Zen Steve'a Jobsa

2012-06-01
2012-06-01
978-83-246-5122-1
Tomasz Walczak
steve jobs apple zen kobun chino otogawa

I co ja mogę napisać.
Po prostu krótki komiks.

W dość specyficznej i ciekawej formie przekazane jeden z fragmentów życia Steve'a Jobs'a wyjaśniająca część z jego specyficznych zachowań czy podejścia do tematów projektowania wybitnych produktów.

To tylko komiks i aż komiks zarazem. W nietuzinkowy sposób przedstawia nie tyle biografię (w sumie biografia to inna pozycja książkowa duzo bardziej obszerna),co kluczowe momenty życia Steve‘a Jobsa, które odcisnęły swe piętno na decyzjach i myśleniu guru nowych technologii.

Tak naprawdę książka (komiks) do jednorazowego przeczytania.

I co ja mogę napisać.
Po prostu krótki komiks.

Niektórzy uważają, że jak trwoga to do Boga. Ale Steve Jobs raczej wierzył, że pomocy trzeba szukać wewnątrz siebie, stąd jego zainteresowanie samorozwojem, w tym praktykami medytacyjnymi w Zendo Haiku w Los Santos. Zbuntowanemu nastolatkowi z dzwonami na nogach, długimi włosami i głową pełną szalonych pomysłów daleko było do buddyjskiego sposobu medytacji. Być może dlatego uwagę przykuł mnich odrobinę odstający od tradycji, Kobun Chino Otogawa. Choć często żarli się jak kot z psem o każdą drobnostkę, nie mogli znaleźć zrozumienia przez różnice w amerykańskim i japońskim poglądzie na świat, to jednak długo łączyła ich bliższa zażyłość niż mistrza z uczniem: byli prawdziwymi przyjaciółmi. Kto wie, czy właśnie nudne chodzenie w kółko podczas prób medytacji nie natchnęło Jobsa do późniejszych projektów takich jak okrągłe przyciski iPod’a.

Komiks Zen Steve’a Jobsa nie jest liniowym przedstawieniem przyjaźni mistrza z uczniem. Co chwilę przeskakujemy w czasie i przestrzeni, raz widząc młodzieniaszka zajętego kontemplacją, innym razem spieszącego od spotkania do spotkania biznesmena-wizjonera, aż po spełnionego perfekcjonistę. Czasem jest dość trudno nadążyć za scenami i uporządkować je chronologicznie. Poza życiem Jobsa ważnym elementem komiksu jest także przybliżenie historii mnicha Otogawy. Poznajemy jego trudne dzieciństwo, motyw opuszczenia kraju, pierwsze kroki w nowej szkole jak i późniejsze związane z rodzinną tragedią. A wszystko to pośród krótkich rozmów we dwoje przy medytacji lub kawiarnianym stole.

Więcej na https://www.monime.pl/zen-stevea-jobsa/

Ładna kreska, zmyślne zagranie kolorami, całkiem ciekawa historyjka. Można jeszcze oczekiwać jakiejś głębi, ale czy zawsze musi być?

Jeśli chcecie przeczytać to tylko w jakiejś super promocji, gdyż komiks jest krótki. Podobnie jak przedmówcy wspomnieli, nie jest to lektura wciągająca i raczej poświęcić czas na inną pozycję.

Dla fanów: Steve'a Jobsa (szczególnie z okresu pracy w NEXT),zen i komiksów biograficznych.
Momentami ciekawe, ale... nie wciąga, jak chodzenie po bagnach.

Momentami ciekawe, ale... nie wciąga, jak chodzenie po bagnach.

• Komiks
  • Biografie