Mediumizm. Studia obserwacyjne w zakresie spirytyzmu doświadczalnego

Tłumaczenie: Łucjan dr Böttcher
Wydawnictwo: Rivail
10 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Медиумизм
978-83-62402-25-0
Daniel

W swojej znakomitej książce Butlerow przytacza opisy najbardziej spektakularnych seansów spirytystycznych, które skłoniły jego sceptyczny umysł do wiary w zjawiska mediumiczne i utwierdziły go w przekonaniu, że należy je badać i wyjaśniać na drodze naukowej. Mediumizm to fascynująca lektura dla miłośników spirytyzmu i parapsychologii. * * * „Stolik wznosił się raz po raz w górę i zjawiska...

Mediumizm to fascynująca lektura dla miłośników spirytyzmu i parapsychologii.

* * *

„Stolik wznosił się raz po raz w górę i zjawiska znajdowały się w pełnym rozwoju. W czasie jednej z lewitacji podnieśliśmy ręce ze stołu o jeden werszek [4,45 cm], a stół nie opadł, lecz kilka sekund bujał w powietrzu, po czym lekko opuścił się na ziemię”.

* * *

„Chwilę później Home wziął dzwonek znajdujący się na naszym stole i zaczął trzymać go u krawędzi stołu w pewnej odeń odległości, nieco niżej od jego blatu.

I dzwonek, i ręce Home’a były dobrze oświetlone.

Po kilku sekundach Home puścił dzwonek i ten swobodnie zawisł w powietrzu, nie dotykając ani stołu, ani jego krawędzi, ani krzeseł, ani żadnego innego sprzętu”.

źródło opisu: www.rivail.pl

źródło okładki: www.rivail.pl

RaV | 2018-01-03

Mediumizm Aleksandra Butlerowa jest jedną z najlepszych książek, jakie przeczytałem w ogóle.
Książka ta dotyczy obserwacji samoistnych ruchów różnych przedmiotów, unoszenia się ich, pojawiania się zjaw - np. samej dłoni witającej się z uczestnikami posiedzeń zorganizowanych z intencją sprowokowania podobnych zjawisk.
Książka napisana jest prostym stylem, z wyraźną dbałością o jednoznacznść zastosowanych pojęć; wywód jest jasny i uporządkowany. Zdecydowanie odpowiada ona najwyższym standardom dla rozpraw naukowych.
Autor poświęcił dużo uwagi aż przesadnej dbałości o wykluczenie możliwości spreparowania badanych fenomenów przez kogokolwiek, a także odniósł się do zarzutów stawianych tezom o rzeczywistym charakterze zjawisk i o ich nieznanej, "inteligentnej naturze". Wykazał wyraźne niedopasowanie tych zarzutów do danych doświadczalnych zebranych przez różnych naukowców.

mateuszsaladonis | 2015-08-04
Marcin Stachelski | 2012-08-01