Opowiadania 1918-1953 t. 2

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka
deszczowypies

Spis opowiadań: Kongres we Florencji; Stracona noc; Bitwa na równinie Sedgemoor; Matka Joanna od aniołów; Stara cegielnia; Ikar; Młyn nad Lutynią; Światła małego miasta; Cmentarz w Toporowie; Młyn nad Kamionną; Kwartet Mendelssohna; Ucieczka Felka Okonia

| 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Spedziłem kilka długich dni z opowiadaniami pana Jarosława. Nie żałuję nic z czasu, który mi minął. Na tyle utwórów zawartyc w dwóch tomach, jedynie dwa nie przypadły mi do gustu. "Poziomka" i "Ucieczka Felka Okonia". Pierwszy za objętość i brak wszystkiego, co w opowiadaniu powinno być. Drugie za ideologiczną wrażliwość komunistyczną. Słabe było i takie nijakie.
A reszta?
Boże mój.
"Brzezina" "Panny z Wilka" "Matka Joanna od Aniołów" (obejrzałem dziś film o tym samym tytule - cudo) "Młyn nad Utratą" "Stara cegielnia" - mistrzostwo, finezja, kunszt na potwornie wysokim poziomie. Plastycznie napisane, obrazy same pojawiają się w głowie a opisy przyrody są wręcz nieprawdopodobne. Czuć bardzo fascynację Autora młodością, młodym ciałem, cielesnością i homoseksualizmem lirycznym. Wszystko takie delikatne, nie przekraczające pewnych norm moralnych. Brawo!! Brawo!!
Każdy powinien przeczytać te dwa obszerne tomy. Każdy, komu miła...