The Zen of Steve Jobs
978-83-246-5122-1
komiksy
Mulin

Steve Jobs (1955 – 2011), współzałożyciel Apple’a, wywarł olbrzymi wpływ na wielu ludzi, a jego życie otoczone jest aurą mitu. Jednak Jobs, postać dziś już niemal legendarna, nie osiągnął swojego sukcesu w pojedynkę - w dużej mierze zawdzięczał go współpracy z projektantami, inżynierami i myślicielami. Zen Steve’a Jobsa to historia znajomości tytułowego bohatera z jedną z takich osób - Kobunem Chino Otogawą.
Otogawa był buddyjskim kapłanem zen, który na początku lat 70. ubiegłego wieku wyemigrował z Japonii do Stanów Zjednoczonych. Ten postępowy myśliciel łamał reguły i pasjonował się sztuką oraz projektowaniem. Był w świecie buddyzmu tym, kim a Jobs w biznesie komputerowym - buntownikiem i indywidualistą. Może dlatego obaj panowie szybko doszli do porozumienia.

Komiks ten opowiada historię ich przyjaźni. Zagłębiając się w kolejne strony książki, czytelnik podróżuje w czasie między latami 70. ubiegłego wieku i rokiem 2011, jednak główny wątek opowieści jest związany z okresem po wyrzuceniu Jobsa z Apple’a w roku 1985. Przyszły wizjoner biznesu pobierał wtedy intensywne nauki u Otogawy. Wspólnie spędzony czas wywarł istotny wpływ na późniejsze znaczne zmiany w Apple’u związane ze sposobem projektowania urządzeń i strategią biznesową.

W książce Zen Steve’a Jobsa za pomocą oszczędnych dialogów i prostych rysunków pokazano, że Jobs mógł rozwinąć swój zmysł estetyczny dzięki studiowaniu zen, jednak ostatecznie wziął z tej filozofii tylko to, czego potrzebował, odrzucając aspekt religijny.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion 2012

źródło okładki: http://helion.pl/

Piotr | 2019-07-27

I co ja mogę napisać.
Po prostu krótki komiks.

W dość specyficznej i ciekawej formie przekazane jeden z fragmentów życia Steve'a Jobs'a wyjaśniająca część z jego specyficznych zachowań czy podejścia do tematów projektowania wybitnych produktów.

To tylko komiks i aż komiks zarazem. W nietuzinkowy sposób przedstawia nie tyle biografię (w sumie biografia to inna pozycja książkowa duzo bardziej obszerna), co kluczowe momenty życia Steve‘a Jobsa, które odcisnęły swe piętno na decyzjach i myśleniu guru nowych technologii.

Tak naprawdę książka (komiks) do jednorazowego przeczytania.

MonimePL | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Niektórzy uważają, że jak trwoga to do Boga. Ale Steve Jobs raczej wierzył, że pomocy trzeba szukać wewnątrz siebie, stąd jego zainteresowanie samorozwojem, w tym praktykami medytacyjnymi w Zendo Haiku w Los Santos. Zbuntowanemu nastolatkowi z dzwonami na nogach, długimi włosami i głową pełną szalonych pomysłów daleko było do buddyjskiego sposobu medytacji. Być może dlatego uwagę przykuł mnich odrobinę odstający od tradycji, Kobun Chino Otogawa. Choć często żarli się jak kot z psem o każdą drobnostkę, nie mogli znaleźć zrozumienia przez różnice w amerykańskim i japońskim poglądzie na świat, to jednak długo łączyła ich bliższa zażyłość niż mistrza z uczniem: byli prawdziwymi przyjaciółmi. Kto wie, czy właśnie nudne chodzenie w kółko podczas prób medytacji nie natchnęło Jobsa do późniejszych projektów takich jak okrągłe przyciski iPod’a.

Komiks Zen Steve’a Jobsa nie jest liniowym przedstawieniem przyjaźni mistrza z uczniem. Co chwilę przeskakujemy w czasie i przestrzeni, raz widząc...

szimus | 2012-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2012, Komiks
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Ładna kreska, zmyślne zagranie kolorami, całkiem ciekawa historyjka. Można jeszcze oczekiwać jakiejś głębi, ale czy zawsze musi być?

| 2012-09-15
Przeczytana: 15 września 2012

Niesamowicie interesująca forma komiksu o równie interesującej postaci popkultury. Jobs mnie wciągnął do swojego umysłu, zafascynował, a poznawanie go w ten sposób jest również bardzo ciekawe. Szkoda tylko, że w dużej części dialogi są fikcją, ale mimo wszystko, komiks jest świetny.

elem84 | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Jeśli chcecie przeczytać to tylko w jakiejś super promocji, gdyż komiks jest krótki. Podobnie jak przedmówcy wspomnieli, nie jest to lektura wciągająca i raczej poświęcić czas na inną pozycję.

Mulin | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Dla fanów: Steve'a Jobsa (szczególnie z okresu pracy w NEXT), zen i komiksów biograficznych.
Momentami ciekawe, ale... nie wciąga, jak chodzenie po bagnach.