5 (16 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Ewa

Powieść poświęcona walkom oddziałów Gwardii a następnie Armii Ludowej z okupantem niemieckim na ziemiach polskich podczas II wojny światowej.Lektura szkolna obowiązkowa za czasów PRL-u.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: wikipedia

Alex2918 | 2018-09-16
Przeczytana: lipiec 2016

Zacznijmy od autora bo tę powieść często ocenia się przez jego pryzmat: Mieczysław Moczar to postać bardzo kontrowersyjna. W czasie II wojny światowej należał kolejno do Frontu Walki o Naszą i Waszą Wolność, Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej i Armii Ludowej. Dowodził obwodami (największa jednostka organizacyjna GL i AL, odpowiednik cywilnego województwa oraz okręgu AK i BCh) łódzkim, lubelskim i kieleckim GL i AL. Wykazał się wielokrotnie talentem organizacyjnym, odwagą min. w bitwie pod Rąblowem (wówczas to on, człowiek, który prócz zasadniczej służby wojskowej oraz kursu radzieckiego wywiadu, który do dziś stanowi wielką tajemnicę, nie miał żadnego doświadczenia militarnego uratował parczewskie zgrupowanie AL przed zagładą w wyniku hitlerowskiej operacji "Maigewitter"), zyskał szacunek partyzantów między którymi żył jak równy z równymi. Jego historia powojenna już taka kolorowa nie jest. Przez blisko trzy lata pracował w niesławnym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego...

Roman Dłużniewski | 2016-12-02

Aż wstydzę się to napisać, ale sam wybrałem sobie tę książkę na urodziny. Miałem wtedy 8 może 9 lat. Do dziś pamiętam minę Taty. Nie skomentował tego. Żałosne wypociny pana Demko na temat bohaterskich osiągnięć jego i jego kumpli w "walce z Niemcami". Z daleka!!!

Krzysiek | 2015-06-06

Kłamstewko na kłamstewku, nadużycie na nadużyciu, ot, propagandówa.
Czytać tylko z bardziej wiarygodnymi źródłami raczej jako przykład naginania historii.

MaRs1988 | 2013-02-03

Wspomnienia Moczara napisane są dość jednostronnie. W książce sporo jest propagandy, warto jednak ją przeczytać gdyż dzisiaj taka niepoprawna politycznie książka o Gwardii Ludowej z pewnością by się nie ukazała, nawet bez przekłamań i propagandy.