Reduta Ordona

Adam Mickiewicz Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o. poezja
1997-01-01
NetPress Digital Sp. z o.o.
poezja
1997-01-01

Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka. Wiersz ma dużo patosu, ale mi bardzo się spodobał.

Uważam, że to dzieło Adama Mickiewicza, powinni przeczytać wszyscy. Każdy kto jest Polakiem. Treść przedstawia walkę za Polskę i ciężkie decyzje podejmowane podczas niej. Idealnie ukazuje chęć walki, i oddanie za Polskę, oraz brak rezygnacji nawet w bardzo trudnej sytuacji.

Nam strzelać nie kazano , wstąpiłem na działo!
Czyżby próba usprawiedliwienia za brak czynego udziału w walce?
Wpada w ucho łatwo się nauczyć i zapamiętać. Choć o wiele zbyt pompatyczne Warszawa jedna twojej władzy się uraga, ta chyba wykrwawia bez sensu. Ogólnie pachnie propagandą

Rycerski rapsod opiewający odwagę Juliana Konstantego Ordona w obronie reduty numer 54 na warszawskiej Woli podczas powstania listopadowego. W utworze miał być symbolem odważnego żołnierza, który woli umrzeć niż wpaść w ręce wroga czy poddać placówkę, z tego powodu wysadził redutę w powietrze. Ordon jednak wyszedł z wybuchu cało, jedynie ranny, by później działać na rzecz...

2020

"Redutę Ordona" Adama Mickiewicza zalicza się do jednego z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu, jest także poematem o charakterze opisowo-refleksyjnym. Płaszczyzna opisywanych wydarzeń często przecinana jest przez partie wyznania poetyckiego i refleksji. Są to subiektywne odczucia narratora tej poetyckiej historii - adiutanta, który jest świadkiem wydarzeń i sam w...

Na półkach: , , , ,

Pokochałam ten wiersz kiedy natknęłam się na niego w gazecie. Nauczyłam się go do słów "Boś ją ukradł i skrwawił synu Wasilowy" ;)
POLECAM

"Nam strzelac nie kazano,wstąpiłem na działo,spojrzałem na pole,dwieście armat grzmiało"...

Patriotyczna poezja to mój ulubiony gatunek w czasach liceum.

nie jestem wielką "miłośniczką" historii opiewających chwałę bohaterów poległych w walce o Ojczyznę. W walce, która od samego początku skazana była na klęskę. W walce, która kosztowała życie (zbyt) wielu polskich żołnierzy. Czyichś synów, mężów, ojców. Zbyt dużą cenę przyszło nam zapłacić za tak niewiele. Choć może to Adam Asnyk ma rację:

"Póki w narodzie myśl swobody...

Utwór , który jest mi bardzo bliski. Często recytuję go sobie gdy potrzebuję oderwania od rzeczywistości.

1 017
  • Lektury