Wojna i ludobójstwo. Krótka historia Holokaustu.

Okładka książki Wojna i ludobójstwo. Krótka historia Holokaustu. Doris Bergen
Okładka książki Wojna i ludobójstwo. Krótka historia Holokaustu.
Doris Bergen Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
War and Genocide. A Concise History of the Holocaust.
Wydawnictwo Poznańskie
2011-01-01
2011-01-01
Rafał Witkowski, Miłosz Sosnowski
holokaust

Osoby zainteresowane Zagładą i Rzeszą niczego nowego z tej książki się nie dowiedzą. Osoby niezainteresowane przeczytają nadto uproszczoną wizję wojny i Shoah i jak mniemam zniechęcą się do dalszego zgłębiania tematu.
Książka jest przeciętna i nie oferuje nic czego nie można by znaleźć gdzie indziej. Nie polecam.

Pisałam na jej podstawie referat i bardzo się przydała. Autorka wszystko opisuje po kolei i zaznacza daty, nazwiska i przykłady osób znajdujących się po różnych stronach. Książka zawiera opis czasu od dojścia Hitlera do władzy, aż po koniec i konsekwencje wojny.

Cenię tę książkę za próbę zrozumienia podstawowej kwestii: dlaczego to właśnie żydzi byli tymi "wybranymi"? Okazuje się, że prześladowania żydów to nie nowość. Że już w sredniowieczu opatrzono sobie właśnie żydów jako "winnych wszystkiemu". Geneza tego zjawiska wraz z opisem skutków (m.in. zamknięcia się żydów w bezpiecznych enklawach) to dopiero początek do zrozumienia holokaustu. Książkę polecam każdemu, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie o genezę zła.

'Krótka historia Holokaustu' jest to godne zaufania źródło wiedzy na temat tego niemiłego okresu w życiu europy.
Doris Bergen pisze w sposób zwięzły i czytelny, pokazując przykłady ludzi z różnych stron, dzięki czemu łatwiej jest nam zrozumieć tą brutalna prawdę. Historia osób które przeżyły te straszne chwile w ciągłym strachu, pokazują nam, że wydarzenia sprzed około 70lat nadal mają wpływ na nasze życie.
Dzięki rozpoczęciu narracji od 1933r. łatwiej jest zrozumieć nam, dlaczego doszło do tak strasznej zbrodni.
Książkę tą można polecić ludziom zainteresowanym czasami II Wojny Światowej, jak i osobom dla których ma być to pierwszy kontakt z tymi brutalnymi czasami.
Po przeczytaniu tej książki rodzi się w nas chęć dalszego powiększania wiedzy o tym nieludzkim okresie w historii świata.

1914

Goebbels miał sześcioro dzieci (nie licząc pasierba).

Goebbels miał sześcioro dzieci (nie licząc pasierba).

• Izrael, Żydzi, Holocaust
  • Żydzi
  • Druga wojna światowa
  • Temat: II WŚ, Holocaust, Obozy
  • Szukam
  • W bibliotece

Dodaj cytat z książki Wojna i ludobójstwo. Krótka historia Holokaustu.