Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy

Okładka książki Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Okładka książki Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy
Jerzy GutWojciech Haman Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2008-01-01
2008-01-01
83-246-1458-3
konflikt jerzy gut wojcieh haman manipulacja współpraca

Okładka książki Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia sz... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Coaching narzędziowy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Coaching narzę... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Psychologia szefa. Szef to zawód. Wydanie III rozszerzone. Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia sz... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Psychologia Szefa 2. Coaching narzędziowy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia Sz... Jerzy Gut, Wojciech...

Praktyczny poradnik dla osób, które z racji zawodu, funkcji lub sytuacji życiowej mają często do czynienia z konfliktami, a także dla tych, które muszą negocjować.

Książka zawiera konkretne sposoby:
● budowania dobrego kontaktu i zachęcania do współpracy;
● przeciwstawiania się presji i manipulacji;
● skutecznego negocjowania, dającego satysfakcję obu stronom konfliktu.

Wydanie trzecie książki zostało poszerzone o rozdział praktycznej pracy negocjatora i mediatora z ostatnich kilkunastu lat, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej specyfiki oraz negocjacji wewnątrz firm i zespołów zadaniowych.

Wg. autorów nego­cja­cje powinny się składać z 4 etapów:
1. Usta­le­nia reguł,
2. Nazwa­nie inte­re­sów swo­ich i partnera,
3. Sfor­mu­ło­wa­nia problemów,
4. Poszu­ka­nie rozwiązań.

Cały poradnik napisany zrozumiałym językiem.

Dla zainteresowanych.

Książka zawiera konkretne sposoby:
● budowania dobrego kontaktu i zachęcania do współpracy;
● przeciwstawiania się presji i manipulacji;
● skutecznego negocjowania, dającego satysfakcję obu stronom...

Krótka, ale treściwa i wcale nie umniejsza jej fakt, że została napisana 30 lat temu. Oczywiście są 'old-school'owe' elementy, ale techniki negocjacji, sposoby porozumiewaniaw w konflikcie, są uniwersalne. Dobrze opisane przykłady. Czyta się szybko i bardzo łatwo, a można sporo wynieść.

Nie jest to oczywiście pozycja dla kogoś kto chce wnikliwej psychologicznej analizy, to dobry poradnik i takie 'ABC' negocjacji.

Ocena 6.5, bo choć książka jest dobra, to nie jest to obszerne dzieło, które wymagało dużo pracy.

Ciekawa pozycja ale myślę, ze nie dla każdego. Proste rzeczy ubrane w słowa opatrzone przykładami i radami. Myślę, ze dla niektórych może wydać się trywialna, a innym otwierać oczy. Moja opinia jest subiektywna, więc uważam, że książka jest warta przeczytania. Świetnie opisuje jak prowadzić konflikt, wydobyć z niego to co konieczne i stawiać granice. Bardzo podobał mi się rozdział o mówieniu "nie" i braku konieczności tłumaczenia się z własnych decyzji. Dla mnie była to lektura przyjemna, w której dużo zadań podkreśliłam, by wrócić do nich w przyszłości. Książka nie dla każdego ale myślę, że każdy wyciągnie z niej chociażby najmniejsze wnioski.

Zabierając się za książkę, liczyłam na coś bardziej jak zbiór definicji, sposób zwalczania i sporo przykładów.

Ostatecznie dostałam przemyślenia, zbiór informacji w jaki sposób radzić w konfliktach. W tytule mamy pojęcie "walka" i "manipulacja". Trochę brakuję mi zrozumienia czym jest "walka". Za to w dziale manipulacji pobierzenie są opisane techniki radzenia sobie w samej sytuacji. Brakuję mi trochę podłoża teoretycznego, więcej źródeł z socjologii czy psychologii, bardziej książka sprawia wrażenia lekkiego poradnika. Patrząc, że ją przeczytałam w jeden dzień, to ewidentnie patrzę na nią jak na lekki poradnik.

Bardzo ciekawa książka. Autorzy ubrali w słowa wszystko to,co na pierwszy rzut oka jest proste. Ale czy na pewno? W książce nie brakuje przykładów jak można wcielić w życie pomysły autorów.

Czytałem 3 książki tych autorów i każda wgniatała w fotel! "Handlowanie to gra" stała się wręcz kultowa. A ta pozycja musiała być napisana w nowy rok. Obaj panowie stwierdzili, że napiszą w jeden dzień słabą książkę. No i zamiast książka pójść do kosza, to poszła do druku. Tę książkę warto omijać szerokim łukiem, ale pozostałe trzy książki autorów, to warto mieć. Nie pożyczać i nie pokazywać konkurencji.

Książka o tym co teoretycznie wiemy a w praktyce nie używamy. Napisane prostym językiem, przydatne porady ułatwiające często trudne relacje z ludźmi w pigułce. Warto przeczytać i stosować w życiu codziennym.

Naj­pierw doceń konflikt
Na począ­tek może Ci się to wydać absur­dalne, ale w pierw­szej kolej­no­ści powi­nie­neś doce­nić kon­flikt.
Wystar­czy, że przez chwilę pomy­ślisz, co dosta­jesz od rze­czy, któ­rych nie cenisz. Naj­praw­do­po­dob­niej nic, albo coś czego i tak nie doce­nisz, albo będą­cych bez war­to­ści dla Ciebie.
Czyli jeśli nie doce­niasz kon­fliktu, to jest on dla Cie­bie bez­war­to­ściowy, czyli nic, czyli dokład­nie tyle ile jest dla Cie­bie wart. Jeśli jed­nak doce­niasz kon­flikt staje się on dla Cie­bie war­to­ściowy. Czyli możesz zamiast tra­cić na kon­flik­tach, możesz zacząć zyskać na konfliktach.
Nie­moż­liwe? Dlaczego?
Kiedy docho­dzi do kon­flik­tów?
Kiedy nastę­puje do róż­nicy zdań (np: w rodzi­nie),róż­nicy inte­re­sów (np: w biz­ne­sie).
To szansa na zna­le­zie­nie nowych roz­wią­zań, dowie­dze­nie się nowych rze­czy na temat part­nera (i tego biz­ne­so­wego i tego życio­wego),zna­le­zie­nie nowych korzyści.
Zanim jed­nak doj­dziesz do korzy­ści, trzeba zro­zu­mieć i poro­zu­mieć się z drugą stroną.
Tutaj dobrze prze­pro­wa­dzone nego­cja­cje oka­zują się niezbędne.
Nego­cja­cje
Jak prze­pro­wa­dzić sku­teczne nego­cja­cje? Według Jerzego Guta i Woj­cie­cha Hamana nego­cja­cje powinny się z 4 etapów:
1. Usta­le­nie reguł.
2. Nazwa­nie inte­re­sów swo­ich i partnera.
3. Sfor­mu­ło­wa­nie problemów.
4. Poszu­ki­wa­nie rozwiązań.
Ważne jest, żeby zacho­wać kolej­ność punk­tów. Wtedy jest duża szansa, że nego­cja­cje przy­niosą korzy­ści obu stro­nom i kon­flikt zosta­nie zaże­gnany, a Ty roz­wią­żesz kon­flikt z korzy­ścią dla siebie.
Mia­łem przy­jem­ność nego­cjo­wać cenę mojego szko­le­nia z Jerzym Gutem i od razu zauwa­ży­łem, że to czło­wiek, który ma doświad­cze­nie w nego­cja­cjach, dla­tego trzy­mam się tych punk­tów, cho­ciaż cza­sem potrze­buje sobie o nich przypomnieć.
Nie ważne, czy pro­wa­dzisz biz­nes, czy chcesz usta­lić coś ze swoją żoną, zacho­wa­nie tych punk­tów daje genialne rezul­taty i suk­ces w negocjacjach.
Suk­ces w negocjacjach
Kiedy osią­gasz suk­ces w nego­cja­cjach? Kiedy uda Ci się zre­ali­zo­wać Twoje potrzeby i wygrasz wszystko to co mogłeś od part­nera, kiedy posta­wisz na swoim?
Cóż taki wynik możesz nazwać suk­ce­sem w nego­cja­cjach, kiedy nigdy wię­cej nie będziesz miał kon­taktu z drugą stroną i druga strona nie będzie miała żad­nego wpływu na Twoje życie/Twój biznes.
Prze­ana­li­zujmy na pro­stym przy­kła­dzie — jest klient, jest pro­dukt i Twój biznes.
Czyli są 2 strony: Twój inte­res i inte­res klienta. W biz­ne­sie mówi się o sytu­acji win i lose. Czyli albo wygry­wasz, albo prze­gry­wasz. Teo­re­tycz­nie pro­wa­dzi to do 4 możliwości:
Ty wygry­wasz, klient przegrywa
Ty prze­gry­wasz, klient wygrywa
Ty prze­gry­wasz, klient przegrywa
Ty wygry­wasz, klient wygrywa
W prak­tyce ist­nieje kon­flikt, który pro­wa­dzi do 2 zwy­cięz­ców, albo 2 prze­gra­nych. Pew­nie zaczyna już Ci świ­tać o co chodzi.
Załóżmy, że Ty wygra­łeś, a Twój klient prze­grał. Do czego to pro­wa­dzi? Ten klient nie będzie już nigdy chciał sko­rzy­stać z Two­ich usług. To opty­mi­styczne zakoń­cze­nie. W bar­dziej pesy­mi­stycz­nym ten klient opo­wiada innym np: jakim kan­cia­rzem jesteś, że Twoje pro­dukty są bez­war­to­ściowe etc.
Czyli ten kon­flikt inte­re­sów, dopro­wa­dził w końcu do prze­gra­nej obu stron.
A co jeśli klient wygrał, a Ty prze­gra­łeś? Koniec jest podobny, bo jeśli dosta­niesz za mało za swoją pracę/produkt to nie będziesz mógł dalej dawać klien­towi tego co potrze­buje. Czyli kon­flikt, który znów pro­wa­dzi do prze­gra­nej obu stron.
Dosze­dłeś już do wnio­sku, że jedy­nie sytu­acja win — win ma sens?
P.S.
Jak więc roz­wią­zać kon­flikt? Jak osią­gnąć suk­ces w nego­cja­cjach. Dowiedz się jak Doce­nić kon­flikt.
http://magiaksiazek.pl Magia książek - blog o książkach

Naj­pierw doceń konflikt

Czyli jeśli nie doce­niasz kon­fliktu, to jest...

• Poradniki
  • Psychologia
  • Wyzwanie 2020
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy