Nie ma nieuleczalnie chorych

Seria: Raporty z Granic Poznania
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
zdrowie, medycyna
Devilevey

„Tytuł "Nie ma nieuleczalnie chorych", jaki nosi zbiór moich szkiców z pogranicza medycyny i filozofii, jest oczywiście metaforą. Kreślą one m.in. wizję medycyny jutra. W przyszłości, i to niedalekiej ludzkość zostanie zapewne uwolniona od wielu tragicznych dziś w skutkach mitów, w tym od mitu o nieuleczalności rozmaitych chorób, zwłaszcza nowotworowych. Spętały one ludzi leczonych i leczących przeświadczeniem o bezcelowości podejmowania wysiłku, którego cel jest "z góry skazany na niepowodzenie.”

źródło opisu: książka (wstęp)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bożena | 2018-05-11
Przeczytana: 14 lutego 2018

Książka fatalnie wydana, ale to raczej norma dla publikacji z lat osiemdziesiątych XX w.
Przeczytałam ją kilka miesięcy temu, ale nie mogłam zabrać się za recenzję. Daję 10*, bo zarówno osoba prof. Juliana Aleksandrowicza, jak i jego prace są godne uwagi, a raczej nie należą do powszechnie znanych.
Prof. Julian Aleksandrowicz (1908-1988) był wybitnym lekarzem, uczonym, filozofem, wielkim humanistą i idealistą. Prowadził badania na temat przyczyn raka, stosował w leczeniu arteterapię, zajmował się ekologią, wpływem odżywiania na nasze zdrowie i mnóstwem innych spraw. Dzięki niemu Halina Poświatowska zaczęła pisać wiersze.
Jego książka z kontrowersyjnym tytułem "Nie ma nieuleczalnie chorych" miała być prowokacją i spowodować dyskusję w środowisko lekarskim. Nic takiego się nie stało, publikacja przeszła w zasadzie bez echa. Przypuszczam, ze z powodu niewygodnych tez stawianych przez Profesora. Zwracał on uwagę na katastrofalne skutki niedoboru magnezu w diecie czy rolę witamin w...