Reduta Ordona

Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o.
poezja
Patryczken

Redutę Ordona Adama Mickiewicza zalicza się do jednego z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu. Napisany został przez poetę po upadku powstania listopadowego. Inspiracją do jego napisania była opowieść adiutanta Stefana Garczyńskiego, który brał udział w obronie w obronie jednego z fortów znajdujących się na warszawskiej Woli. Dowódcą oddziałów, które broniły tego fortu był Julian Konstanty Ordon. Grupa wojska będąca jedynym oddziałem, który bronił tego przyczółku była bardzo nieliczna, a przewaga wojsk rosyjskich była miażdżąca. Po bohaterskiej obronie fortu, kiedy żołnierze nie mogli już dłużej powstrzymywać naporu Rosjan, dowódca postanowił wysadzić fort, by tym samym zniszczyć oddział nieprzyjaciela. Wielu żołnierzy zginęło wtedy, ale dowódca przeżył i później działał na emigracji. Mickiewicz w swym wierszu jednak uśmiercił Ordona, by tym samym oddać hołd tym, którzy polegli w bohaterskiej walce.

źródło opisu: informacja własna

źródło okładki: zdjęcie własne

Petrus | 2014-05-16
Akemi | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

nie jestem wielką "miłośniczką" historii opiewających chwałę bohaterów poległych w walce o Ojczyznę. W walce, która od samego początku skazana była na klęskę. W walce, która kosztowała życie (zbyt) wielu polskich żołnierzy. Czyichś synów, mężów, ojców. Zbyt dużą cenę przyszło nam zapłacić za tak niewiele. Choć może to Adam Asnyk ma rację:

"Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze,

To ani łańcuch, co mu ściska szyję,
Ani utkwione w jego piersiach miecze,
Ani go przemoc żadna nie zabije,
I w noc dziejowej hańby nie zawlecze.

Zginąć on może z własnej tylko ręki [...]".

tak czy inaczej, utwór bardzo romantyczny, bardzo wzniosły i tak bardzo polski. I choćby dlatego warto go znać. Przypomina o tej lepszej stronie polskiego "ducha narodu", gdzie słowo "patriotyzm" stanowi synonim "wolności", "jedności" i "braterstwa" a nie "ksenofobii" i "nienawiści".

i tylko...

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 19 maja 2010

Hmmm. Pamiętam, że musiałam nauczyć się dwudziestu wybranych przeze mnie wesów na pamięć. Teraz dopiero dostrzegam tego sens, bo wiele z osób w mojej klasie nawet nie ma pojęcia, że "Reduta Ordona" istnieje wciąż nie rozumiem, jak można jej nie przerabiać.

Dunya | 2013-12-06
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Jeden z piękniejszych utworów, które pokazują, że istnieją rzeczy, ludzie, idee dla których warto się poświęcić.

Inną ciekawą sprawą jest sama historia powstania utworu oraz prawdy na temat owego Ordona, który w rzeczywistości nie zginął na reducie i już wiele lat później przytłoczony legendą na temat samego siebie popełnia samobójstwo.

Pokochałam ten wiersz kiedy natknęłam się na niego w gazecie. Nauczyłam się go do słów "Boś ją ukradł i skrwawił synu Wasilowy" ;)
POLECAM

michall_1985 | 2015-12-01
Przeczytana: marzec 2003

"Nam strzelac nie kazano,wstąpiłem na działo,spojrzałem na pole,dwieście armat grzmiało"...

Patriotyczna poezja to mój ulubiony gatunek w czasach liceum.

olaf2009 | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Rycerski rapsod opiewający odwagę Juliana Konstantego Ordona w obronie reduty numer 54 na warszawskiej Woli podczas powstania listopadowego. W utworze miał być symbolem odważnego żołnierza, który woli umrzeć niż wpaść w ręce wroga czy poddać placówkę, z tego powodu wysadził redutę w powietrze. Ordon jednak wyszedł z wybuchu cało, jedynie ranny, by później działać na rzecz ojczyzny podczas tułaczki, miał m.in. opowiedzieć swoją historię wieszczowi - autorowi utworu. Przypis jednak podaje, że ze względu na sprzeczność "wynurzeń" Ordona, przeprowadzono zbadanie sprawy, które stwierdziło iż redutę wysadził kapitan piechoty Nowosielski wraz z innymi oficerami, tuż po tym jak wdarły się do niej wojska rosyjskie. Tym samym badanie zdegradowało J. K. Ordona jako "patrona szańców". J. K. Ordon brał udział w wielu wojnach, zmarł śmiercią samobójczą. Utwór napisany by motywować do walki o utraconą niepodległość. W opisach działań zbrojnych widać kunszt pisarski. Ma charakter bardzo...

AjeśliCiernie | 2014-12-28

Utwór , który jest mi bardzo bliski. Często recytuję go sobie gdy potrzebuję oderwania od rzeczywistości.

Maja | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Piękny wiersz. Wiadomo, że historia Ordona potoczyła się inaczej niż życzyłby sobie Mickiewicz, ale absolutnie nie zmienia to wymowy tekstu.
Przeczytanie tego wiersza to powinność wynikająca nie tylko z obowiązku realizowania podstawy programowej w liceum, ale i z nazywania się obywatelem Najjaśniejszej. Polecam.

| 2013-11-12
Przeczytana: wrzesień 2013

"Reduta Ordona" jest piękna. Opisuje walkę polaków z Rosjanami. Mickiewicz bardzo obrazowo przedstawił bitwę, a na koniec dodał też swoje przemyślenia. Nawet język jest dość zrozumiały. jedyne, czego mi brakowało, to większa ilość akapitów. Może to drobnostka, ale bardzo ułatwia czytanie.

Nowe stare lektury