978-83-7436-217-7
komunizm
historia
kasia

Książka, ukazująca się w 20 lat po upadku komunizmu w Europie Środkowej, stanowi wszechstronną analizę porównawczą przebiegu tego procesu w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i w Polsce. Zostały w niej ukazane zarówno ostatnie lata reżimu, wydarzenia roku 1989, jak i ich wpływ na późniejsze losy omawianych państw i świata. Autorzy przeanalizowali wpływ czynników ekonomicznych, ideologicznych i politycznych (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) na erozję i upadek systemu, jednocześnie wskazując na wiele podobieństw, ale także – nie mniej liczne – różnice w przebiegu tego procesu w poszczególnych krajach. Pionierskiej analizie poddali również kwestię pamięci zbiorowej (i skierowanej na jej kształtowanie polityki) o omawianych wydarzeniach we wszystkich opisywanych państwach.

źródło opisu: Wydawnictwo Trio, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=295