Grobowiec Lenina

83-85852-24-7
Rosja
literatura faktu
kasia

Pasjonujący zapis upadku radzieckiego systemu. Autor przeplata relacje o współczesnych wydarzeniach i opowieści z życia przeciętnych ludzi reminiscencjami z dramatycznej przeszłości, próbując dotrzeć do sedna tego, co się stało w Związku Radzieckim pod rządami Gorbaczowa. David Remnick, amerykański korespondent „Washington Post” w Moskwie w latach 1988–1992, zdobył za swój bestseller w 1994 roku Nagrodę Pulitzera. Grobowiec Lenina został uznany za najlepszą książkę roku przez „Time”. Drugi akt wydarzeń – po rozpadzie Związku Radzieckiego – autor przedstawił w tomie pt. Zmartwychwstanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=67

Konkwistador_druku | 2017-04-18

Autor zbyt często daje wiarę plotkom i dezinformacji rosyjskiej, ale książka językowo i reportażowo - wybitna!

Arkadiusz | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Kupuję (i czytam oczywiście) całkiem sporo literatury poświęconej Związkowi Radzieckiemu i Rosji, więc nie jest zdziwieniem, że i ta pozycja trafiła na moją wirtualną półkę. Jakie były moje zapatrywania wobec tej książki? Ano żadne. Nie liczyłem, że będzie genialna, nie uprzedzałem się również wobec niej zbyt mocno. Ot, kolejna pozycja z morza poświęconych temu tematowi.

Okazało się jednak, że książka jest obszerną i dość dokładną analizą przyczyn upadku KPZR składającą się z 4 części i 25 rozdziałów zawierającą między innymi wiele krótkich lecz niesamowicie ciekawych biografii przywódców (Gorbaczow, Jelcyn) jak i dysydentów (Sacharow) oraz opisów zjawisk takich jak wybuch elektrowni Czernobylu, kult Stalina trwający długo po jego śmierci etc.

Bardzo ważne tematy połączone z lekkim, reportażowym stylem autora sprawiają, że książkę tę czytało mi się niezmiernie przyjemnie (choć są w niej niekiedy opisane bardzo mało przyjemne sprawy czy zagadnienia) i szybko (może nie tak do końca...

Autor, który wówczas był korespondentem The Washington Post, udał się do rozpadającego się Związku Radzieckiego i przedstawił codzienne życie jego mieszkańców. David Remnick kreśli przed nami portret upadającego - wręcz rozpadającego się - światowego mocarstwa, głównego przeciwnika Stanów Zjednoczonych i zachodnich demokracji. Jesteśmy świadkami szarości i beznadziejności dnia codziennego w kraju niedostatków, zrujnowanej gospodarki, biedy i nędzy, zniszczonego środowiska... Iście apokaliptyczny pejzaż.

A na jego tle barwne i kontrowersyjne postaci: z obozu dysydentów, stronników Gorbaczowa, jego przeciwników i zwykłych "mrówek" w olbrzymim mrowisku, jakim był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Zachęcam do lektury!