Geometria teorii strun. Ukryte wymiary przestrzeni

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Shape of Inner Space: String Theory and the Geometry of the Universe's Hidden Dimensions
fizyka, matematyka, wszechświat
popularnonaukowa
Ag2S

Teoria strun – opracowana w celu pogodzenia ze sobą dwóch największych teorii fizyki: ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej – utrzymuje, że cząstki i siły występujące w przyrodzie są wynikiem drgań niewielkich „strun” oraz że nasz Wszechświat ma dziesięć wymiarów, z których doświadczamy jedynie czterech, ponieważ pozostałe sześć jest zwiniętych w skomplikowane, poskręcane kształty –rozmaitości Calabiego-Yau. Przestrzenie te są tak małe, że prawdopodobnie nigdy ich bezpośrednio nie ujrzymy, niemniej geometria tego tajemniczego królestwa może być kluczem do zrozumienia najważniejszych zjawisk fizycznych. Zanim jednak uczeni mogli zająć się fizyką rozmaitości Calabiego-Yau, należało opracować ich opis matematyczny. Shing-Tung Yau udowodnił matematyczne istnienie tych fascynujących kształtów. Między innymi dzięki tej pracy uhonorowano go Medalem Fieldsa, który jest najwyższym odznaczeniem w świecie matematyki. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy z tego, że Yau przygotował właśnie grunt pod rewolucję naukową, która miała wkrótce nastąpić.

„Teoria strun i ukryte wymiary Wszechświata” to opowieść o spotkaniu fizyki z matematyką i o nowym obrazie Wszechświata, jaki powstał w wyniku tego spotkania. To fascynująca, ambitna książka, opisująca historię, której jeszcze nikt nie opowiedział.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Mateusz | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Książka napisana przez wybitnego matematyka Shing-Tung Yau - by ją w pełni zrozumieć samemu trzeba mieć dość sporą wiedzę matematyczną. Sam, podczas czytania wielokrotnie się gubiłem i nie wszystko pojmowałem. Głownie z tego powodu nie wystawiam oceny, bo dla kogoś z dużą znajomością geometrii i matematyki może to być interesująca pozycja.
Mogę śmiało napisać, że jest to najtrudniejsza do zrozumienia książka z serii "Na ścieżkach nauki", laikom nie radzę podchodzić do jej czytania.

Maanwe | 2015-01-21

Trudna książka. Trzeba nie lada wyobraźni matematycznej i geometrycznej by nadążyć za autorem.
Tym nie mniej bardzo ciekawa!