Wehikuł czasu

6,96 (2053 ocen i 143 opinie) Zobacz oceny
The Time machine
8320708672
Tixon

Powieść fantastyczna autorstwa Herberta George’a Wellsa. Główny bohater chce sprawdzić ku czemu zmierza współczesny świat. Podróżnik przenosi się do roku 802701, gdzie spotyka dwa rodzaje istot - Elojów i Morloków...

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Selene_94 | 2019-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Książka mojego dzieciństwa, którą pierwszy raz podsunął mi Tata, a dzięki której pokochałam astronomię i science fiction, czyli obecnie, moje dwie największe pasje.
Dla mnie to książka, od której wszystko się zaczęło.
Polecam każdemu!

Filip | 2019-07-05

Dziwaczna, krótka powieść, po której spodziewałem się zupełnie czegoś innego. Myślałem, że to będzie dogłębna analiza wszelkich aspektów technicznych związanych z podróżowaniem w czasie ubrana w powieść przygodową, tymczasem dostałem wizję czegoś w rodzaju antyutopii, w której (wydawałoby się - główny motyw) jest tylko jakimś prawie nic nieznaczącym dodatkiem do całośći. Abstahując od moich oczekiwań, muszę stwierdzić, iż całkiem przyjemnie mi się czytało tę książeczkę.

Marlena | 2019-06-19

Książka w sam raz na raz ;)
Krótko, zwięźle i na temat.

Zadziwiające, że książka została wydana w 1895 roku. Niewiarygodne jakim ciekawym człowiekiem musiał być Pan Wells żeby w tamtych czasach stworzyć taki klasyk.

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-25
Przeczytana: 2017 rok

Ta książka ma coś z prawie każdego podgatunku fantastyki - i science fiction, i fantasy, i horroru. Uchodzi za jej klasykę. Warta przeczytania, zajmująca, przygodowa, napisana ładnym językiem.

Zoltar | 2019-04-11
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Do lektury słynnego „Wehikułu czasu” doszedłem bardzo pokrętną drogą. Jako nastolatka porwał mnie czytany z wypiekami komiks, później przyszedł czas na ekranizacje samej powieści oraz na filmy oparte w ogólnych zarysach na postaci Wellsa i jego wehikułu. I dlatego też obawiałem się nieco sięgnięcia po literacki oryginał. Czy pierwsza znacząca powieść angielskiego ojca science fiction będzie mogła obronić się w takiej sytuacji jako niezależny produkt?

Obawa ta okazała się na szczęście bezpodstawna. H. G. Wells porwał mnie już od pierwszych stron do krainy, która w jego poźniejszych książkach ponownie stanie się kulisami dramatycznych wydarzeń: południowa Anglia, gdzieś między przedmieściami Londynu a Windsorem.

O znaczeniu „Wehikułu czasu” dla historii literatury chyba pisać nie trzeba: Druga powieść Wellsa to dzisiaj absolutny kanon i kamień węgielny SF. W moim odczuciu to literacki Big Bang – tematycznie było przed nim niewiele, a po nim wszystko to, co fantastyka naukowa...

Katarzyna Bogna | 2019-04-05

Lekko i przyjemnie się czytało POlecam

Adam Korbel | 2019-04-03
Przeczytana: wrzesień 2011

Kto się pisze na podróż w czasie? A kto na walkę z Morlokami? Nie widzę chętnych. A jest jeden szaleniec, który chce się przenieść. Zapraszam, zapraszam. Proszę zapiąć pasy. O co pan pyta? O drinki? Oj, nie mamy, przykro nam, ale to nie są linie lotnicze Emirates. O co tym razem chodzi? Pan nie chce dalej podróżować? Mam zatrzymać wehikuł czasu? Ależ proszę bardzo. Co? Nie podoba się? Lecimy dalej? Według pańskiej woli. Gdzie? Do przeszłości? Przykro nam, ale to nie jest Delorean z filmu "Powrót do przeszłości". Niech pan nie dotyka tej przekładni. No i proszę, wehikuł czasu w łapach Morloków. A teraz niech pan idzie i go odzyska, ja tutaj poczekam.

sub | 2019-03-21

filmy ciekawsze

"Wehikuł czasu" jest już powieścią wiekową, ale jak najbardziej aktualną. Jest ona bardzo interesująca, zagadkowa, Herbert George Wells wykazał się niesamowitą pomysłowością, w fabule można zatracić się i przeczytać książkę jednym tchem. Porusza temat, który ciekawi wielu ludzi, podróże bohatera są fascynujące, zabiera czytelnika w nieznane, wymusza użycie wyobraźni na wysokim poziomie. Oprócz tego książka ma jeszcze jeden pozytywny aspekt, mianowicie jest inspirująca. W tekście można odnaleźć złote myśli, przemyślenia, które po przeanalizowaniu mogą być bardzo motywujące lub przestrzegające. "Wehikuł czasu" uważam za pozycję wartościową i godną uwagi.

Lukas90 | 2019-03-07

NOTATKA nr 1 (opinia z 07.03.2019)

Wiele lat temu widziałem adaptację filmową z 2002 r...i muszę przyznać, że fabuła znacząco odbiega od literackiego pierwowzoru. Adaptacja filmowa zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu niż oryginał, choć muszę przyznać, że powieść o przygodach Podróżnika w Czasie czytało się dość szybko i przyjemnie. Równie przyjemnie czytało mi się umieszczoną na początku książki analizę literacką omawiającą genezę i konstrukcję ,,Wehikułu...'' oraz inne dzieła Wellsa jak chociażby ,,Wyspę dr Moreau'' , ,,Wojnę Światów'' czy ,,Niewidzialnego Człowieka''...

NOTATKA nr 2

(...LOADING...)

JAKIE DZIEŁA MOGŁY ZAINSPIROWAĆ WELLSA DO NAPISANIA ,,WEHIKUŁU CZASU''?

HEINRICH CZOLBE - prace nt 4 wymiaru - (1875)
ROBERT PALTOCK - ,,Peter Wilkins''- (1751)
EDWARD BULWER-LYTTON - ,, The Coming Race'' - (1870)
Nathaniel Hawthorne - ,,Twice Told Tales'' - (1837)
Nathaniel Hawthorne ,,The Scarlet Letter'' - (1850)
Samuel Butler - ,,Erewhon''- (1872)
oraz: teorie Raya...