rozwiń zwiń

Po drugiej stronie lustra i inne eseje

Okładka książki Po drugiej stronie lustra i inne eseje
Umberto Eco Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą publicystyka literacka, eseje
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Seria z Wagą
Tytuł oryginału:
Sugli specchi e altri saggi
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-07-25
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149020
Tłumacz:
Joanna Wajs
Tagi:
eseje znak cywilizacja publicystyka literacka literatura włoska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
270
269

Na półkach:

Umberto Eco w przedmowie do zbioru swoich esejów pod tytułem „Po drugiej stronie lustra” wyraża nadzieje, że „całość nadaje się do czytania”. Mogę to potwierdzić, ale muszę od razu dodać, że lektura tej książki była dla mnie dość żmudnym doświadczeniem. Trudny, specjalistyczny język, pełen naukowej terminologii, raczej mało znana tematyka, wymagająca od czytelnika ogromnej wiedzy, oraz wybitnie inteligencki styl pisania autora sprawiają, że zbiór ten w pełni może zrozumieć dość wąskie grono odbiorców twórczości włoskiego pisarza. Piszący te słowa, choć bardzo się starał, w wielu miejscach musiał wywiesić białą flagę, co oczywiście nie oznacza, że zmarnował swój czas.

Zaprezentowane w książce teksty Umberto Eco pochodzą z lat 80 i poruszają zagadnienia związane z semiotyką, szeroko rozumianą estetyką oraz mediewistyką. W sumie ta ostatnia dziedzina zachęciła mnie do sięgnięcia po tę pozycję, ale akurat jej w książce jest najmniej, a i to nigdy w czystej postaci. Natomiast problematyka semiotyczna i estetyczna jest dość pokaźne reprezentowana w przemyśleniach autora. I to na najwyższym poziomie.

Spośród tekstów zebranych w książce chyba najbardziej zainteresował mnie esej o rozbiorze listu Pliniusza Młodszego do Tacyta. Wybitnie uświadamiający, gdyż nigdy wcześniej nie próbowałem analizować zapisków z przeszłości w sposób, jaki zasugerował autor. Podejście zaprezentowane przez Eco jest błyskotliwym dowodem, jak wiele mogą one mieć poziomów komunikacji, których nieświadomy odbiorca na pierwszy rzut oka może całkowicie nie dostrzegać.

Myślę, że nie ma sensu dokładniej prezentować zawartości pozostałych esejów. Jedne czyta się łatwiej, inne znacznie trudniej, ale wszystkie w gruncie rzeczy przeznaczone są dla znawców tematu. Wybitny przedstawiciel europejskiej kultury i nauki, jakim bez wątpienia było Umberto Eco, prezentuje pełną skalę swoich intelektualnych możliwości, bez taryfy ulgowej. Z tego też powodu książkę można polecić głównie miłośnikom twórczości autora oraz wąskiemu gronu specjalistów akademickich od semiotyki i estetyki. Natomiast przypadkowy czytelnika taki jak ja, dzięki lekturze esejów Umberto Eco, w końcu zrozumiał, dlaczego większość platońskich dialogów z „Państwem” na czele, mimo usilnych starań w celu ustaleniu prawdy, kończy się najczęściej rozmyciem treści i utratą wątku, bez osiągnięcia zamierzonego celu („nieuniknioność encyklopedii”). Dla tego małego olśnienia warto było przejść razem z autorem „na drugą stronę lustra”. A poza tym - muszę kiedyś przeczytać „Hrabiego Monte Christo”.

Umberto Eco w przedmowie do zbioru swoich esejów pod tytułem „Po drugiej stronie lustra” wyraża nadzieje, że „całość nadaje się do czytania”. Mogę to potwierdzić, ale muszę od razu dodać, że lektura tej książki była dla mnie dość żmudnym doświadczeniem. Trudny, specjalistyczny język, pełen naukowej terminologii, raczej mało znana tematyka, wymagająca od czytelnika ogromnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    184
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    35
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Beletrystyka: Ogólnie
    1
  • Antropologia
    1
  • A rose is a rose is a rose
    1
  • Historia Sztuki, Historia, o artystach, o sztuce. biografie
    1
  • Kulturoznawstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Po drugiej stronie lustra i inne eseje


Podobne książki

Przeczytaj także