Szkice węglem

lektura, szkice, węgiel
klasyka
Lorelei

Inne wydania

Nowela Henryka Sienkiewicza, powstała podczas pobytu pisarza w Stanach Zjednoczonych latem 1876 roku. Nowela opisuje Polską wieś, w której żyje się ciężko. Utwór ma wymowę pesymistyczną, ale jest w nim wiele wątków humorystycznych, dzięki którym czyta ją się w miarę przyjemnie.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

Gosia | 2016-05-13
Na półkach: 2016
Przeczytana: 12 maja 2016

W Roku Sienkiewiczowskim postanowiłam odrobić zadanie domowe i przeczytać chociaż kilka pozycji tego pisarza, których do tej pory nie czytałam.
Ta nowela została napisana przez Sienkiewicza w 1876 roku w czasie jego pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Wydaje się, że to oddalenie pozwoliło mu spojrzeć z dystansem na obraz polskiej wsi. Niestety nie jest to obraz przyjemny, momentami wprawia wręcz w zażenowanie głupota i ciemnota chłopstwa oraz bezduszność szlachty, duchowieństwa i każdego, kto choć trochę wybił się ponad stan chłopski.
Już sama nazwa wsi, w której rozgrywa się akcja - Barania Głowa - naprowadza czytelnika na to, czego może się spodziewać.
To jedna z wybitniejszych nowel, chociaż chyba niezbyt znana, szczególnie w obecnych czasach, gdzie czasem dzieci czy młodzież sprawiają wrażenie, jakby nie byli w stanie przebrnąć przez tak krótki utwór.
Obraz polskiej wsi, trudny los chłopstwa z jego prymitywizmem, bezradnością i brakiem perspektyw oraz kwestie społeczne XIX wieku...

Stasia | 2013-09-17
Na półkach: 2013
Przeczytana: 17 września 2013

Nie podoba mi się. Nie mam słabości do twórczości Sienkiewicza. I absolutnie nie sięgnęłabym po tą pozycje, gdyby nie było jej w spisie lektur. Nie zaprzeczę, że książka ma przesłanie, jednak do mnie ono nie trafia. Trzy gwiazdki za styl i ciekawe manipulowanie językiem.

Danway | 2011-12-02
Na półkach: 1993-1996
Przeczytana: 1994 rok

Kolejna nowela w wielkim dorobku noblisty... Tym razem Sienkiewicz skierował swoją uwagę na problemy i ciężkie życie na wsi, gdzie żyje się naprawdę ciężko...

Lektura nie jest łatwa, ale na pewno skłania do refleksji nad tym, jak chłopstwo było wykorzystywane i jakie były układy we władzach począwszy od wójta...

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Na półkach: Z biblioteki
Przeczytana: 1995 rok

W swoich "Szkicach..." po raz kolejny poruszył Sienkiewicz problemy polskiej wsi.
Poddaje on również krytyce brak ingerencji szlachty w życie wsi.

Nola | 2014-02-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 19 lutego 2014

Henryk Sienkiewicz w wyrazisty sposób odzwierciedlił problemy nierówności społecznych oraz braku wykształcenia ludności zamieszkującej wiejskie tereny. Ponadto uwidoczniają sie także aktualnie ważkie kwestie dotyczące nałogu pijaństwa i tragedii rodziny. Moralizatorskie i pouczające a zarazem przestrzegające.

zaszumiał_wiatr | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane w 2013
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Pełna sarkazmu, dowcipna, ale i chwilami zbyt karykaturalna nowela, która mimo wszystko pozytywnie mnie zaskoczyła. Sama tematyka nie jest najciekawsza, a i używany przez chłopów język jest męczący, ale rekompensowały mi to ironiczne momenty, w których nie sposób się nie zaśmiać. Byłam zaskoczona narracją, dzięki której można odnieść wrażenie, że sam autor traktuje swoje dzieło z przymrużeniem oka - i za to plus. Jednak zakończenie mi się nie podobało, podobnie charakter chłopstwa, ich ignorancja, sposób życia itd., taki opis nastraja pesymistycznie. Nie dziwię się, że po opublikowaniu "Szkice węglem" oburzały ówczesną opinię publiczną. Jednym słowem, jest lepiej, niż przypuszczałam, że będzie.

Mariola | 2013-06-05
Na półkach: Lektury

Pozwolę sobie przytoczyć fragment recenzji w "Przeglądzie Tygodniowym" z 1877r:
"(...) Z tej powiastki dowiadujemy się, że chłop nasz jest to wiecznie pijane bydlę bez serca i bez myśli, że obywatel ziemny to safanduła, ślimak, zamknięty w skorupie egoizmu i głupoty (...)."

Izabell | 2013-07-14
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: lipiec 2013

Nowela "Szkice węglem" została napisana przez Henryka Sienkiewicza w 1876 roku, podczas pobytu autora w Stanach Zjednoczonych. Należy ona do jednych z najwybitniejszych nowel polskich. Akcja tego utworu rozgrywa się w małej polskiej wsi Barania Głowa w powiecie Osłowickim, w drugiej połowie XIX wieku. Głównym tematem i problematyką utworu jest problem wsi polskiej, los chłopów i kwestie społeczne ówczesnych czasów.

Chłopska ciemnota i nie znajomość swoich praw, bezradność wobec prawa spychała chłopów na dno "otchłani życia ludu". W takich oto przymiotach został ukazany los chłopski, a narracyjny charakter utworu wyraża się w sposób gawędziarski, luźny, obfituje w liczne żartobliwe zwroty, z pomocą barwnych słów, nierzadko też ironiczne i sarkastyczne opisał postacie i wydarzenia.

Jednym z głównych bohaterów noweli jest gminny pisarz - pan Zołzikiewicz. Reprezentant instytucji państwowej, człowiek prymitywny i ograniczony, bezczelny i bezmyślny, o złych manierach. Sienkiewicz...

Naminko | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Jako że była to moja lektura na zajęcia rozrzedzonego polskiego musiałam ją przeczytać. Kiedy zważyłam że jest to powieść Sienkiewicza obudziła się we mnie nadzieja że ta książka może być całkiem ciekawa, bo z tego co pamiętam "Krzyżaków" czytało mi się przyjemnie. W skrócie "Szkice węglem" opowiada o braku świadomość politycznej, społecznej chłopów i wykorzystywanie tego przez sfery wyższe społeczeństwa. Żal mi było Rzepowej, która jedynie chciała ratować siebie, swoje dziecko i męża (że posunęła się do czynu, którego w innych okolicznościach by nie zrobiła). Za co jej kochany "mąż" (przez, którego alkoholizm znaleźli się w takiej a nie w innej sytuacji) "odwdzięczył" się w bardzo dziwny sposób. Nie mogę tej książki oceniać jak pozostałe pozycje w mojej biblioteczce, ponieważ nie jest to mój typ lektury. Powieść porusza bardzo ważny problem za co ją cenie, ale przypominając sobie pozostałe pozycje z dziedzictwa narodowego literatury Polskiej, uważam że są ksiązki warte większej...

LifeOnMars | 2011-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Już na samym początku miałam ochotę przestać czytać, bo obrzydzenie brało mnie na wyobrażenie sobie pana Zołzikiewicza zabijającego sobie na głowie muchy i wytrzepującego z włosów ich trupki.
Rzepa to chyba największy idiota jaki kiedykolwiek istniał. Żona się tak dla niego poświęca, robi z siebie pośmiewisko, a ten zamiast podziękować, odrąbuje jej głowę. Kretyn.