012-09-05
978-83-7377-548-0
Kamila Petrikowska
sztuka Tao psychologia rozwój osobisty

Niesamowicie podobała mi się owa książeczka. Pozwala inaczej spojrzeć na utarte w naszej kulturze oraz społecznej- a przez to często również osobistej- świadomości myślenie o celu i istocie naszego ludzkiego istnienia. Krótko mówiąc - książeczka ta pomaga LEPIEJ żyć ze sobą samym, ze sobą w środku. Uczy odpuszczenia. U mnie była tym pierwszym klockiem domina zapoczątkowującym zmiany. Nie spektakularne, ale te powolne i małe, ale za to systematyczne. A jak wiadomo, kropla drąży skałę ;)

Bardzo fajna książka ucząca człowieka zachodu, jak żyć zgodnie z Tao

Bardzo fajna książka ucząca człowieka zachodu, jak żyć zgodnie z Tao

Książka mi się nie podobała. Autor pisze tak jakby się wywyzszal i był alfą i omegą. Jego wskazówki nie są pomocne. Trochę przynudza powtarzając wszystko w kółko tylko innymi słowami. Uwielbiam czytać ale ta książka to była dla mnie koszmar. Zaznaczam, że jest to tylko moja opinia. Kupilam te książkę i zdecydowanie żałuje wydanych pieniędzy.

Trochę dziwnie napisana.

Trochę dziwnie napisana.

Całkiem nieźle przekazana umysłom Zachodu taoistyczna idea życia - wu wei. Zachęcam do przeczytania.

Idealna dla początkujących Tao :-)

Idealna dla początkujących Tao :-)

Sztuka życia Wu Wei (z chińskiego "niedziałanie") polega na pozwalaniu rzeczą istnieć zgodnie z ich naturą, a sytuacją życiowy - dziać się wedle ich własnego uznania. Brzmi dziwnie, prawda? Z tego wychodzi, że mamy godzić się na wszystko i być obserwatorami, bo "los" wie lepiej. Nie, nie...to nie tak.

Niewielkich rozmiarów książka, licząca zaledwie 212 stron autorstwa Theo Fischer'a pokazuje nam całą zasadę taoizmu krok po kroku. Przez ponad dwadzieścia lat Theo pracował jako konsultant ds. zarządzania, jednak zrezygnował z tego na rzecz pisarstwa. I wyszło mu to całkiem nieźle. W "Płyń z prądem życia" dowiadujemy się, że tylko człowiek żyjący sam dla siebie może doznać szczęścia na wysoką skalę. Wu Wei wykreśla z naszego dotychczasowego życia wszystko to, co wcześniej nas mózg zdążył zarejestrować i zapamiętać: wzorce, wartości, obawy, problemy itp. Od tej chwili mamy być wolni duszą, umysłem i ciałem - mamy pozwalać by zdarzenia biegły własnym torem, a jakiekolwiek zahamowania poszły w zapomnienie.

Muszę przyznać, że ta książka dała mi wiele do myślenia. Nie ze wszystkim jestem w stanie się zgodzić - jednak większość - to 100% krystalicznie czystej prawy. Od lat rodzice mówią nam co jest dobre, a co złe, co wypada a co nie, dalsze życie uczy nas czego mamy się wystrzegać a gdzie iść na całość, doświadczenie nie pozwala nam popełniać niby "tych samych błędów" - przez co, według taoizmu - tracimy bardzo, bardzo wiele.

Wiem sama po sobie, jak wielu ludziom pozwoliłam odejść tylko z tego względu, że ograniczały mnie obawy. Wiele rzeczy, okazji i sytuacji straciłam przez to, że wewnętrzna bariera mnie hamowała. Po tej książce wprowadziłam w swoje życie wiele zmian, i wiecie co - żyje mi się o niebo lepiej.

Pięknie wydana, bogato ozdobiona i dopracowana książka to pozycja godna polecenia osobom które tak jak ja pragną zmienić coś w swoim życiu - wytyczyć nowe cele, obrać nowe kierunki, doznać odrobinę szczęścia tym jakże szarym świecie, gdzie przysłowiowy "wyścig szczurów" dopada niemal co drugą osobę. Theo Fisher pokazał mi wolne życie - i za to mu dziękuję.

Ocena: 4/6
larysa-recenzuje.blogspot.com

Niewielkich rozmiarów książka, licząca zaledwie 212 stron autorstwa Theo...

O książce: Wu wei to droga do opanowania i szczęścia. To tajemnica sztuki życia tao.
Dosłownie tłumaczone oznacza „bezczynność”, „niedziałanie”. W żadnym jednak wypadku nie ma mowy o tym, że należy być leniwym, niezdecydowanym czy niedbałym. To sztuka robienia właściwych rzeczy we właściwym czasie. Życie i działanie zgodnie ze swoim rytmem. Jeśli zaczniemy praktykować wu wei, natychmiast przestaniemy rozmyślać o naszych problemach oraz zaniechamy ich analizowania.

Theo Fischer przez ponad dwadzieścia lat pracował, jako konsultant ds. zarządzania. W pewnym momencie zrezygnował z tej funkcji i oddał się swojej pasji, zaczął pisać. Zrozumiał, że zatracił się w otaczającym świecie i zapragnął od życia czegoś więcej niż tylko realizacji kolejnych piętrzących się przed nim obowiązków. Wynikiem przemiany tego jest ta publikacja stanowiąca wprowadzenie do praktycznego zastosowania filozofii tao. Znajdziesz w niej wiele wskazówek i ćwiczeń, a także dowiesz się, jak należy je stosować na co dzień.
Nie musisz zmieniać swojego dotychczasowego życia, niczemu się podporządkowywać i w nic wierzyć. Wystarczy cieszyć się chwilą i nie zaprzątać myśli zbędnymi rzeczami.

Po prostu, płyń z prądem.

Książka jest typowym poradnikiem dotyczącym Wu Wei. W poradniku znajdziemy wiele rytuałów związanych z tymi zagadnieniami.

Oprawa graficzna jest świetna, piękna okładka oraz bogato zdobione strony oraz tytuły rozdziałów aż przyciągają do tego poradnika...

Podsumowując: Poradnik ten mogę polecić każdemu kogo interesuje Wu Wei, ponieważ znajdzie tu wiele ciekawych informacji...

Moja Ocena: 8/10

Każdego z nas czasem nachodzą takie chwile, by zastanowić się nad swoim życiem. Czy wszystko jest tak jak powinno, czy powinniśmy coś zmienić, co zrobić, żeby żyło się lepiej. Ale jeśli bardziej się zastanowić, to cały czas coś analizujemy, nad czymś się zastanawiamy. Nie ma chwili byśmy nie myśleli o przeszłości albo przyszłości. Nawet robiąc śniadanie, nie myślimy o nim, tylko o tym co będziemy robić za chwilę, co jeszcze musimy zrobić przed wyjściem, co będzie w pracy itd. A co jeśli by zacząć żyć teraźniejszością, zacząć „płynąć z prądem życia”?

„Istnieje nauka, która pozwala nam zrozumieć, czym jesteśmy.
Z tego zrozumienia wywodzi się zupełnie nowy sposób działania:
WU WEI.”

Wu Wei – to w nich, w tych dwóch sylabach, zawarta jest cała tajemnica sztuki Tao. To zasada dzięki której, w pełni można przeżywać każdą chwilę życia, jednak najważniejsze to kierować nasze zmysły na teraźniejszość.

Ludzie poruszają się w iluzji, którą uważają za swoje życie. Ale co to za życie, które na okrągło bywa cenzurowane przez naszą wiedzę i zdobyte doświadczenia. Już od małego jesteśmy kształtowani przez rodziców, to oni wpajają nam wartości, i to oni wpajają w nas pęd ku przyszłości. Gdyby nasz umysł nie zapisywał automatycznie wszystkich procesów, nie byłyby one później do naszej dyspozycji i nie moglibyśmy się według nich orientować, a przez to żyjemy obok prawdziwych zdarzeń.

Człowiek żyje i jest otwarty na poruszenia bytu i przyjmuje wszystkie zdarzenia z otartymi rękoma. Człowiek Tao podejmuje spontaniczne decyzje, nie analizuje sytuacji, pojmuje swoją wartość intuicyjnie, a ta intuicja urasta w czyn. Dlatego każdy, kto przebywa w Tao , wie, że nie musi łamać sobie głowy, odpowiadać walką na problemy codzienności. Wie, że wystarczy kierować się intuicją, bez korzystania ze zgromadzonych wspomnieć, by żyć całkowicie w teraźniejszości. Człowiek Tao nie zna niecierpliwości, na nic nie czeka, dzięki temu zawsze jest na miejscu, zawsze u celu. Ale najważniejsze dla niego jest to, że nie będzie on oceniany z perspektywy innych, w końcu żyje dla siebie samego. Tak samo jest z ambicją, która towarzyszy człowiekowi już od najmłodszych lat. Człowiekowi Tao jest ona obca, nie bierze on udziału w pogoni za władzą, i dobrami materialnymi, jest on całkowicie wolny od całego tego „wyścigu szczurów”.

A co z miłością i relacjami ludzkimi, co ze związkami. Czym jest prawdziwa miłość? Prawdziwa miłość może być tylko odczuwana, przeżywana, nigdy myślana. Człowiek Tao zna swojego partnera, ponieważ otwiera się na niego, przyjmuje jego istotę, nie pragnąc go zmieniać. Pozwala on drugiej osobie być taką, jaką jest. Miłość to szanowanie drugiego człowieka, bez narzucania mu swojej woli, życie z nim, pozwalanie mu na rozwijanie się w atmosferze wolności i decydowanie o własnym życiu.

Narodowości, granice, rasizm, nacjonalizm, ideologie – są nienaturalne, są wytworem ludzi władzy i prowadzą do nędzy (korzystają na nich nieliczni). Ja, czy Ty, jako jednostki niewiele możemy zmienić w wymiarze globalnym, ale możemy zmienić siebie. Dlatego jeśli myślisz o sobie, nie musisz zmieniać stylu życia, niczemu się podporządkowywać, gdyż sukces nie jest uzależniony od żadnych zasad, wystarczy żyć, cieszyć się chwilą, płynąć z prądem!

„WU WEI. Płyń z prądem” to niewielkich rozmiarów książeczka, bardzo ładnie wydana. Zawiera wiele mądrości, które mogą okazać się bardzo przydatne w czasach pełnych pośpiechu i stresów. I nawet jeśli nie uda nam się zostać człowiekiem Tao, to możemy zastanowić się nad sobą i choć trochę zmienić nasze podejście do życia ;).

W dzisiejszych czasach, w kulturze zachodu lektury tego typu powinny być rozdawane na ulicach za darmo - mają w sobie pierwiastek wybawiający z mentalnego niewolnictwa.

Po prostu to przeczytaj!

Po prostu to przeczytaj!

• Taoizm, filozofia i medycyna chińska
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Wu Wei - płyń z prądem życia. Sztuka Tao