Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
978-83-7177-865-0
ewapp

Zjawisko piosenki, obecność poetów piosenki w literackiej hierarchii wartości plasuje się pomiędzy kulturą wysoką a kulturą niską. Autor traktuje epokę poetów piosenki jako zamkniętą całość, zjawisko już nieistniejące. Zaproponowane daty (1956-1989) są umowne i stanowią znaki określonych przemian - społecznych i politycznych oraz kulturowych. Wszyscy bohaterowie książki zaczynali swą działalność w kabaretach (w trzech przypadkach w teatrzykach studenckich), które we wskazanym okresie przynależały jeszcze zgodnie z tradycją do sztuki „dla wtajemniczonych”: miały własne kody porozumienia się z odbiorcą, przeznaczone były dla dość wąskiej publiczności, z całą pewnością nie
masowej.
Piosenki można uznać za zapis indywidualnego sposobu widzenia świata. Piotr Derlatka, dokonując ich wyboru, ukazuje świat codzienności, ulicy, zwykłych ludzi, „świat wokół budki z piwem” (Wojciech Młynarski), obecnego w świecie Boga, naturę oraz przemijanie i śmierć (Agnieszka Osiecka), świat sztuki i kultury (Jonasz Kofta), nadzieję i wierność sobie (w twórczości Młynarskiego) oraz świat alternatywny wobec rzeczywistego (Jeremi Przybora).

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2012

Adrian Kopp | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Dowiedziałem się wielu rzeczy, dzięki tej pozycji. Szczególnie jeśli chodzi o analizę tekstu. Nie spodziewałem się jednak, że o takim przyjemnym temacie można pisać w tak "ciężki" sposób. Rozumiem, że to praca bardziej naukowa, niż popularna, ale popisywanie się autora trudnymi słowami, które zna nieco utrudnia czytanie. Cieszę się jednak, że przeczytałem tę pozycję i zgłębiłem meandry słów i kontekstów Osieckiej, Przybory, Kofty i Gąssowskiego.

Aduśka | 2016-10-21
eatbook | 2015-07-22