Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało mogą zwalczać choroby.

Okładka książki Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało mogą zwalczać choroby. Alicja Grzesiak
Okładka książki Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało mogą zwalczać choroby.
Alicja Grzesiak Wydawnictwo: Helion nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Helion
2012-01-01
2012-01-01
978-83-246-4791-0

Zostawiam 5, choć uważam, że książka ma duży potencjał i zawiera wiele ciekawych treści. Słuchałam jednak audiobooka, który jest straszny... nie mogłam się skupić, wiele rozdziałów słuchałam po kilka razy a i tak niewiele z nich wyniosłam. Szkoda.

książka ma potencjał na ocenę 7-8 dla osoby która nie spotkała się z mechanizmami pracy podświadomości i tego w jakich wymiarach psychologicznych żyjemy. Mam sentyment jednak do "Grzesiaków " :)) wskazana jako dobry pokarm dla duszy!

Z początku czytałam z zaciekawieniem tą książkę. Sam tytuł bardzo mnie zainteresował. Trzeba przyznać, że są poruszane ciekawe kwestie i sposoby. Jednak brak jakiejkolwiek bibliografii strasznie mnie zniechęcił. Sprawił, że zamiast pobudzić ciekawość, wręcz odepchnął mnie. Poczułam się jakby autorka nie opierała się na niczym, a wszystko zmyśliła. Chociaż nie raz powoływała się na artykuły i inne publikacje.

OCENIAM AUDIOBOOKA:
Nie daje się słuchać. Czyta autorka, która nigdy nie powinna tego robić.

OCENIAM AUDIOBOOKA:
Nie daje się słuchać. Czyta autorka, która nigdy nie powinna tego robić.

Czy wiecie, że większość z nas funduje sobie samym choroby przewlekłe? Oczywiście najczęściej robimy to nieświadomie i wielu z nas nawet chorując od lat, nie potrafi połączyć choroby z jakimś problemem emocjonalnym.
Jak nazwać ten stan, zrozumieć przyczynę, a potem sobie pomóc lub wspomóc leczenie farmakologiczne? Na te i inne pytania odpowie wam autorka książki Myśl zdrowo Alicja Grzesiak.
To stres, a zwłaszcza stres chroniczny jest przyczyną wielu chorób. Jak to działa? Ano tak. W pracy szef tylko grozi i straszy, w domu od progu kłótnie z równie sfrustrowaną żoną, albo jeszcze gorzej, kiedy mieszkasz z teściową, której nie cierpisz. Twój stres działa codziennie przez wiele miesięcy czy lat, stając się stresem chronicznym, od którego już tylko krok do choroby przewlekłej.
Choroba jest już jakby tym ostatnim etapem. Organizm na pewno dawał nam wcześniej znać w sposób łagodniejszy, że dzieje się coś niedobrego. Zazwyczaj jednak nie wiążemy lub nie chcemy wiązać powtarzających się gryp, czy osłabień z naszą sferą emocjonalną, z problemami w pracy, domu. Pani Alicja w swoim poradniku fachowo nazywa „składniki” stresu, których zbyt duża ilości ma fatalny wpływ na nasze zdrowie. Nie będę wam jednak przytaczać takich szczegółów. Jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się więcej, to przecież sami sięgniecie po tę lekturę.
Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresu ze swego życia. Nie byłoby to nawet wskazane. Wiadomo bowiem, że stres pozytywny, krótkotrwały jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Jak jednak radzić sobie ze stresem, który nie pozwala nam normalnie żyć, a co więcej przyczynia się do powstawania ciężkich chorób (stwardnienie rozsiane, nowotwory, zawały itd.). Trzeba nauczyć nowego podejścia do sytuacji stresowych. Kiedy pojawia się w naszym życiu chwila, która wyzwala w nas stres, trzeba się pozbyć wszelkiego czarnowidztwa i złych myśli. Zamiast panikować, bać się i tym samym siedzieć w miejscu i poddawać swój organizm jeszcze większemu stresowi, trzeba zaakceptować sytuację, w której się znaleźliśmy, a potem szukać wszelkich możliwych sposobów na wyjście z niej. Alicja Grzesiak zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwe i nie każdemu się uda.
Co jednak, gdy sprawy zaszły już tak daleko, że mamy przed sobą diagnozę lekarską z wyrokiem? Autorka jest zwolennikiem autohipnozy, którą sama z powodzeniem stosuje na swoich pacjentach, i którą wykorzystała w procesie osobistego wychodzenia z choroby. Główną zaletą tej metody jest jej taniość i fakt, że możemy ją wykonywać sami na sobie. Do tego jednak potrzebny jest stan całkowitego rozluźnienia. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na wykonanie autohipnozy. Wiadomo, że jeśli nasz organizm jest bardzo mocno zestresowany, to ciężko jest się całkowicie wyłączyć i odprężyć. Jeśli jednak jesteśmy na tyle silni i potrafimy się odgrodzić od problemów (wskazówki w poradniku),możemy przejść do kolejnego etapu, którym jest wyobrażanie sobie sytuacji, w których chcielibyśmy wziąć udział, miejsca, w którym kiedyś byliśmy i wydarzyło się tam coś pięknego. Pozwalamy wtedy naszemu organizmowi odpocząć, a tym samym odbudować układ immunologiczny. Co ciekawe, autorka pisze, nasz mózg nie odróżnia prawdy od wyobrażeń. Ma to swoje wady i zalety. Kiedy mamy za sobą traumatyczne przeżycie, nasze przypominanie o tym wydarzeniu, mózg odbiera tak, jakbyśmy ponownie brali w nim udział, czyli przeżywa je za każdym razem od początku, co odbija się na naszym zdrowiu. W przypadku autohipnozy, nasze wyobrażenia i to że mózg odbiera jej jako prawdziwe, może mieć zbawienne skutki.

Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie sobie pomóc sami, istnieją jeszcze takie metody jak hipnoza i trans generatywny, które Alicja Grzesiak, również stosuje w pracy ze swoimi pacjentami. Najważniejsze jest to, żebyśmy sami nie stali biernie z boku, bo wtedy nawet świetny specjalista nie jest w stanie nam pomóc.
Kiedy dotyka nas choroba, autorka radzi zadać sobie pytanie: Czym jest ta choroba? Po co ona jest? Jest informacją, że coś jest z nami wewnętrznie nie tak. Jeśli będziemy w stanie zajrzeć w głąb siebie, znajdziemy odpowiedź i tym samym przyczynę.
Brzmi jak tani poradnik? Nic bardziej mylnego. Jestem naprawdę pod wrażeniem tej książki, chociaż zazwyczaj sceptycznie podchodzę do tego typu publikacji. Dlaczego sięgnęłam po tę pozycję? Bo przychodzi w życiu człowieka taki moment, kiedy pewne rzeczy trzeba sobie poukładać w głowie, żeby nie zwariować. Pomocne mogą być wtedy fachowe poradniki, takie jak ten.
Czyta się go świetnie. Przejrzysty układ, krótkie rozdziały zakończone rozluźniającymi dowcipami, rzetelna wiedza, poparta licznymi badaniami. Przede wszystkim zaś przekonało mnie doświadczenie autorki oraz fakt, że metody, o których pisze stosowała na sobie, w walce z ciężką chorobą.
Duży plus dla wydawnictwa za piękną okładkę i dobrą edycję oraz korektę. To pierwsza książka od bardzo dawna, w której nie doszukałam się błędów i literówek. Gorąco polecam!
Źródło: juliaorzech.blogspot.com

Książka, która już na sam widok przypadła mi do gustu. Poręczna, z ciekawym tytułem zainteresowała mnie swoim wnętrzem. Nie jest to poradnik pisany językiem medycyny, dlatego każdy kto znajdzie się sam na sam z tą książką zrozumie więcej niż mógłby się spodziewać. Autorka problem stresu, jego działanie na organizm człowieka przybliża czytelnikowi w sposób przejrzysty starając się, aby nie nudzić przydługimi rozdziałami. Jak wiadomo wszelkie urozmaicenia nawet w książkach są mile widziane, dlatego cieszę się z widoku tabel, cytatów z naukowych czasopism a także odpowiedzi lekarzy na wszelakie kwestie.
„Myśl zdrowo” to pozytywny kierunek na naszej emocjonującej drodze do szczęścia. Z wielką przykrością patrzę na nasz świat przez pryzmat umysłu człowieka. Dostrzegam słabość „silnej” jego woli, podatność na złośliwe bodźce podświadomości. I co najgorsze w całym tym kręgu zauważam siebie, osobę trzeźwo stąpającą po ziemi, ale niechybnie ogromnie narażoną na stres a w szczególności na swawolną podświadomość. Dlatego A. Grzesiak zawdzięczam kompetentną wiedzę poprzez którą w pełni zrozumiałam jak wielkie znaczenie dla naszego dobra są pozytywne emocje, nastawienie i życie dla siebie – wyłącznie!
Od wieków wiadomo, że stres niszczy nasze piękne wnętrza, przykładem są rozpoczynające każdy rozdział cytaty sławnych ludzi:

„ Jeśli boisz się czegoś, wiedz, że przyczyna tego strachu tkwi nie poza tobą, lecz w tobie.”
Lew Mikołajewicz Tołstoj, pisarz

„ Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu, a tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje.”
Georg Christoph Lichtenberg, satyryk

„ Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ją wykonują, spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają, spieszą się w odpoczynku, dlatego nie mogą wypocząć.”
-dr. Antoni Kępiński, psychiatra

Piękne i ponadczasowe myśli, sentencje które powinno wyryć się w pamięci na stałe. Jenak kiedy nie patrzymy na nie z nadzieją i wiarą pozostają wtedy tylko słowami...
Co ciekawe na pokrzepienie i wywołanie uśmiechu na twarzy (u mnie każdorazowo) wszystkie rozdziały kończą się dowcipami bardzo często o lekarzu i pacjencie. Wszystkie są błyskotliwe i pełne humoru.

„ Pewien starszy żyd przyszedł po radę do rabina.
Rabbi, powiedz mi: mam 80 lat, a moja żona 30. I wydaj e mi się, ze ona jest w ciąży. Co mam o tym sądzić, cieszyć się czy martwić?
Rabin odpowiada mu:
Posłuchaj, mój znajomy był kiedyś na polowaniu. Zobaczył przed sobą pięknego jelenia. Wyjmuje strzelbę, przymierza się do strzału i w tym momencie przypomniał sobie, że nie wziął ze sobą nabojów. A jednak rozlega się strzał i jeleń pada martwy...
Niemożliwe, ktoś musiał strzelić z boku – przerywa staruszek
O, właśnie! - mówi rabin.”

„Myśl zdrowo” to poradnik, który informuje że warto mieć czyste i zdrowe myśli. Mając do stracenia tak wiele warto dogłębnie posłuchać głosu swego ciała. Życia zasypuje nas brudami, ale pora już otrząsnąć się z niszczycielskiego skutku złego napięcia, dostarczyć naszej podświadomości obrazów spokoju, błogiego panowania nad impulsywnością, bo to w głównej mierze ona odpowiada za nasz gorący temperament.
Książkę polecam wszystkim cholerykom, nie radzącym sobie czasami nawet w najprostszej sytuacji. Obarczonych, przyduszonych natłokiem zdarzeń, barkiem współczucia , domowego ciepła a także osobom samotnym.

„Żyj długo, zdrowo i bezstresowo!”

To motto tej książki, życzę każdemu aby po lekturze tego poradnika mógł powiedzieć to samo...

Choroby, bóle i inne niedyspozycje naszego organizmu ściśle uzależnione są od jednego- naszego umysłu. Alicja Grzesiak, znana psycholog i psychoterapeutka, która na własnej skórze odczuła psychosomatykę, dzieli się ze swoimi czytelnikami licznymi poradami, ale również i wiedzą z zakresu stresu, chorób i radzenia sobie z tym odpowiednimi sposobami. Wszystko to zawiera w najnowszej swojej publikacji „Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczyć choroby”.

Jej praca to nie tylko zbiór informacji na temat tego jak radzić sobie z największym z problemów współczesności- jakim jest pośpiech, stres, a w konsekwencji ciężkie schorzenia. Pomaga wykryć także symptomy we wczesnych ich objawach, zanim doprowadzą do poważniejszych efektów. Tutaj stwierdza to co oczywiste, wszelkie nasze problemy, także te zdrowotne uzależnione są przede wszystkim od sposobu naszego życia. Aby w jakiś sposób to udowodnić prezentuje skalę stresu według T. Holmesa i R. Rahe'a, czy kolejne etapy powstawania stresu. Stwierdza, że nawet takie błahe wydarzenia jak urlop, czy też pogodzenie się z mężem może być nie tylko bardzo stresujące, ale przede wszystkim chorobotwórcze. Autorka w dość luźny sposób prezentuje najnowsze odkrycia jak przenoszenie bólu z głowy na ciało, czy też powstrzymywania go poprzez autohipnozę, która jest jedną z najczęściej stosowanych metod, a przy tym najbardziej skutecznych. Wówczas na zawołanie możemy wyłączyć ból, jak chociażby u dentysty. Jest to jednakże zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem podobnych rzeczy naczytamy się bardzo wiele.

Nie jest to jednakże zwyczajna lektura. „Myśl zdrowo” to nie tylko poradnik prezentujący suche fakty i interesujące zalecenia, ale przede wszystkim zbiór myśli najrozmaitszych psychoterapeutów i trenerów, którzy mogą odmienić nasze życie. Alicja Grzesiak na każdym kroku korzysta z ich genialnych tekstów, które idealnie odzwierciedlają temat konkretnego z podrozdziałów. Gdyby tego było mało, niemalże każdy z nich zakańcza dowcipem bądź historią. Do moich ulubionych zależy przede wszystkim ta o ośle uwięzionym w studni. Kiedy przyrównamy je do rozważań psycholog to od razu stwierdzimy głębię ich przesłania, genialnie tutaj pasują. W dodatku nadają zupełnie inny charakter tej lekturze. Jest nie tylko bardzo pomocna, ale przede wszystkim interesująca ze względu na formę, ciekawa ze względu na humor, ale też i porywająca ze względu na historie z życia wzięte.

„Myśl zdrowo” to bardzo praktyczna lektura, która pomoże nam przede wszystkim zrozumieć samych siebie, swój umysł i swoje ciało. Autorka od razu zaznacza, że to co w głowie to w ciele, bez względu na to, czy jest to spowodowane zasadami wyniesionymi z domu, czy wykreowanymi przez otoczenie skrzywionymi wizerunkami nas samych. Uzmysławia, że wraz z zatracaniem się w pogoń za karierą niszczymy własne zdrowie, a tym samym szanse na lepszą przyszłość. Czasem wystarczy rozmowa, innym razem pomoc specjalisty, czy też wizualizacja, aby uporać się z chorobami przed stresującymi sesjami egzaminacyjnymi, czy innymi niezwykle wykańczającymi emocjonalnie wydarzeniami. Zdecydowanie jest to idealna pozycja dla tych, którzy cierpią na przewlekły stres, czy bóle.

Choroba przewlekła jest to choroba, która długo trwa, a jej objawy ujawniają się wolno. Według danych z WHO choroby przewlekłe przyczyniają się do 63% zgonów wśród osób dotkniętych takimi schorzeniami jak: choroby wieńcowe, cukrzyca, choroby onkologiczne oraz dolegliwości związane z układem oddechowym.

Z uwagi, że sama otrzymałam w genach jedną z tych chorób od zawsze jestem zainteresowana różnorodnymi książkami na temat zdrowia, psychologii itp. Życie z chorobą bywa uciążliwe, narzuca nam wiele ograniczeń. Tymbardziej chwytamy się wszelkich metod, by ten stan zmienić. Tymbardziej , gdy nadarzyła się okazja, by przeczytać "Myśl zdrowo.Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby" skorzystałam z chęcią, by dowiedzieć się czegoś nowego. Czy tak się stało?

Książka nie jest obszerna, ale tam ma być. Autorka Alicja Grzesiak nie chce zafundować książki typu kolos. Nie ma to być gruby wywód medyczny, a książka przystępna dla laika. I taka ta pozycja jest. Owszem pojawiają się terminy medyczne i określenia z dziedziny psychologii, ale wszystko jest napisane przystępnym, łatwym i przyswajalnym językiem. Alicja Grzesiak chciała, co z resztą idealnie jej się udało,by udowodnić, że nie jesteśmy skazani na to, by choroby zatruwały nam życie. Bo czyż nie jest wiadomo, że pozytywne myślenie chorego może osłabić symptomy choroby, a nawet spowodować, by ustąpiła?

I takie pozytywne powiązania między ciałem i umysłem ukazuje ta pozycja. Znajdziemy w niej rady, ćwiczenia dla ciała i ducha, które mają nam polepszyć komfort życia, nawet życia w chorobie. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat:
*stresu, układu immulogicznego,
*chorób cywilizacyjnych i nowotworów,
*przyczyn chorób przewlekłych,
*pamięci w umyślę i pamięci w ciele.
*hipnozie,
*tajemnicy bólu, myśli i umysłu,
*lęku i depresji
*traumie i sposobami , by sobie z nim radzić.

Fajnie mi się czytało, tym bardziej, że na końcu każdego rozdziału były fajne i zabawne kawały czy anegdoty.

"Przychodzi facet do doktora. On robi mu badania i w końcu mówi:
-Jeżeli nie przestanie pan pić alkoholu, to pan oślepnie.
Facet myśli chwilkę i po głębszym zastanowieniu mówi:
-Panie doktorze, a mnie się wydaje, że już wszystko w życiu widziałem.

Książka jest idealnym źródłem wiedzy o człowieku. A zarazem jest to lektura lekka i niezobowiązująca do wielkiego wysiłku intelektualnego. Polecam ją każdemu, kto by chciał pogłębić swoją wiedzę lub tym , którzy borykają się z różnorodnymi schorzeniami i być może chcieliby spróbować czegoś nowego niż tylko konwencjonalne metody.

www.figlarneczytanie.blogspot.com

Z uwagi, że sama otrzymałam w genach jedną z tych chorób od zawsze...

• Rok 2012
  • Rozwój osobisty
  • Sensus💭
  • Psychologia
  • Kwiecień

Alicja Grzesiak Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało mogą zwalczać choroby. Zobacz więcej