Locke: Idee i rzeczy

Wydawnictwo: Amber
Locke
filozofia, etyka
Monika Zaczyk

Kostka cukru jest twarda i sześcienna, biała i słodka. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, są to parami zupełnie różne właściwości. Sześcienność i twardość to jakości pierwotne, przysługujące kostce realnie, niezależnie od tego, czy ktoś na nią patrzy i czy ją postrzega. Białość i słodycz to własności ujawniające się dopiero przed obserwatorem. Nie tkwią w kostce ani w zmysłach, tylko pojawiają się w umyśle. Kostka cukru ma bowiem nadzwyczajną zdolność oddziaływania na nasz umysł za pośrednictwem zmysłów. Jaką musi mieć siłę, by wywołać ten efekt? Tego nie wiemy i nie jest nawet pewne, czy ta sprawa należy do filozofii. Filozofia ustala coś innego - które własności należą do rzeczywistych "modyfikacji materii", a które pojawiają się pod wpływem nieznanych przyczyn w umyśle.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber 1998

źródło okładki: Wydawnictwo Amber 1998

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!