The Secret of Grange Farm

Wydawnictwo: Robert Frederick Ltd.
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki

When Bette Danvers& holiday plans were ruined, she immediately thought of Grange Farm and of the many summers she had spent there as a child. She would go back to the farm, she decided, and help her cousin with the harvesting. Frances Cowen has written an exciting, fast-moving story that no girl will be able to put down until the secret of Grange Farm is at last unfolded.

MHK | 2017-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2017

Kryminalne czytadło na wolne chwile dla lubiących czasem poczytać po angielsku, nic odkrywczego, ale też całkiem przyzwoita proza pisana nobliwą angielszczyzną. Miłośników skomplikowanych zagadek warto uprzedzić, a tym bardziej miłośników wartkiej akcji, że tu raczej ich nie znajdą. Ale ja przeczytałem tę książkę z przyjemnością i dostałem to, czego oczekiwałem.

Kaariki | 2016-04-02
lakeoffire | 2015-10-16