Sylwia

Agnieszka Osiecka – poetka piosenki, pisarka, reżyserka, a nawet recenzentka filmowa. Miała tyle talentów, że można było nimi obdzielić tuzin innych osób, a każda z nich miałaby zapewnione liczne nagrody i piękne życie. Z łatwością rozkochiwała w sobie zarówno tych mężczyzn, którzy stali się ikonami swego czasu – Marka Hłaskę, Jerzego Giedroycia, Jeremiego Przyborę, Daniela Passenta – jak i...

Z łatwością rozkochiwała w sobie zarówno tych mężczyzn, którzy stali się ikonami swego czasu – Marka Hłaskę, Jerzego Giedroycia, Jeremiego Przyborę, Daniela Passenta – jak i tych, którzy tylko pretendowali do tych tytułów. Była dla nich wszystkich jak jej piosenki – zdradziecko przystępna i niespodziewanie gorzka zarazem; ulotna, chwilowa, rozpływająca się wraz z ostatnim wersem refrenu. Ale nie do zapomnienia.

Piotr Derlatka, młody badacz, który podążył jej śladami, nie uwierzył, że piosenki to tylko rymowane słowa, ułożone do melodii, aby łatwiej wpadała w ucho. Potraktował je poważniej i zobaczył w nich zapis najintymniejszych zwierzeń Osieckiej. Połączył biografię z jej twórczością i bez ogródek opowiedział nam o jej życiowych rolach. O wszystkim, co było dla niej ważne, choć nie od razu to sobie uświadomiła.

źródło opisu: Wydawnictwo Latarnik 2015

źródło okładki: http://latarnik.com.pl

Weronika | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Czyta się dobrze. Chronologicznie uporządkowane fakty. Jeżeli ktoś interesuje się postacią Agnieszki Osieckiej jest to bardzo dobra książka na początek. Bardziej zaawansowani nie znajdą tu raczej niczego nowego. Cytaty, fragmenty wywiadów jakie można tu znaleźć są ogólnie dostępne m.in. w sieci. Jak na biografię bardzo mało zdjęć. Dobry dodatek z tyłu - wypowiedzi znajomych Agnieszki o niej. I tyle.

ciociasamozloeluta | 2015-09-08

Bez Osieckiej nie byloby dobrej piosenki, bez Niej swiat bylby oglupialy. Piosenki tak jak zycie komponowaly sie same. Pod pozorem bzdurnych tekstow kryje sie prawda. Dla jednych Agnieszka osiecka to ikona, poetessa, bohaterka. Dla drugich nieodpowiedzialna matka, alkoholiczka, nieprzystosowana do zycia. Tylko trzeba zadac sobie pytanie czy to ona rozbijala zycie czy to mezczyzni lamali jest serce.
Piotr Derlatka napisal swietna ksiazke. Lekkie pioro sprawia, ze to samo co juz bylo odkryte u poetki na nowo czyta sie z ciekawoscia. Dobrze, ze wyjawil dosyc trudne zdania Marka Hlaski w megalomanskim stylu- Czuje sie jakby mnie byk wyjebal. Przynajmniej czujemy, ze ci z firmamentu sa z tej samej gliny co my, zwykli szarzy ludzie.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Właściwie odkąd miałam przyjemność świadomie poznać twórczość Agnieszki Osieckiej, czułam z nią niesamowitą więź. Nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Wręcz przeciwnie, im więcej badam teksty i życie artystki, tym mocniej ta więź się we mnie utrwala.

Co najbardziej zachwyca mnie w tej artystce? Jej osobowość pełna talentów. Osiecka była bowiem poetką, tekściarką, pisarką, reżyserką, a nawet recenzentka filmową. Uwielbiała bawić się słowem. Od młodych lat, tego słowa była w dodatku bardzo świadoma i potrafiła to wykorzystać.
Bez Agnieszki Osieckiej, świat piosenki i teatru byłby o wiele uboższy. Kto bowiem nie zna takich przebojów jak „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Oczy tej małej”, czy mojej najukochańszej „Na zakręcie”? Któż nie potrafi przytoczyć choćby kilku słów z „Sing, Sing”, czy „Małgośki”?
Jej twórczość skomponowało jej życie. Dlatego nawet w przypadku pozornie bzdurnych i niepoważnych tekstów, kryje się wielka świadomość...

Freja78 | 2015-04-09
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Rzetelnie udokumentowana, pozbawiona sentymentalnych wstawek, zwięzła, w kilku miejscach szokująca i przejmująca - tak pokrótce mogłabym opisać tę biografię. Największą zaletą książki jest staranna analiza tekstów Osieckiej zestawionych z poszczególnymi etapami jej życia - dla fanów poetki rzecz niezwykle cenna, bo przekonujemy się dzięki temu zabiegowi w jak dużym stopniu jej doświadczenia odbijały się w tym, co pisała. Sensacyjna część poświęcona dotąd nieopisanej jeszcze, intymnej relacji Agnieszki z szefem paryskiej Kultury Jerzym Giedroyciem. Zdecydowanie odbiega od innych książek o Osieckiej - na korzyść.

olafina | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

"Dlaczego tak poważnie, skoro to taki niepoważny temat?" - zapytano Pana Piotra gdy napisał pracę o Osieckiej.
Ostatnio trwa istny wysyp książek o A.O.
Zdecydowałam się na "Zdradziecką" ze względu na wydawnictwo Latarnik, liczyłam, że Pan Raczek nie może podpisać się pod czymś słabym, i nie pomyliłam się.
Chciałam przeczytać o poetce również od tej smutnej strony, od tej trochę niewygodnej, o tej z kieliszkiem w tle.
Wielokrotnie łezka się w oku kręci.
Dla mnie Osiecka to nie postać, to zjawisko. Ta książka jeszcze bardziej to uzmysławia. Budzi apetyt na więcej. Jestem szczęściarą bo zdobywam książki o Osieckiej bez przerwy i już sięgam po następną.
Osiecka - zjawisko którego nie może opisać jeden autor w jednej książce.

Stella Murano | 2015-10-23

Niby wszystko fajnie, logicznie poukładane i posegregowane, a jednak zabrakło mi owej iskry, która sprawia, że książkę z gruntu biograficznego wręcz się pochłania. Momentami przysypiałam pod zwałami encyklopedycznych (często wręcz niepotrzebnie wepchniętych w narrację) informacji i zdecydowanie zbyt rzadko w mej głowie pojawiała się myśl: "Wow, co za wiadomość! Co za osobowość z tej Osieckiej! Ależ ona miała życie!". Krótko mówiąc - oto kolejne wydawnictwo z cyklu "prymat formy nad treścią".
Spodziewałam się studium o wiele lepszego - zwłaszcza, że od dawna ostrzyłam sobie na ową pozycję książkową pazurki. Chyba wciąż najlepszym sposobem, aby wyrobić sobie pełne zdanie o poetessie z Saskiej Kępy, jest lektura jest nieocenionych "Dzienników". Jak widać, nurt reporterski w przypadku badania Osieckiej jako człowieka oraz artystki nie zawsze wychodzi naprzeciw pragnieniu zdobycia rzetelnej, ciekawie podanej wiedzy. Zmarnowany potencjał.

secondhand | 2016-07-21

Często się nudziłam, ale książka jest bardzo dokładna i serdecznie polecam, jeśli ktoś chce poznać Agnieszkę Osiecką :)

Dominika | 2015-12-28

Z przykrością muszę stwierdzić, że wszyscy biografowie Osieckiej chwytają za te same jej wypowiedzi i notatki z dzienników... Podobnie jest opisane jej życie uczuciowe (od Witolda Dąbrowskiego po Andre Ochodlo...). Myślałam że tutaj autor poświęcił więcej kartek jej warsztatowi pisarskiemu, "zawodowi" poetki... Nie jest to moja pierwsza biografia tej artystki i czytanie po raz enty tego samego stało się nużące...

Magdalena | 2015-10-31

Zadanie domowe dobrze odrobione: "Dzienniki" przeczytane, piosenki wysłuchane, spektakle obejrzane.
Nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że to praca naukowa, zlepek cytatów.
Liczę na jeszcze lepszą książkę o Osieckiej autorstwa pana Derlatki.

Magdalena | 2017-05-06