Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy

Wydawnictwo: Onepress
83-246-1458-3
Adam Kopeć

Negocjacje są proste jak konstrukcja cepa, ale kruche jak lukier Konflikt jest wynikiem sprzeczności lub różnicy interesów. Jest zjawiskiem naturalnym i nieuchronnym wszędzie tam, gdzie ludzie ze sobą współżyją lub współpracują. Jesteśmy na niego skazani. Jednak czy zawsze musi on być zjawiskiem negatywnym? Jak postępować gdy konflikt wybuchnie? Walczyć czy negocjować? Zwyciężać czy szukać...

Negocjacje są proste jak konstrukcja cepa, ale kruche jak lukier

Konflikt jest wynikiem sprzeczności lub różnicy interesów. Jest zjawiskiem naturalnym i nieuchronnym wszędzie tam, gdzie ludzie ze sobą współżyją lub współpracują. Jesteśmy na niego skazani. Jednak czy zawsze musi on być zjawiskiem negatywnym? Jak postępować gdy konflikt wybuchnie? Walczyć czy negocjować? Zwyciężać czy szukać kompromisów?

Czy warto za wszelką cenę forsować swoje stanowisko i pomysły? Pokonać "przeciwnika", posługując się presją lub manipulacją, i osiągnąć niekwestionowane zwycięstwo? Dobrze znamy ten schemat zachowania, gdyż podpowiadają go nam nasze ludzkie odruchy, nawyki i stereotypy. Jednak bywa on skuteczny jedynie przy jednorazowym kontakcie, natomiast w przypadku ważnych i dłuższych relacji zawsze okazuje się pyrrusowym zwycięstwem. Pokonany i wykorzystany partner myśli o rewanżu i nie jest skłonny do kooperacji.

Jaką strategię negocjacji warto obrać, aby zwiększyć szanse na dobrą współpracę? Jak nie zniszczyć dobrze rokującego dorobku? Jeżeli chcesz, żeby sposób rozwiązywania konfliktów zaowocował obustronną satysfakcją i gotowością do kooperacji w przyszłości, właśnie w tej książce znajdziesz użyteczne wskazówki, jak to zrobić. Model negocjacji nastawionych na współpracę pozwala w praktyce zastosować słuszne i szczytne postulaty, zawarte w wielu książkach i teoriach poświęconych temu zagadnieniu. Umiejętność negocjowania bez wątpienia jest sztuką, mimo swej logicznej prostoty. Aby osiągnąć w niej biegłość, potrzeba doświadczenia, stosowania kilku ważnych zasad oraz umiejętności omijania kilku pułapek, a szczególnie zachowań i wypowiedzi, które w jednej chwili niszczą każdą sensowną rozmowę.

Proponowane przez autorów metody twórczego rozwiązywania konfliktów zostały wielokrotnie sprawdzone w praktyce. Z równą łatwością można użyć ich przy rozbrajaniu złożonych problemów organizacji biznesowych, jak i podczas łagodzenia antagonizmów społecznych lub w konfliktach natury osobistej.
Ta książka to praktyczny poradnik dla osób, które z racji swojego zawodu, funkcji lub sytuacji życiowej mają często do czynienia z konfliktami, a także dla tych, które muszą negocjować. Znajdziesz w niej konkretne i użyteczne sposoby:

budowania dobrego kontaktu i zachęcania do współpracy;
przeciwstawiania się presji i manipulacji;
skutecznego negocjowania, dającego satysfakcję obu stronom konfliktu.

Wydanie trzecie książki Docenić konflikt jest poszerzone o rozdział, w którym autorzy dzielą się swoim bogatym doświadczeniem z ostatnich kilkunastu lat praktyki w roli negocjatora i mediatora. Szczególny nacisk kładą tu na polską specyfikę, prostotę stosowanych narzędzi oraz negocjacje wewnątrz firm i zespołów zadaniowych.

źródło opisu: http://onepress.pl/ksiazki/docenic-konflikt-od-wal...(?)

źródło okładki: http://onepress.pl/ksiazki/docenic-konflikt-od-wal...»

Łukasz Chrzanowski | 2017-02-20
Przeczytana: 21 lutego 2017

Czytałem 3 książki tych autorów i każda wgniatała w fotel! "Handlowanie to gra" stała się wręcz kultowa. A ta pozycja musiała być napisana w nowy rok. Obaj panowie stwierdzili, że napiszą w jeden dzień słabą książkę. No i zamiast książka pójść do kosza, to poszła do druku. Tę książkę warto omijać szerokim łukiem, ale pozostałe trzy książki autorów, to warto mieć. Nie pożyczać i nie pokazywać konkurencji.

Adam Kopeć | 2012-07-17

Naj­pierw doceń konflikt

Na począ­tek może Ci się to wydać absur­dalne, ale w pierw­szej kolej­no­ści powi­nie­neś doce­nić kon­flikt.

Wystar­czy, że przez chwilę pomy­ślisz, co dosta­jesz od rze­czy, któ­rych nie cenisz. Naj­praw­do­po­dob­niej nic, albo coś czego i tak nie doce­nisz, albo będą­cych bez war­to­ści dla Ciebie.

Czyli jeśli nie doce­niasz kon­fliktu, to jest on dla Cie­bie bez­war­to­ściowy, czyli nic, czyli dokład­nie tyle ile jest dla Cie­bie wart. Jeśli jed­nak doce­niasz kon­flikt staje się on dla Cie­bie war­to­ściowy. Czyli możesz zamiast tra­cić na kon­flik­tach, możesz zacząć zyskać na konfliktach.

Nie­moż­liwe? Dlaczego?

Kiedy docho­dzi do kon­flik­tów?

Kiedy nastę­puje do róż­nicy zdań (np: w rodzi­nie), róż­nicy inte­re­sów (np: w biz­ne­sie).

To szansa na zna­le­zie­nie nowych roz­wią­zań, dowie­dze­nie się nowych rze­czy na temat part­nera (i tego biz­ne­so­wego i tego życio­wego), zna­le­zie­nie nowych korzyści.

Zanim jed­nak doj­dziesz do korzy­ści,...

westalka | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Książka o tym co teoretycznie wiemy a w praktyce nie używamy. Napisane prostym językiem, przydatne porady ułatwiające często trudne relacje z ludźmi w pigułce. Warto przeczytać i stosować w życiu codziennym.

dedus | 2017-07-14
Michał | 2017-02-21