Maninbo. Dziesięć tysięcy istnień

Maninbo poems. Selected poems
978-83-240-2147-5
poezja
Ag2S

Najbardziej imponującym dokonaniem Ko Una, południowokoreańskiego poety, powieściopisarza i eseisty jest liczący 30 tomów cykl epickich wierszy Maninbo (Dziesięć tysięcy istnień), ogłaszany w latach 1986-2010. Ko Un kreśli w nim portrety i opowiada o losach ludzi, których napotkał bądź o których słyszał. Portrety te - różnorodne, dramatyczne, zabawne - pozwalają zanurzyć się w historii jego kraju, ale też medytacji nad człowieczym losem, nad mechanizmami namiętności i marzeń, nieszczęść i cierpień. Obcujemy tu zawsze z konkretną postacią: wyplatającym słomiane maty Sześciopalcym, ślepą Pul-lye obmacywaną przez sąsiadów, wielkim mnichem Ŭisangiem, czy karczmarką imieniem Ok-son. Ich losy - opisywane z uważnością, poczuciem humoru, przede wszystkim jednak z buddyjskim współczuciem dla wszystkich cierpiących istot - tworzą swoisty poetycki kosmos, pozbawiony odpowiedników w światowej literaturze.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2016-06-26
Przeczytana: maj 2016

No i mam zgryz, jak oceniać tę książkę.
Z jednej strony jest to zbiór poezji o ludziach - poznanych, zapamiętanych, wspominanych z ironiczną, buddyjską czułością, o ludziach jednakowo wielkich i unikalnych w swoich małych wielkich dramatach, w swoich przywarach i słabostkach, w swojej szlachetności. Pod tym względem jest to zbiór poezji głęboko humanistycznej, zdradzającej głęboką wrażliwość i umiłowanie człowieka takim, jakim jest.
To, co w tej poezji uderza najbardziej, to dystans i perspektywa. Historie życia niewidomego ojca, który czeka na powrót córki z targu albo zachłannego staruszka, choć z ich perspektywy niewątpliwie ważne, nie są kreowane na centralne, wręcz przeciwnie - składają się raczej na wielką mozaikę życia, której my też jesteśmy częścią.
Ten zbiór jest jak chińskie pejzaże: człowiek jest na nim obecny, ale tylko jako niewielka plamka, jeden z wielu - i wcale nie najważniejszy - element świata.

Z drugiej strony - estetyka tej poezji po setnej stronie może...

neuromance | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Już sam pomysł napisania tego zbioru - stworzenie wiersza o każdym, kogo się znało, osobiści, bądź z historii Korei - jest niezwykle pomysłowy i pociągający. Do tego te wiersze różnią się znacząco od polskiej poezji. To bardziej snute historie o bliskich i dalszych znajomych autora. Warto poznać zarówno tom, jak i biografię najsłynniejszego poety koreańskiego.

Miśka | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Niezwykły tom... Specyficzne wiersze. Czyta się je bardziej jak opowieść czy też baśń, niż poezję.

Monika | 2018-04-26
Na półkach: Poezja, 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Najpiękniejszy tomik poetycki, jaki czytałam.

-O_O- | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 maja 2013

Napisane prostym językiem, lecz poruszające.

Lina | 2013-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2013