Nic, co ludzkie, nie jest ci obce

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Debit
figlarna24

Książka popularnonaukowa dla dzieci wyjaśniająca w humorystyczny a zarazem rzetelny sposób zagadki ludzkiego organizmu. Młody czytelnik dowie się z niej między innymi, co łączy go z pierwszymi ludźmi, co odziedziczył po płazach i rybach, dlaczego lubi śmieciowe jedzenie, skąd biorą się łaskotki i czemu służy płacz. Uwagę przykuwa również niebanalna szata graficzna. Zabawne, wykonane techniką kolażu scenki doskonale ilustrują omawiane zagadnienia a jednocześnie zapadają w pamięć, dzięki czemu ułatwiają zapamiętanie informacji.

Isadora | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Czy wiecie, dlaczego miewamy czkawkę? Albo czemu w chwili zagrożenia trzęsiemy się ze strachu? Lub skąd w nas niepohamowany apetyt na fast foodowe jedzenie? Dlaczego nasz układ trawienny wydaje wszystkie te krępujące odgłosy? Albo czemu nie można samemu się połaskotać?

Oto pytania z rodzaju tych, jakie uwielbiają nam zadawać dzieci: dotyczące prozaicznych, pozornie oczywistych, często wstydliwych kwestii, które zdają się nie mieć naukowego uzasadnienia bądź wydają się nam na tyle mało istotne, że nie zaprzątamy sobie głowy szukaniem na nie odpowiedzi.
I właśnie rodzicom nękanym przez natarczywą, dziecięcą ciekawość generującą wszystkie te dziwaczne pytania, przychodzi w sukurs niniejsza książeczka. Jej autorki: Cynthia Pratt Nicolson, mająca na swym koncie liczne popularnonaukowe publikacje dla dzieci oraz ilustratorka, projektantka grafiki i wnętrz - Dianne Eastman, wpadły na ciekawy i niebanalny pomysł stworzenia książki, która wyjaśniałaby najmłodszym rozmaite kwestie dotyczące...

Gosia Rajchel | 2012-08-30
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

To bardzo dobry pomysł, by zebrać w jednej książce informacje na temat tego, co w nas siedzi... a czasem na wierzch wychodzi. Brzmi tajemniczo? Zagadki związane z ewolucją człowieka da się naukowo wyjaśnić. I całe szczęście! Książka "Nic co ludzkie, nie jest mi obce. Czyli jak to jest, że czasem wychodzi z nas bestyjka" to nie lada gratka dla dociekliwych dzieci. Niejeden rodzic może czuć wsparcie, gdy na półce jest wolumin z odpowiedziami na pytania dotyczące człowieka. Bardzo ułatwia to przejrzysty układ książki.

Każdy rozdział to nowa porcja informacji. Dowiemy się na przykład, o tym:
- skąd bierze się czkawka?
- dlaczego nie możemy oprzeć się czipsom?
- dlaczego puszczamy bąki... i pawie?
- jaka jest tajemnica ludzkiego wzroku?
- dlaczego beczymy i jakie korzyści są ze śmiechu?
- po co nam rozmowy?
- dlaczego ziewamy?
- po co nam zabawa?

Poznamy więc wiele ciekawych zjawisk, które zachodzą w obszarze naszych ciał? i zaskoczy nas to, jakie to fascynujące! Książka...

Amarisa | 2013-06-20
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Jako mama pięcioletniej dziewczynki jestem bardzo często zasypywana najróżniejszymi pytaniami. Dzieci jak to dzieci, ciekawe są świata i wszystkiego, co je otacza. Niektóre pytania mojej córki nie sprawiają mi problemu i potrafię na nie udzielić odpowiedzi. Ale bywają też takie, które z pozoru wydają się proste, a w rzeczywistości są kłopotliwe do wytłumaczenia. I tu z pomocą przychodzi książka popularnonaukowa autorstwa Cynthi Pratt Nicolson oraz Dianne Eastman pt "Nic, co ludzkie, nie jest mi obce. Czyli jak to jest, że czasami wychodzi z nas bestyjka".

"W tej książce przyjrzymy się niektórym zagadkowym "dziwactwom" i postaramy się wyjaśnić, dlaczego wciąż się nas trzymają." (s. 5)

O czym zatem dowiemy się z książki? Na samym początku poruszony został temat, kim właściwie jest człowiek, skąd się wziął, jakich ma przodków, czym się wyróżnia. Kolejne strony dostarczają dziecku wielu cennych informacji, z których dowie się m.in takich rzeczy jak:
- czym jest czkawka, skąd się...

figlarna24 | 2012-07-26
Przeczytana: 21 lipca 2012

Kim jesteś? Skąd ta czkawka? Czemu uwielbiamy bezwartościowe jedzenie? Dlaczego puszczamy bąki? Dlaczego wymiotujemy? Czemu trzęsiemy się ze strachu? Po nam dwoje uszu? Dlaczego wciąż pytamy „dlaczego”?
Dużo pytań? Pytań musi być dużo, bo życie człowieka, jest pełne niewyjaśnionych i bardzo ciekawych zjawisk. A ciało ludzkie dostarcza niezliczoną ilość zapytań i odpowiedzi.

Zadane wyżej pytania wybrałam z zagadnień, które przedstawione są w książce pt. „Nic, co ludzkie, nie jest ci obce”, autorstwa duetu. Który składa się z Cynthi Pratt Nicolson oraz Dianne Eastman.

Cynthia Pratt Nicolson to nagradzana autorka licznych książek popularnonaukowych dla dzieci. Kiedyś była nauczycielką, a teraz prowadzi zajęcia na uniwersytecie. Mieszka w Kanadzie. W wolnej chwili lubi pływać kajakiem po oceanie w okolicy domu.

Dianne Eastman jest ilustratorką. Zajmuje się wideo grafiką, projektami graficznymi i projektowaniem wnętrz.

Nie łatwo jest stworzyć książkę przez duet. Wiadomo, każda z...

Czy wiecie, dlaczego śmiejemy się, gdy ktoś nas łaskocze, ale sami nie potrafimy rozbawić się w taki sposób? A może wiecie, dlaczego jedna ręka dominuje nad drugą? Nie? Ok., to teraz trochę z innej beczki. Czy wiecie, dlaczego puszczamy bąki, mamy czkawkę i wymiotujemy?
Jeśli nie znacie odpowiedzi na powyższe pytania, a chcielibyście posiąść taką wiedzę, to polecam waszej uwadze książkę Nic, co ludzkie, nie jest ci obce, która wyszła z pod pióra duetu C. Pratt Nicolson i Dianne Eastman. Pierwsza z pań jest uznaną autorką licznych książek popularnonaukowych dla dzieci, choć obecnie prowadzi zajęcia na uniwersytecie. Pani Eastman jest zaś ilustratorką, wideografką, projektantem wnętrz i posiada swoją pracownię wśród lasów na południowym zachodzie kanadyjskiej prowincji Ontario.
Autorki wpadły na świetny pomysł napisania książki dla dzieci, która zawiera dużą dawkę informacji z różnych dziedzin życia człowieka. Wszystko podane jest w formie jednostronicowych ciekawostek okraszonych...

Marta M | 2015-11-02
Feisty | 2014-12-01