Zdradziecka Agnieszka Osiecka

Okładka książki Zdradziecka Agnieszka Osiecka
Piotr Derlatka Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
2015-04-07
2015-04-07
osiecka latarnik piosenka derlatka teatr biografia

Dobrze napisana, ciekawa, ale dlaczego "zdradziecka". Czyżby autora skusił rym?

Dobrze napisana, ciekawa, ale dlaczego "zdradziecka". Czyżby autora skusił rym?

Mnie ta książka nie zachwyciła. Niczego nowego się nie dowiedziałem o Osieckiej czego bym wcześniej nie wiedział- nie przeczytał we wcześniejszych publikacjach. Strata czasu, literacko też bardzo słabo napisana książka...Są lepsze.

Wspaniała i poruszająca książka. Nie czytam biografii, ale ta książka mnie urzekła. Wycięłabym tylko ostatnią część wspomnień różnych osób o Osieckiej. Polecam wszystkim. Niezwykła podróż w życie Osieckiej

Książka napisana trochę jak szkolne wypracowanie.
I zdecydowanie brakuję wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia bohaterki.

Książka napisana trochę jak szkolne wypracowanie.
I zdecydowanie brakuję wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia bohaterki.

1940

Kawał dobrej reporterskiej roboty. Bez sentymentalizmu, którego sama zainteresowana nie cierpiała. Autor zbiera relacje i wspomnienia o artystce. Załącza też teksty poetyckie, piosenki,grubą dokumentację fotogaficzną. Nie przemilcza róznych grzeszków Osieckiej, jej bulwersujących romansów i seryjnych monogamii. Pisze o burzliwym zwiażku z Jeremim Przyborą, człowiekiem żonatym i dzieciatym, omawia związek z Frykowskim, który zginął potem zamordowany przez bandę Mansona czy przelotny stan zamążpójścia z Jesionką. Dobrze udało mu się sklecić sugestywny i wielowymiarowy portret Osieckiej. Skupił się na licznych znajomościach w kregach kultury, uroku życia jak niebieski ptak, okresach twórczego zamętu np w STS-sie. Poznajemy osobę wyobcowaną, nienawykłą do rodzinnego kieratu i regularnej pracy zawodowej, zagubioną w świecie rodziców i matek- Polek. Ewenementem był jej związek z Danielem Passentem, gdyż intelektualnie byli dobrani, ale jej rogata dusza i liczne kompleksy oraz problem alkoholowy poróżniły ich ze sobą. Jakiś miała taki feler, że dusiła się w szczęśliwym życiu rodzinnym.
Dodatkowym atutem pogłębiona analiza poszczególnych utwórów pisarki pod kątem autobiograficznej zawartości.

Trochę pachnie tanią sensacją i romansidłem. Dochodzenie w sprawie partnerów życiowych jednej z największych polskich poetek napisane pod przykrywką pracy pseudonaukowej, na fali wzmożonego zainteresowania postacią Osieckiej.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Właściwie odkąd miałam przyjemność świadomie poznać twórczość Agnieszki Osieckiej, czułam z nią niesamowitą więź. Nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Wręcz przeciwnie, im więcej badam teksty i życie artystki, tym mocniej ta więź się we mnie utrwala.

Co najbardziej zachwyca mnie w tej artystce? Jej osobowość pełna talentów. Osiecka była bowiem poetką, tekściarką, pisarką, reżyserką, a nawet recenzentka filmową. Uwielbiała bawić się słowem. Od młodych lat, tego słowa była w dodatku bardzo świadoma i potrafiła to wykorzystać.
Bez Agnieszki Osieckiej, świat piosenki i teatru byłby o wiele uboższy. Kto bowiem nie zna takich przebojów jak „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Oczy tej małej”, czy mojej najukochańszej „Na zakręcie”? Któż nie potrafi przytoczyć choćby kilku słów z „Sing, Sing”, czy „Małgośki”?
Jej twórczość skomponowało jej życie. Dlatego nawet w przypadku pozornie bzdurnych i niepoważnych tekstów, kryje się wielka świadomość słów, ogrom uczuć, smutków i radości, a przede wszystkim, wielka życiowa prawda. Niesamowicie fascynuje mnie, jej świadomość otaczającej rzeczywistości, jak i samej siebie.
Wiele osób patrzy na poetkę przez pryzmat jej relacji z mężczyznami, jej alkoholizmu, samotności w tłumie, nieprzystosowania do życia, a przede wszystkim tego, że odeszła od męża i córki (co do tej pory uważane jest za jeden z największych grzechów kobiety). Cóż, to była część jej życia. Jednak to właśnie te wybory i jej natura wolnego ptaka ukształtowały ją i wpłynęły na jej twórczość. To z jej wrażliwości, złamanego serca, samotności i konsekwencji swoich decyzji, które ponosiła do końca życia, płynie moc tekstów. Dzięki autentyczności jej twórczość przetrwała do dziś, jest wciąż aktualna i nadal ma dla artystów tak wielkie znaczenie.

Autor książki Piotr Derlatka, przedstawia nam Agnieszkę Osiecką na nowo, odświeża o niej pamięć. Co prawda informacje zawarte w tej książce, są znane czytelnikom śledzącym wiadomości o artystce. Jednak czyta się tą biografię lekko i z wielką ciekawością. Autor nie wybiela poetki. On z reporterską rzetelnością przedstawia zarówno blaski, jak i cienie życia tej niesamowitej kobiety. Nie ocenia jej, zupełnie jakby wyszedł z założenia, że zarówno otoczenie, jak i samo życie wystarczająco ją oceniły.

Dużo miejsca w książce, zajmuje analiza twórczości i stylu pracy, dla mnie największej polskiej tekściarki. Trzeba bowiem pamiętać, że Osiecka tworzyła również musicale, jak „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, opowiadania „Biała bluzka” czy powieści „Zabiłam ptaka w locie”.

W książce poza tym, poznajemy dzieciństwo poetki, relacje jakie panowały w domu Osieckich. Obraz despotycznego ojca, który zdradzał żonę i często tyranizował rodzinę. Poznajemy obraz matki, niestabilnej kobiety, która próbowała budować i pielęgnować w córce strach do świata i mężczyzn. Dzieciństwo miało duży wpływ na jej relacje z mężczyznami, spojrzenie na świat i brak umiejętności zbudowania trwałej relacji. Mimo to, artystka wdawała się w wiele romansów. Jej wybrankami serca byli między innymi: Marek Hłasko, Jeremi Przybora, Daniel Passent. Z łatwością rozkochiwała w sobie mężczyzn, choć czasem nie wiadomo czy to ona bawiła się nimi, czy oni nią. O tych relacjach dowiemy się oczywiście również podczas lektury.

„Zdradziecka Osiecka” to rzetelna, dobrze napisana i ciekawa biografia jednej z najbarwniejszych postaci powojennej Polski. Dla mnie czas z tą książką, był niezwykle przyjemny. Gorąco polecam. Nie tylko fanom poetki.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Co najbardziej zachwyca mnie w tej artystce? Jej osobowość pełna talentów....

Często się nudziłam, ale książka jest bardzo dokładna i serdecznie polecam, jeśli ktoś chce poznać Agnieszkę Osiecką :)

2099

Czyta się dobrze. Chronologicznie uporządkowane fakty. Jeżeli ktoś interesuje się postacią Agnieszki Osieckiej jest to bardzo dobra książka na początek. Bardziej zaawansowani nie znajdą tu raczej niczego nowego. Cytaty, fragmenty wywiadów jakie można tu znaleźć są ogólnie dostępne m.in. w sieci. Jak na biografię bardzo mało zdjęć. Dobry dodatek z tyłu - wypowiedzi znajomych Agnieszki o niej. I tyle.

Jedna z lepszych o Osieckiej.

Jedna z lepszych o Osieckiej.

Dodaj cytat z książki Zdradziecka Agnieszka Osiecka