Kuchnia i medycyna

zdrowie, medycyna
Watra
2002-01-01
1991-01-01

Jestem dietetykiem po studiach pierwszego stopnia. Po okładce i tytule myślałem, że będzie to książka o zdrowych przepisach. Słuchając pierwszych stron pomyślałem, że znowu trafiłem na "złą książkę". Jakież było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem, że książka nie jest przepełniona wyssanymi z palca bzdurami - a prostymi stwierdzeniami popartymi badaniami naukowymi z tamtych czasów. Jedyne co się nie zgadzało w niej to dawki witamin i minerałów jak na obecne standardy (inne niż podaje Instytut Żywności i Żywienia),ale to się zmienia praktycznie co roku więc jest to normalne. Książka czasami używa trudnych stwierdzeń, możliwe że przed studiami nie znałbym ich znaczenia.
Bardzo mi się podobało to, że w książce zaznaczono i wytłuszczono obowiązek skonsultowania się z lekarzem przed wprowadzaniem do diety dużych dawek witamin. Zaznaczenie szkodliwości przedawkowania selenu? Mądre posunięcie.
Książkę, moim zdaniem, można traktować jako podręcznik napisany prostym językiem niż te które czytam na co dzień (Ciborowska Helena, Rudnicka Anna,). Jednak trzeba brać poprawkę na dawkowanie.

Przeczytałam w ramach przygotowania się do konkursu i jestem pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się nudnego poradnika, a zastałam mini encyklopedię o mikro- i makroelementach, witaminach, ogólnie o profilaktyce. Książka bardzo szczegółowa, nie da się wszystkiego zapamiętać, ale wiedza bardzo wartościowa.

Tytuł jest nieco mylący - nie ma tu nic o kuchni w dosłownym tego słowa znaczeniu czyli jak zdrowo gotować. Jest za to sporo informacji o mikroelementach i witaminach. O ich zbawiennym lub nie wpływie na nasz organizm. Kolejne rozdziały w książce poświęcone są jednemu lub kilku pierwiastkom (witaminom),które są "wałkowane" na przeróżne sposoby. Od informacji historycznych (kto i kiedy coś odkrył),przez informacje na co działają po informacje czysto dietetyczne.
Generalnie - bardzo przydatna książka, napisana w czasach "przed wikipedycznych", zawierająca sporo interesujących informacji i ciekawostek dla osób chcących pomóc swojemu zdrowiu lub będących zwyczajnie "hipochondrykami".

rewelacja! Według mnie ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego a zawarte w niej informacje są niezbędne do dbania o własne zdrowie.

Książka ciekawa choć dość leciwa,dużo cennych informacji na temat chorób i ich leczenia głównie witaminami i pierwiastkami,a niekoniecznie zaraz pastylami. POLECAM.

każda książka na temat kuchni autorska Pani Ireny Gumowskiej to skarbnica wiedzy o właściowściach leczniczych i smakowych roślin i przygotowanych z nich potraw. Dodatkowo książki pisane są pięknym językiem co umila lekturę.

• Kulinaria
  • Zdrowie
  • Niedoczytane
  • Przeczytać koniecznie!
  • Kuchnia, jedzenie
  • 1994

Dodaj cytat z książki Kuchnia i medycyna