Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności.

Okładka książki Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności. Cacilda Jethá, Christopher Ryan
Cacilda JetháChristopher Ryan Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality.
Czarna Owca
2012-03-01
2012-03-01
2010-01-01
978-83-7554-320-9
Monika Betley

Absolutnie obowiązkowa pozycja - to powinien przeczytać każdy człowiek w wieku studenckim (najpózniej;)

Wow, genialna książka! Chyba jedna z najważniejszych, jakie kiedykolwiek czytałem. Napisania od a do z tak, że chce się ją czytać jednym tchem. Przemyślana, jak utwór orkiestralny z mocnym akcentem na koniec. Prawdziwa, szczera i dająca nadzieję - próżno szukać podobnych. Mnóstwo informacji, same konkrety, czyli "mięso". Polecam ją każdemu. Nieważne czy przyjmuje mainstreamowo serwowane bzdury za prawdę objawioną albo czuje, że "coś tu nie gra". Do tej pory nie znalazłem lepszej pozycji odnośnie seksualności człowieka.

Część z informacji znałem, ale liczba ciekawostek i nowinek, o których nie miałem pojęcia nie tylko równoważy, ale w kontekście całej książki - wywyższa ich wartość. Poza tym, nawet jeśli ktoś interesuje się psychologią ewolucyjną to powinien sięgnąć po tę książkę z racji jej polemiki z jej głównymi założeniami. Nie wspomnę już nawet, że jest nowsza niż większość pozycji, więc zawiera badania, których próżno szukać w innych miejscach.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to chyba niezbyt poprawna składnia niektórych zdań, a przynajmniej nieco irytująca w polskim tłumaczeniu (ale to w żadnym wypadku nie umniejsza wartości treści).

Nie trzeba być wyjątkowo sprytnym, aby zauważyć, że z monogamią jest, i zawsze było coś nie tak. Autorzy zastanawiają się dlaczego, dyskutując z powszechnie przyjętymi teoriami odnośnie ludzkiej seksualności, jednocześnie zaznaczając jak niezrozumienie ludzkiej natury może człowiekowi szkodzić. Nawet jeśli potencjalny czytelnik obawia się nie zgadzać z modelem sugerowanym przez autorów - polecam - naukę tworzymy niekiedy "poddając w wątpliwość" i składając elementy od początku. Trochę to robi ta książka - jak dla mnie dość wiarygodnie.

Świetna książka. Jest tu popularyzacja nauki i setki przypisów, dobra publicystyka, znakomity język, przezabawne momenty przy których wybucha się na głos śmiechem, atakowanie współczesnej kultury i jej poglądów na kształt związków, a przede wszystkim - masa wiedzy i jedno wielkie skłonienie czytelnika do refleksji. Warto jednak ostrzec - jest to publikacja dla osób o otwartych głowach, bo kontrowersji tu nie brakuje, choć gdyby spojrzeć na sprawę chłodno - rzeczy o których traktuje książka są po prostu normalne, żadne tam kontrowersyjne.

Przede wszystkim książkę polecam osobom, które znają podstawy psychologii ewolucyjnej, choć są też one tu tłumaczone w ogólności. Autorzy zwracają uwagę na pewne nieścisłości, które wydają się fundamentami głoszonymi przez większość specjalistów z tej dziedziny - ale spokojnie - autorzy nie deprecjonują całego nurtu i sami jawią się jako jeszcze bardziej konsekwentni ewolucjoniści, chcący poddać wypracowane dotychczas poglądy weryfikacji.

O czym tu możemy przeczytać? Głównie o tym jak mogło wyglądać życie naszych dawnych krewnych we wspólnotach zbieracko-łowieckich, a także jak człowiek jest podobny do goryli, bonobo i szympansów. Brzmi nudno? Zapewniam, że tak nie jest. Teza autorów jest bowiem wysoce ciekawa, a brzmi następująco: monogamia nie jest naturalna, pierwsze społeczności mogły żyć w związkach poliamorycznych, a kobiety wcale nie są mniej seksualne niż mężczyźni, co stara się wmawiać kultura i - częściowo - psychologia ewolucyjna (jak twierdzą autorzy, co jest jednak pewnym uproszczeniem).

Książka przede wszystkim rozbudza ciekawość. Mnoży pytania i nie udziela na nie odpowiedzi. Wiem, że gdyby chciec w całości rozwinąć wszystkie wątki książka mogłaby mieć kilka tysięcy stron, ale nie zmienia to faktu, że w wielu miejscach aż chciałoby się podnieść rękę do góry i dopytać o niuans lub nielogiczność. Lektura jednak na to nie pozwala, ale przez to może wzmaga ochotę na kolejne pozycje z tej tematyki i oczekiwanie na nowe badania.

Główne pole krytyki może dotyczyć oczywiście samego rdzenia, czyli spekulatywnego charakteru głosów na temat społeczności zbieracko-łowieckich. Ani autorzy, ani żaden psycholog ewolucyjny w ogóle nie może wiedzieć jak to w zasadzie było. Owszem, są tu analizowane poszlaki i dowody za naturalnością monogamii, ale wciąż są to jednak spekulacje. Kilka rzeczy wydaje mi się też nielogicznych, ale - powtarzam - być może przyczyną tego jest ograniczona objętość książki.

Na docenienie zasługuje przede wszystkim koniec książki w którym autorzy podkreślają, że choć ksiażka jest o seksie, to współcześni ludzie ów seks przeceniają. Ludzie niszczą związki przez seksualną zdradę, która - na poziomie hormonalnym - jest, przynajmniej u mężczyzn, pragnieniem w oczywisty sposób zbadanym i naturalnym. Autorzy kierują uwagę czytelnika w stronę poliamorii, czy ogólnie - większej szczerości wobec siebie nawzajem w związkach. Moja refleksja jest prosta - absurdem jest to jak wiele niezrozumienia procesów biologicznych i psychologicznych dotyka większość związków na całym świecie i ile nieszczęć można byłoby uniknąć, gdyby świadomość była większa. Dziwi, że tematem edukacji w szkołach i dyskusji w mediach nie są tak fundamentalne kwestie jak te, które są tutaj poruszane.

Na szczęście można uczyć się na własną rękę i własne relacje budować w świadomości.

Bardzo ciekawa lektura dająca mocno do myślenia odnośnie związków międzyludzkich. W trochę historyczny sposób przedstawiono ewolucję człowieka oraz jego podejście do relacji z drugą płcią na podstawie prehistorycznych faktów czy obserwacji ssaków naczelnych. Książka wyjaśnia uważam bardzo skutecznie powody zdrad małżeńskich, kwestie związane z fascynacjami, podnieceniem czy nawet historią wynalezienia wibratora (swoją drogą wibrator to jedno z pierwszych urządzeń na prąd tuż po tosterze, maszynie do szycia, wentylatorze i czajniku). Nie ma żadnych morałów, każdy sam musi sobie wyciągnąć wnioski, ale uważam, że wiedza z tej książki na pewno będzie w stanie wytłumaczyć nam niezrozumiałe zachowania naszego partnera.

Tę książkę polecam jedynie ludziom pokornym (można by rzec, że także tym z silnymi mechanizmami obronnymi, ale uważam, że wtedy książka straciłaby swoją wartość). Ponieważ autorzy dotykają wciąż kontrowersyjnego tematu, rzetelność tej książki i przypisy, które występują na niemalże każdej stronie uważam za ogromny plus. Doceniam także omijanie praktyk propagandy, czyli podawania wiadomości tylko z jednej perspektywy: każda informacja w książce przefiltrowana jest z każdej możliwej strony. Gdyby nie to, ze liczba faktów jest druzgocząca, można by było dyskutować - tę możliwość zostawiają nam autorzy (a myślę, że i tak na niektóre tematy można podyskutować). Ale... po co ten ton? Psychologia ewolucyjna, tak jak każda nauka, ma wady. Nie jest to nowe odkrycie. Zakładam też, że kilka hipotez pani Jethá i pana Ryana jest nie do końca, a nawet wcale idealnych. Koniec książki jest o wiele lepiej napisany niż jego początek - czyżby autorzy nabrali pokory? Trochę dziwne podejście, by pisać o tym, jak to nasza natura jest przepełniona miłością i współpracą, a pisać to w sposób określany jako "atak". Ale czy książkę warto przeczytać? Powinien ją przeczytać każdy człowiek.

Wąski zakres tematyczny, frajda dla kogoś, kogo interesują prehistoryczne zachowania seksualne. Nie dla mnie.
Kilku ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Kilku ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Jak dla mnie, bardzo rozsądnie i przekonywająco wyjaśnia specyfikę potrzeb seksualnych człowieka rozprawiając się z mitem o monogamicznych skłonnościach Homo Sapiens.

Świetna książka z dziedziny psychologii ewolucyjnej, w której autorzy reinterpretują dotychczasowe spojrzenie antropologów na pochodzenie i charakter ludzkiej seksualności. Pozycja zawiera wiele intrygujących ciekawostek i faktów. Dowiemy się o naszym podobieństwie do szympansów bonobo, poznamy społeczeństwa matriarchalne oraz zostaniemy skłonieni do refleksji o naszej najbardziej podstawowej naturze.

• Do kupienia
  • Seksuologia
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności.