Egipcjanin Sinuhe

Okładka książki Egipcjanin Sinuhe
Mika Waltari Wydawnictwo: Książnica powieść historyczna
656 str. 10 godz. 56 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Sinuhe, egyptilainen
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2012-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-20
Liczba stron:
656
Czas czytania
10 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324580255
Tłumacz:
Zygmunt Łanowski
Tagi:
Waltari Mika
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
257 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
188
107

Na półkach: ,

Egipcjanin Sinuhe, jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Opowieść o życiu i czasach Sinuhe to skarbnica. Sejf, który przechowuje ludzkie cechy, namiętności, wady, zalety, przemyślenia... Prawdą jest to, że człowiek opiera się działaniu wieków i pozostaje taki sam. Ludzie w czasach Sinuhego, a więc ok. 3400 lat temu są tacy sami.

Są więźniami systemów religijnych i kast społecznych. Są podzieleni na bogaczy i biedaków i jedynie ułamek z nich zmienia położenie na drabinie społecznej. Są niechętni zmianom, prastare reguły i wierzenia są nie do obalenia. Silni wykorzystują słabych, chytrzy głupich i każdy wie, że takie ich prawo. Te wszystkie górnolotne oczywistości to nie wszystko. Czytając "Egipcjanina" co kilka stron śmiejemy się pod nosem, myśląc "3400 lat, a dziś jest tak samo".

Przez ten okrutny świat przeprowadza nas Sinuhe, człowiek o wielkim przeznaczeniu, o którego istnieniu sam nie wie. Zbiegi okoliczności (a może nie?) wplątują go w struktury władzy, związują z przyszłymi bogaczami i faraonami. Sam Sinuhe pozostaje jednak samotny. Wydaje się być oderwany od tego świata; jego serce jest za miękkie, jego dusza za dobra. Jest wykorzystywany przez silniejszych i okrutnych. Gdy kocha, świat i czasy, w których żyje, brutalnie zabijają jego miłość. Podczas jego podróży pragnie czynić dobro, a jest przecież tylko dziwaczną kropelką w mrocznym morzu jego otoczenia, gdzie zło jest powszechne na każdej płaszczyźnie. Mika Waltari tworzy smutny świat i smutną historię, która porusza dlatego, iż jest tak ludzka, tak prawdziwa.

Prawie żadna z postaci nie osiąga pełni swojego celu. Wierzenia, wpajane nam przez całe życie okazują się być fałszywe i prowadzą do zguby. Władza,do której dąży sie całe życie, okazuje się być zgubna, zatapiamy się w niej nie potrafiąc się już cieszyć z życia. Chcąc zmienić świat na lepsze, pogarszamy go; utopijne wizje nie mają szans na spełnienie, mimo, że są one szlachetne. Kto czytał, ten wie o jakich momentach i postaciach mówię.

Czy więc jest tu tylko miejsce na smutek? Nie. Sinuhe przeżywa chwilę miłości, piękne i warte zapamiętania. Mimo samotności duszy i poglądów znajduje przyjaciół. Mimo niepowodzeń i tragedii, spędza część życia jako człowiek kochany i szczęśliwy. Może to jest morał tego dzieła? Może w naszej ludzkiej, smutnej egzystencji, chodzi właśnie o przeżywanie tych ulotnych chwil szczęścia?

Jako podsumowanie, powiem tyle, że warto. Warto zaczytać się w tę powieść, z uwagą śledzić losy samotnego Egipcjanina. To książka niezwykle mądra i dojrzała (możliwe, że aż za bardzo, jeżeli to ma sens), nie żadne czytadło do poduszki. Trzeba przestawić swoją uwagę, gdy czyta się "Egipcjanina Sinuhe", bo opowieść to smutna, lecz prawdziwa.

Egipcjanin Sinuhe, jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Opowieść o życiu i czasach Sinuhe to skarbnica. Sejf, który przechowuje ludzkie cechy, namiętności, wady, zalety, przemyślenia... Prawdą jest to, że człowiek opiera się działaniu wieków i pozostaje taki sam. Ludzie w czasach Sinuhego, a więc ok. 3400 lat temu są tacy sami.

Są więźniami systemów religijnych i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 995
  • Chcę przeczytać
    2 542
  • Posiadam
    903
  • Ulubione
    316
  • Teraz czytam
    122
  • Powieść historyczna
    42
  • Historyczne
    37
  • Chcę w prezencie
    34
  • Historia
    27
  • 2023
    25

Cytaty

Więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także