Aja

9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Айя
Łotwa, wieś
klasyka

Jest to historia życia człowieka wyróżniającego się spośród otoczenia delikatnością, wrażliwością, uczuciowością, którego los wyznacza niszczące uczucie do kobiety samolubnej, egoistycznej, brutalnej, tytułowej bohaterki, Aji. Podobnie jak w głównym wątku Janisa i Aji również w ubocznych wątkach powieści autor łączy bohaterów o skrajnie różnym nastawieniu wobec życia, ukazując wnikliwie stosunki, jakie się między nimi na skutek ich "innosci" wytwarzają, dokonując ciekawej analizy psychologicznej. Będąc pisarzem realistą Jaunsudrabiń prezentuje swoich bohaterów na tle warunków w określony sposób kształtujących ich osobowość, dając nam poznać życie i obyczajowość wsi łotewskiej w pierwszej połowie XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MiszczKoszykufki | 2012-11-16
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić

Natknelam sie na "Aje" zupelnie przypadkowo, kiedy szukalam jakichkolwiek ksiazek z literatury łotewskiej. W bibliotece w tej kategorii bylo ich malo, wiec nie bylo w czym wybierac, ale slowo "klasyka" przyciagnela mnie jak magnes. W koncu segnelam po ta literature w ramach poszerzania swoich horyzontow i wiedzy na temat tego kraju. Ksiazka bardzo mi sie spodobala i na pewno kiedys do niej wroce, Wspaniale opisane jest uczucie glownego bohatera do Aji, ktore NAPRAWDE go wyniszcza, autor pokazuje ile moze zniesc mezczyzna, ilu rzeczy sie wyrzec dla ukochanej kobiety, ktora i tak ciagle nie docenia jego wysilkow. Niesamowicie silnie zwiazalam sie z bohaterem i przezywalam jego wzloty i upadki, Z ksiazki mozemy sie tez wiele dowiedziec o zyciu Łotyszy w pierwszej polowie XX wieku. Serdecznie polecam! ;)

Luna | 2015-04-14
Przeczytana: wrzesień 2012

Trafiłam na "Aje" przypadkiem na targu staroci, po przeczytaniu przykro mi się zrobiło że dla sprzedawcy była warta tylko 1 zł. Dla mnie jednak jest o wiele cenniejsza. Zdecydowanie dobra książka, z rodzaju tych do których się wraca wiele razy i za każdym razem jest równie ciekawa.

Na półkach