Zgłosuj na książki roku 2017

The Orthodox Way
838728114X
religia
Michał

Kallistos Ware nie jest polemistą, usiłującym zdyskwalifikować poglądy tych, z którymi się nie zgadza. Jego teologiczna metoda ma charakter pozytywny. Przy pomocy współczesnego języka kultury zachodniej usiłuje ona wyrazić wszystko to, co odnalazł wartościowego w tradycji prawosławnej. Jego książka jest głosem wielkiej nadziei. Głos ten potrafi wyrażać się przy pomocy teologicznej refleksji, wypowiedzi Ojców Kościoła, hymnów liturgicznych i poezji.
Książka prawosławnego biskupa rodem z Anglii daje świadectwo przekonaniu, iż wiara jest nieocenionym światłem dla ludzkiego umysłu. Nawiązuje on do dawnej koncepcji patrystycznej, głoszącej potrzebę chrystianizacji rozumu, jego przeobrażenia przez wiarę.
(...) Niektórzy nazywają go „prawosławnym Newmanem”. Przeszedłszy na prawosławie nie odrzucił on tradycji i kultury duchowej swojego kraju. Wręcz przeciwnie, włączył ją w syntezę własnej myśli teologicznej, zachowując przy tym nadal ścisłe więzi z teologami anglikańskimi. Jego myślenie jest swego rodzaju pomostem między obydwoma Kościołami. Ileż odniesień do literatury angielskiej pojawia się w niniejszej książce, od współczesności aż po XIV-wieczne arcydzieło duchowości pt. „Obłok niewiedzy”!
Fragmenty z:"Prawosławny Newman. Przedmowa do wydania polskiego" (s. 5-9) autorstwa ks. prof. Wacława Hryniewicza OMI.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: https://encrypted-tbn1.google.com/images?q=tbn:ANd...»