Smok wawelski w kręgu mitu i historii

Wydawnictwo: Sativa Studio Katarzyna Malkusz
978-83-932430-5-1
Smok Wawelski, Kraków, legendy
historia
welesxxi

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka.

źródło opisu: http://www.sativastudio.pl/ksiazki

źródło okładki: http://www.sativastudio.pl/ksiazki

książek: 1931
Asia-Polihymnia | 2015-10-31
Przeczytana: 29 października 2015

Ciekawa pozycja omawiająca zagadnienia smoka wawelskiego. Zapisy historyczne, smok wawelski w sztuce, sprawa smoka wawelskiego współcześnie.

Monika | 2016-03-19
nauznyka | 2012-10-17