7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
czasopisma
A--

Wstęp do teorii inteligentnego projektu Kto wymyślił teorię IP i jakimi kryteriami się kierował? Czym jest ona w świetle nauki i filozofii oraz jak się ma do kreacjonizmu i ewolucjonizmu? Wyjaśnia prof. dr hab. Kazimierz Jodkowski Świat jest zbyt złożony, by powstał przypadkowo Maszyneria komórkowa, która została odkryta w laboratoriach, jest w wielu punktach bardzo podobna do maszyn, które...

Wstęp do teorii inteligentnego projektu
Wyjaśnia prof. dr hab. Kazimierz Jodkowski

Świat jest zbyt złożony, by powstał przypadkowo
Maszyneria komórkowa, która została odkryta w laboratoriach, jest w wielu punktach bardzo podobna do maszyn, które budują również ludzie. Tak więc pomysł inteligentnego projektu wyłania się z samych danych naukowych, a nie z moich religijnych motywacji – mówi profesor biochemii Michael Behe w wywiadzie udzielonym dr Michałowi Chaberkowi OP.

Neodarwinizm skończy jak marksizm
Za trzydzieści lat będziemy w zupełnie innej sytuacji. Dowody płynące z nauki są po prostu tak mocne, że darwinizm nie może przetrwać. Z Jay’em W. Richardsem, filozofem analitycznym oraz doktorem nauk teologicznych, rozmawia dr Michał Chaberek OP.

Nieredukowalna złożoność jako świadectwo inteligentnego projektu
Ulubionym przykładem systemu nieredukowalnie złożonego jest standardowa, pięcioczęściowa pułapka na myszy, jakiej używa się w domu. Ubytek choćby jednej części pułapki powoduje, że nie może ona spełniać swojego zadania – złapania myszy – jest więc nieredukowalnie złożona. Dariusz Sagan

Nauka światopoglądowo neutralna?
Według Karla R. Poppera naukowe podejście do świata zapoczątkowane zostało w starożytnej Grecji wraz z przyjęciem filozoficznego założenia, że przyczyn zdarzeń przyrodniczych należy szukać w samej przyrodzie, a nie w działaniach bogów. Piotr Bylica

Czy Bóg mógł się posłużyć ewolucją?
Co prawda, nie ma, jak dotąd, ostatecznych rozstrzygnięć Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w tej kwestii, ale teistyczny ewolucjonizm jest de facto doktryną akceptowaną zarówno w katolicyzmie, jak i w większości tradycyjnych denominacji protestanckich. dr Michał Chaberek OP.

Wykrywanie informacji w komórce
Spora grupa badaczy odrzuca teorię inteligentnego projektu, wskazując na istnienie licznych niedoskonałości w projektach biologicznych. Ale obecność elementów zbędnych oraz fakt, że niektóre rzeczy nie działają poprawnie, nie dowodzi koniecznie braku projektu w pierwotnym układzie. Z fizykiem i filozofem Stephenem C. Meyerem rozmawia dr Michał Chaberek OP.

Antykoncepcyjny lekko zakamuflowany totalitaryzm
T„Klerykalizacja kraju”, „realizowanie Królestwa Bożego na ziemi”, „oszołomstwo” – to najdelikatniejsze określenia, jakie padły z ust polskich polityków i liderów opinii, gdy poseł Jacek Żalek zaproponował rozszerzenie klauzuli sumienia także na aptekarzy. Tomasz P. Terlikowski

Z papieżem przeciw homoherezji
Jeśli komfort homowinowajców miałby być ważniejszy od losu dzieci i młodzieży, od losu całego Kościoła, gdyby było to robione całkiem świadomie, byłaby to kościelna zdrada stanu, kościelna zdrada człowieka
młodego! ks. dr hab. Dariusz Oko

Antykoncepcja to błąd w sztuce
Antykoncepcja u osób przed 18. rokiem życia znacznie zwiększa, nawet do 40 proc., ryzyko raka piersi. Młodzież między 15. a 24. rokiem życia w największym stopniu jest narażona na infekcję HPV. O zdrowiu kobiety z dr Ewą Ślizień-Kuczapską rozmawia Marta Brzezińska.

Jak świnie na rzeź
Szybko zaciągnięto mnie do pokoju i bez mojej zgody podano mi tlen. W pomieszczeniu było kilka innych kobiet, którym dopiero co „wyrwano dzieci z łon”. Jedne z nich krzyczały, inne płakały, jedna z bólu turlała się po podłodze. Marta Brzezińska.

Ślepa antyaborcyjna furia Chen Guangchenga
Ta historia nie miała prawa się wydarzyć. Niewidomy czterdziestolatek, pilnowany przez uzbrojonych po zęby chińskich strażników, nie powinien był uciec z aresztu domowego. Tomasz P. Terlikowski

Być wioślarzem na wielkim statku Polska
Z PRL wyszliśmy z trzema głównymi środowiskami elit. Dwa pierwsze wizję Europy Środkowej jako miejsca zacofania łączą z odruchem i chęcią gry z silniejszymi. Trzecie środowisko: rozproszony, niedojrzały,
dopiero co zbierający siły obóz ma potrzebę i interes w tym, by być dumnym ze sprawnej Polski. O polskich elitach z prof. Andrzejem Zybertowiczem rozmawia Marta Brzezińska

Pisarze wobec religii w okresie powojennym
Obserwując światopoglądowe poszukiwania czołowych pisarzy okresu powojennego, zauważamy jak prawie niemożliwe było utrzymanie konsekwentnie ateistycznej postawy. Wątpliwości i zbliżenia do postaw
tradycyjnie katolickich zauważamy u wielu, często wybitnych twórców. Także tych miary Gombrowicza, Lema czy Różewicza. Krzysztof Dybciak

Wywiad sowieckiej półkolonii
O książce Sławomira Cenckiewicza Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991 pisze ZPrzemysław Mazur.

Minister Catherine Ashton. Kobieta z przeszłością?
Żałosny „irlandzki szpieg”, jak sam siebie określił Anthony Blunt, pytany o motywy swojej zdrady stwierdza, że: „Nie szpiegowałem dla Rosjan – robiłem to dla Europy”. Jestem pewien, że Lady Ashton opowiedziałaby podobnie. Remigiusz Włast-Matuszak

Miodopłynnie o Doktorze miodopłynnym
Rafał Tichy pisze: „Nie podejmowałbym się prób rekonstrukcji antropologii Bernarda, gdybym nie miał nadziei przyczynić się do pełniejszego odkrycia całego jej bogactwa, wszystkich jej blasków, ale i półcieni, tego, co mówi wyraźnie i czego zupełnie świadomie nie dopowiada”. Godny podziwu entuzjazm. Do tego uzasadniony. Michał Buczkowski

Pokój
Demon znowu się pojawił. Tym razem już nie w nocy, po ciemku, lecz nad ranem. Za oknem panowała szarówka, a on przykleił się do sufitu, tuż nad łóżkiem Jacusia. Tak jak poprzednio otwierał usta, bardzo szeroko i Jacuś czuł, że Demon stara się mu coś powiedzieć. Arkady Saulski

Harmonia ludzkiej natury
Oto przed oczami mam obraz przedstawiający nagie, najpiękniejsze kobiety, w najbardziej kuszących pozach. Płeć zmysłowa pobudza się, rozdrażnia pragnieniem, rozpala pożądaniem. A duchowa mądrość odpowiada: czym się, głupia, denerwujesz? Św. Jan z Kronsztadu

Galileusz w płomieniach
Sprawa Galileusza bywa postrzegana jako walka samotnego, postępowego naukowca z ciemnym, ale potężnym Kościołem. Tymczasem Galileusz był wiernym synem Kościoła. Dlatego też warto postawić pytanie, czy czasami nie należy traktować go jako świętego. Tomasz Rowiński

Wiecznie żywi „Higieniści”
Higieniści. Z dziejów eugeniki Macieja Zaremby Bielawskiego to książka wstrząsająca. Nie tylko dlatego, że przynosi opowieści o tym, jak szwedzcy pastorzy, urzędnicy i lekarze – podczas pięciominutowych posiedzeń – oceniali na podstawie zeznań sąsiadów, czy dana kobieta może, czy nie może wydawać na świat dzieci. Tomasz P. Terlikowski

źródło opisu: Fronda, 2012

• Świąteczne marzenie
  • Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
  • Smocza straż
  • Nocny ogrodnik
  • Murder Park. Park morderców
  • Artemis

5,61 (38 ocen i opinii)
Świąteczne marzenie
Amanda Prowse

7,14 (36 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

9 (2 ocen i opinii)
Smocza straż
Brandon Mull

8,86 (22 ocen i opinii)
Nocny ogrodnik
Jonathan Auxier

8,67 (3 ocen i opinii)
Murder Park. Park morderców
Jonas Winner

Bartosz Szczygielski

7,45 (29 ocen i opinii)
Konkwistadorrr | 2014-01-29
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Kolejny bardzo dobry numer kwartalnika Fronda z roku Pańskiego 2012. Co mnie zdziwiło to to, że nie ma już na wstępie napisane "Pismo poświęcone".
Numer skupia się na teorii darwinowskiej, generalnie o ewolucji. I jak to we Frondzie jest zawsze - podważanie tego co wielu uważa za oczywistość i wcale nie ma tu żadnego silenia się na "bunt dla buntu" jak to "pryszczate" nastolatki często czynią. Kilku autorów wypowiada się na temat czym jest Inteligentny Projekt (IP), jak to się ma do Kreacjonizmu. Co jest bardzo ważne to z tych treści nie wynika, że zwolennicy IP zupełnie odrzucają darwinizm, uważają, że jest tam sporo mądrych rzeczy, natomiast zwolennicy darwinizmu nie są skorzy do przyjmowania czegokolwiek co pochodzi od IP. Warto o tym poczytać by się dowiedzieć, że ci co wierzą w ewolucję w ujęciu Darwina to tak naprawdę zacofańcy zacietrzewieni w swej głupocie, ale to moje zdanie. Fronda tak tego nie określa, zaznaczam od razu.
Następne co mi się bardzo w tym numerze podobało...

pipin | 2013-05-21
Przeczytana: 2013 rok